Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90+2'

Ο Samuel Radlinger από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Ο Kacper Kozlowski από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

90+1'

Ο Sherel Floranus απομακρύνει τη μπάλα

90+1'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! Το σουτ από τον Anis Hadj Moussa τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

90+1'

Η ομάδα Φίτεσε εκδηλώνει επίθεση

90'

Ο Ramon Hendriks από την ομάδα Φίτεσε πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

89'

89'

87'

Ο Mathijs Tielemans έδωσε την ασίστ για το γκολ.

87'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Anis Hadj Moussa σκοράρει με το αριστερό πόδι!

87'

87'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Yoann Cathline να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

86'

Ο Yoann Cathline είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

85'

Ο Yoann Cathline είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Rajiv van La Parra

85'

85'

84'

Ο Mexx Meerdink δίνει τη θέση του στον Dominik Oroz

84'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anis Hadj Moussa από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Yoann Cathline

83'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Paxten Aaronson από την Φίτεσε κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adi Nalic από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Paxten Aaronson

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ramon Hendriks από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Jason van Duiven

82'

Ο Theo Barbet απομακρύνει τη μπάλα

82'

Ο Carlens Arcus κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

82'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι ξεκινάει αντεπίθεση

81'

Η σέντρα από τον Carlens Arcus από την ομάδα Φίτεσε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

81'

80'

Ο Samuel Radlinger κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

80'

Ο Kacper Kozlowski από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

80'

Ο Damian van Bruggen από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

80'

80'

Κατοχή: Φίτεσε: 66%, Άλμερε Σίτι: 34%.

79'

Ο Thomas Robinet δίνει τη θέση του στον Adi Nalic

79'

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Carlens Arcus από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Peer Koopmeiners

78'

78'

Ο Anis Hadj Moussa από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

78'

77'

Ο Yann Kitala είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

77'

76'

Ο Sherel Floranus σταματά επιτυχώς το σουτ

76'

Το σουτ του Paxten Aaronson μπλοκάρεται

76'

Ο Peer Koopmeiners από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

76'

Ο Michael Pinto δίνει τη θέση του στον Thomas Buitink

75'

Ελεύθερο για την ομάδα Άλμερε Σίτι

74'

Ο Carlens Arcus από την ομάδα Φίτεσε πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

74'

Ο Joey Jacobs από την ομάδα Άλμερε Σίτι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Kacper Kozlowski

74'

74'

Καλή ενέργεια από τον Anis Hadj Moussa ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

73'

73'

Ο Ramon Hendriks κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

73'

Ο Mexx Meerdink κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Samuel Radlinger μπλοκάρει εύκολα

73'

Η σέντρα από τον Anis Hadj Moussa από την ομάδα Φίτεσε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

72'

Ο Peer Koopmeiners υποπίπτει σε χέρι

72'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

70'

Η ομάδα Φίτεσε εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

70'

70'

70'

Ελεύθερο για την ομάδα Φίτεσε

70'

Ο Yann Kitala από την ομάδα Άλμερε Σίτι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

70'

70'

Ο Yoann Cathline κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

70'

69'

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Michael Pinto από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Hamdi Akujobi

68'

67'

Ο Kacper Kozlowski από την ομάδα Φίτεσε δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

67'

Ο Joey Jacobs από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

67'

66'

66'

66'

Ο Joey Jacobs τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ramon Hendriks

65'

Κατοχή: Φίτεσε: 65%, Άλμερε Σίτι: 35%.

64'

Ο Carlens Arcus κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Carlens Arcus από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Yoann Cathline

64'

Ο Theo Barbet κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

64'

64'

Ο Stije Resink υποπίπτει σε χέρι

63'

Ο Yann Kitala κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Eloy Room μπλοκάρει εύκολα

63'

Η σέντρα από τον Yoann Cathline από την ομάδα Άλμερε Σίτι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

63'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι εκδηλώνει επίθεση

62'

61'

Ο Mexx Meerdink είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

61'

61'

Ο Hamdi Akujobi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mexx Meerdink

61'

Ο Yann Kitala τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nicolas Isimat-Mirin

60'

Κατοχή: Φίτεσε: 64%, Άλμερε Σίτι: 36%.

60'

Ο Theo Barbet από την ομάδα Άλμερε Σίτι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Marco van Ginkel

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stije Resink από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Kacper Kozlowski

58'

Ο Yann Kitala από την ομάδα Άλμερε Σίτι δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

58'

Ο Yann Kitala από την ομάδα Άλμερε Σίτι κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Paxten Aaronson

58'

Ο Peer Koopmeiners εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Eloy Room ελέγχει την φάση

58'

58'

Ο Sherel Floranus είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

56'

56'

Ο Anis Hadj Moussa κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anis Hadj Moussa από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Sherel Floranus

56'

56'

Ο Nicolas Isimat-Mirin από την ομάδα Φίτεσε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Yann Kitala

55'

Ο Sherel Floranus από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

55'

Ο Joey Jacobs απομακρύνει τη μπάλα

55'

54'

Ο Michael Pinto κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

54'

54'

53'

53'

Ο Stije Resink από την ομάδα Άλμερε Σίτι δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

53'

52'

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stije Resink από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Ramon Hendriks

51'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Theo Barbet ανέτρεψε τον Michael Pinto από πίσω και δόθηκε φάουλ

51'

Ο Ramon Hendriks σταματά επιτυχώς το σουτ

51'

Το σουτ του Yann Kitala μπλοκάρεται

50'

Ο Hamdi Akujobi από την ομάδα Άλμερε Σίτι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

50'

49'

Ο Eloy Room κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

49'

Ο Thomas Robinet κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Eloy Room μπλοκάρει εύκολα

49'

Η σέντρα από τον Peer Koopmeiners από την ομάδα Άλμερε Σίτι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

48'

Ο Carlens Arcus από την ομάδα Φίτεσε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Theo Barbet

48'

Ο Hamdi Akujobi από την ομάδα Άλμερε Σίτι εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

47'

Ο Michael Pinto απομακρύνει τη μπάλα

47'

47'

Παίκτης της ομάδας Άλμερε Σίτι επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

46'

46'

Ο Amine Boutrah δίνει τη θέση του στον Marco van Ginkel

46'

Ο Kornelius Hansen δίνει τη θέση του στον Yann Kitala

46'

Ο Jochem Ritmeester van de Kamp δίνει τη θέση του στον Hamdi Akujobi

46'

45+5'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Άλμερε Σίτι της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+5'

45+5'

45+5'

45+4'

45+4'

Ο Mexx Meerdink από την ομάδα Φίτεσε κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Stije Resink

45+4'

Ο Mexx Meerdink κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Stije Resink.

45+4'

Ο Kornelius Hansen από την ομάδα Άλμερε Σίτι είναι σε θέση οφσάιντ

45+4'

45+3'

45+3'

45+3'

45+2'

45+2'

45+2'

45+2'

Ο Peer Koopmeiners σταματά επιτυχώς το σουτ

45+2'

Το σουτ του Michael Pinto μπλοκάρεται

45+2'

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

45+1'

Ο Anis Hadj Moussa σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Samuel Radlinger ελέγχει την φάση

45+1'

45'

Ο Damian van Bruggen κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Damian van Bruggen από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Mexx Meerdink

44'

43'

Ο Paxten Aaronson σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Samuel Radlinger ελέγχει την φάση

43'

43'

42'

42'

Ο Nicolas Isimat-Mirin κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

42'

42'

41'

41'

40'

40'

40'

40'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kacper Kozlowski από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Jochem Ritmeester van de Kamp

39'

38'

38'

38'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

38'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Kornelius Hansen να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

37'

Ο Kornelius Hansen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

36'

36'

Ο Ramon Hendriks κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Kornelius Hansen.

36'

35'

35'

34'

34'

Ο Paxten Aaronson αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

34'

34'

Ο Kacper Kozlowski κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

34'

32'

Ο Thomas Robinet κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Robinet από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Paxten Aaronson

32'

32'

31'

Ο Nicolas Isimat-Mirin κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Kornelius Hansen.

31'

30'

30'

30'

29'

29'

28'

28'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Peer Koopmeiners να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

28'

Ο Peer Koopmeiners είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

27'

27'

Ο Kornelius Hansen από την ομάδα Άλμερε Σίτι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

26'

26'

26'

26'

Ο Nicolas Isimat-Mirin απομακρύνει τη μπάλα

26'

26'

Ο Sherel Floranus τιμωρείται για σπρώξιμο στον Anis Hadj Moussa

25'

Ο Nicolas Isimat-Mirin κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jochem Ritmeester van de Kamp.

25'

Κατοχή: Φίτεσε: 63%, Άλμερε Σίτι: 37%.

25'

24'

24'

23'

23'

Ο Anis Hadj Moussa κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

23'

23'

23'

23'

22'

22'

20'

Κατοχή: Φίτεσε: 62%, Άλμερε Σίτι: 38%.

19'

Ο Peer Koopmeiners έδωσε την ασίστ για το γκολ.

19'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kornelius Hansen σκοράρει με το δεξί πόδι!

19'

19'

18'

Ο Anis Hadj Moussa από την ομάδα Φίτεσε είχε προσπάθεια εκτός στόχου

18'

18'

18'

17'

17'

17'

Ο Yoann Cathline απομακρύνει τη μπάλα

16'

Ο Stije Resink τιμωρείται για σπρώξιμο στον Amine Boutrah

16'

16'

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joey Jacobs από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Amine Boutrah

15'

15'

Κατοχή: Φίτεσε: 55%, Άλμερε Σίτι: 45%.

14'

Ο Mexx Meerdink από την ομάδα Φίτεσε είναι σε θέση οφσάιντ

13'

12'

Ο Damian van Bruggen σταματά επιτυχώς το σουτ

12'

Το σουτ του Kacper Kozlowski μπλοκάρεται

12'

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stije Resink από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Paxten Aaronson

11'

Ο Jochem Ritmeester van de Kamp κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mathijs Tielemans.

11'

10'

Κατοχή: Φίτεσε: 54%, Άλμερε Σίτι: 46%.

9'

9'

Ο Ramon Hendriks κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Thomas Robinet.

9'

Ο Carlens Arcus απομακρύνει τη μπάλα

8'

8'

Ο Sherel Floranus επιστρέφει στο γήπεδο.

7'

Ο Ramon Hendriks τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kornelius Hansen

7'

6'

6'

Ο Paxten Aaronson απομακρύνει τη μπάλα

6'

5'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Sherel Floranus να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

5'

5'

Κατοχή: Φίτεσε: 75%, Άλμερε Σίτι: 25%.

5'

5'

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mexx Meerdink από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Theo Barbet

4'

Ο Michael Pinto κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Thomas Robinet.

3'

3'

3'

2'

2'

Η ομάδα Φίτεσε έχει την κατοχή της μπάλας

1'

1'

Ο Amine Boutrah από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

1'

Ο Joey Jacobs σταματά επιτυχώς το σουτ

1'

Το σουτ του Amine Boutrah μπλοκάρεται

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

1'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Gelredome, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ματς χωρίς... αύριο για τη Φίτεσε

Η Φίτεσε υποδέχεται το «Χέρελντομ» την Άλμερε Σίτι στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ερεντιβίζιε. Από ήττα στην έδρα της Βάαλβαϊκ προέρχονται οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τη Ουτρέχτη εντός έδρας.

Ηττήθηκε 3-1 από τη Βάαλβαϊκ στο εκτός έδρας ντέρμπι παραμονής και βρέθηκε πλέον με την πλάτη στον τοίχο. Το ξεκίνημα τη βρήκε να δέχεται πίεση με τον Ρόουμ να λέει «όχι» σε τετ-α-τετ στο 15', αλλά να μην μπορεί να αντιδράσει σε κεφαλιά 28'. Οι φιλοξενούμενοι πάντως ισορρόπησαν σταδιακά το παιχνίδι και πλησίασαν στην ισοφάριση στο 33' με τον Μπουτρά να μη μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ σε τετ-α-τετ, ενώ στο 44' σουτ εντός περιοχής του Μέιρντινχ βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 56' πάντως βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με σουτ του Άαρονσον μέσα από την περιοχή, ενώ στο 67' ο ίδιος παίκτης απείλησε με σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Στο 71' όμως οι «κιτρινόμαυροι» δέχθηκαν δεύτερο γκολ και παρ' ότι πίεσαν και προσπάθησαν πολύ, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλη αξιόλογη ευκαιρία και στο 90'+3' δέχθηκαν κι ένα τρίτο τέρμα, αφού σε κόρνερ που κέρδισαν είχε ανέβει στην επίθεση ακόμα και ο Ρόουμ αφήνοντας απροστάτευτη. την εστία.

Η Φίτεσε κοιτάζει πλέον την «άβυσσο» του υποβιβασμού κατάματα, αφού παρέμεινε στους 16 βαθμούς και στη 17η θέση ούσα πλέον στο -5 από την 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Τα ενθαρρυντικά σημάδια στην απόδοσή της, αφού για παράδειγμα σκοράρει πλέον σε κάθε ματς κι ας παραμένει η χειρότερη επίθεση στη Ερεντιβίζιε με μόλις 20 γκολ, δεν φτάνουν πλέον και δεν υπάρχει κανένα άλλο περιθώριο πλέον για απώλειες, με το ματς κόντρα στην Άλμερε να είναι «τελικό» από κάθε άποψη, αφού δεδομένης της αναμέτρησης της Εξέλσιορ με τη Βάαλβαϊκ σήμερα, έχει τη ευκαιρία να πλησιάσει ξανά στο -2 την ηττημένη που θα βρεθεί στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ ή στο -3 και από τις δύο ομάδες.

«Είμαστε σε πολύ δύσκολη θέση αλλά έχουμε ακόμα εννιά ματς μπροστά μας και η διαφορά δεν είναι απαγορευτική. Πρέπει να παλέψουμε με όλες μας τις δυνάμεις για τον σύλλογο και τους οπαδούς μας» δήλωσε ο κόουτς Στούρινγκ.

Αγωνιστικά νέα: Νοκ άουτ τέθηκε ο έμπειρος χαφ Μέουλενσταϊν (23/1), ενώ τραυματίες παραμένουν ο μέσος Πρέπερ (2/0), ο αναπληρωματικός εξτρέμ Γιόναθανς (6/0) και ο επιθετικός Φοφανά (3/0).Πήρε ακόμα έναν πολύτιμο βαθμό μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ουτρέχτη. Ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 3' με ατομική ενέργεια του Κατλίν αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 14' και από εκεί κι έπειτα βρέθηκε αρκετά «στριμωγμένη». Ο Μπάκερ με τρεις σημαντικές επεμβάσεις (23', 36', 54') απέτρεψε μία δεύτερη παραβίαση της εστίας του, με τους γηπεδούχους να κρατούν την ισοπαλία και μάλιστα στο 84' να πλησιάζουν σε ένα δεύτερο τέρμα, αλλά η μπάλα -μετά την άψογη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρέσινκ- σταμάτησε στο δοκάρι και τελικά το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε.

Η Άλμερε αν και αγνοεί τη νίκη εδώ και τρεις αγωνιστικές, έφτασε τους 29 βαθμούς και βρίσκεται στη 12η θέση, ούσα στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη και δείχνοντας πως θα καταφέρει να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Ερεντιβίζιε, όπου αγωνίζεται φέτος για πρώτη φορά στην ιστορία της και τα πηγαίνει περίφημα. Άξιο αναφοράς πως στις τελευταίες δέκα αγωνιστικές έχει ηττηθεί μόνο από Άλκμααρ, Αϊντχόφεν και Φέγενορντ!

«Τα ματς κόντρα σε ομάδες που είναι στην κατάσταση της Φίτεσε είναι τα δυσκολότερα. Περιμένω ένα πολύ σκληρό παιχνίδι και έχω προετοιμάσει ανάλογα και τους παίκτες μου» σχολίασε ο κόουτς Πάστοορ.

Αγωνιστικά νέα: Εξέτισε κι επιστρέφει ο πρώτος σκόρερ Ρομπινέ (24/9), αλλά τέθηκε νοκ άουτ ο βασικός γκολκίπερ Μπάκερ (25/0), ενώ τραυματίας είναι και ο αναπληρωματικός κίπερ Κέλερ (-) και ο τρίτος στην ιεραρχία Σαχίν-Ράντλινγκερ αναμένεται να πάρει θέση κάτω από τα δοκάρια.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για τους «κιτρινόμαυρους» που χρειάζονται επειγόντως βαθμούς, ενώ με δεδομένο πως οι δύο ομάδες από πάνω τους (Βάαλβαϊκ και Εξέλσιορ) παίζουν μεταξύ τους, έχουν την ευκαιρία να πλησιάσουν σε απόσταση... αναπνοής τουλάχιστον τη 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Η Άλμερε αντίθετα είναι πιο άνετη και δεν έχει το ίδιο άγχος, χωρίς αυτό να σημαίνει πως έχει «καθαρίσει» την παραμονή πάντως, αλλά θα αντιμετωπίσει μία ομάδα πιο έμπειρη, με μεγαλύτερες βαθμολογικές ανάγκες, που θα παίξει το τελευταίο της... χαρτί σε μέσα σε μία «καυτή» ατμόσφαιρα. Επιλογή μου ο άσος.

• Η ομάδα Φίτεσε δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.57 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Φίτεσε, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.98 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Άλμερε Σίτι, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.74 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε