Ναϊμέγκεν - Βάαλβαϊκ

13/11/2022 13:15
Κωδ ΟΠΑΠ: 1171
6 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 535 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Βάαλβαϊκ - Ναϊμέγκεν στις 9/2/2024

• Θεατές: 12500
90+4'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Ναϊμέγκεν μετά από μία καλή εμφάνιση

90+4'

90+4'

12500 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 66%, Βάαλβαϊκ: 34%.

90+4'

Ο Oussama Tannane έδωσε την ασίστ για το γκολ!

90+2'

Ο Jordy Bruijn έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+2'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Pedro Marques σκοράρει με το δεξί πόδι!

90+2'

Ο Jordy Bruijn τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+2'

Η σέντρα από τον Oussama Tannane από την ομάδα Ναϊμέγκεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+2'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν εκδηλώνει επίθεση

90+2'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+2'

Ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Vurnon Anita

90+1'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Vurnon Anita υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Elayis Tavsan

90'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

90'

Ένα γκολ από υπέροχη ομαδική προσπάθεια!

89'

Ο Jasper Cillessen έδωσε την ασίστ για το γκολ!

88'

Ο Oussama Tannane έδωσε την ασίστ για το γκολ.

88'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Elayis Tavsan σκοράρει με το αριστερό πόδι!

88'

Ο Oussama Tannane τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

88'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν ξεκινάει αντεπίθεση

88'

Ο Zakaria Bakkali από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

88'

Ο Bart van Rooij κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

87'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ εκδηλώνει επίθεση

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Elayis Tavsan από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Thierry Lutonda

86'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

86'

85'

Το σουτ του Jordy Bruijn μπλοκάρεται

85'

Ο Elayis Tavsan τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

85'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 67%, Βάαλβαϊκ: 33%.

85'

Ο Oussama Tannane τιμωρείται για σπρώξιμο στον Zakaria Bakkali

84'

83'

Ο Magnus Mattsson δίνει τη θέση του στον Jordy Bruijn

83'

Ο Jurien Gaari τιμωρείται για σπρώξιμο στον Oussama Tannane

82'

Ο Julian Lelieveld από την ομάδα Βάαλβαϊκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

82'

Ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

81'

Ο Thierry Lutonda από την ομάδα Βάαλβαϊκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

80'

Ο Jasper Cillessen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

80'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 68%, Βάαλβαϊκ: 32%.

80'

Ο Shawn Adewoye κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

79'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

79'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

79'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

78'

Ο Lasse Schoene έδωσε την ασίστ για το γκολ!

78'

Ο Joris Kramer έδωσε την ασίστ για το γκολ.

78'

78'

77'

Ο Thierry Lutonda από την ομάδα Βάαλβαϊκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Elayis Tavsan

77'

Ο Pelle Clement δίνει τη θέση του στον Patrick Vroegh

76'

Ο Philippe Sandler δίνει τη θέση του στον Joris Kramer

76'

Ο Landry Dimata δίνει τη θέση του στον Pedro Marques

76'

Ελεύθερο για την ομάδα Βάαλβαϊκ

76'

Ο Magnus Mattsson πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

75'

Η σέντρα από τον Bart van Rooij από την ομάδα Ναϊμέγκεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

75'

75'

Ο Lasse Schoene απομακρύνει τη μπάλα

75'

75'

73'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ - Ο Magnus Mattsson από την ομάδα Ναϊμέγκεν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

73'

Το αμυντικό λάθος του Joel Pereira μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

73'

Ένας παίκτης από την ομάδα Ναϊμέγκεν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

73'

Καλή ενέργεια από τον Oussama Tannane ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

72'

72'

Ο Philippe Sandler κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

72'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ ξεκινάει αντεπίθεση

71'

Ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

71'

71'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

70'

Ο Julian Lelieveld κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

70'

70'

70'

Το σουτ του Elayis Tavsan μπλοκάρεται

69'

69'

68'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

68'

68'

Ο Yassin Oukili δίνει τη θέση του στον Zakaria Bakkali

68'

Ο Dario van den Buijs δίνει τη θέση του στον Said Bakari

67'

Ο Ibrahim Cissoko δίνει τη θέση του στον Calvin Verdonk

67'

Ο Souffian Elkarouani είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Elayis Tavsan

66'

Ο Souffian Elkarouani είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

66'

65'

Ο Souffian Elkarouani από την ομάδα Ναϊμέγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

65'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 69%, Βάαλβαϊκ: 31%.

65'

Ο Joel Pereira κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

65'

Καλή ενέργεια από τον Bart van Rooij ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

64'

Η σέντρα από τον Magnus Mattsson από την ομάδα Ναϊμέγκεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

64'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

64'

63'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν έχει την κατοχή της μπάλας

62'

Ελεύθερο για την ομάδα Ναϊμέγκεν

62'

Ο Shawn Adewoye από την ομάδα Βάαλβαϊκ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

62'

Ο Dario van den Buijs από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

62'

Ο Jasper Cillessen κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

61'

Καλή ενέργεια από τον Pelle Clement ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

61'

Ο Roy Kuijpers τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

61'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

60'

60'

59'

59'

59'

Ο Lasse Schoene επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

58'

Κίτρινη κάρτα για τον Jurien Gaari

58'

Ο Jurien Gaari από την ομάδα Βάαλβαϊκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ibrahim Cissoko

58'

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pelle Clement από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Souffian Elkarouani

57'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

57'

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dario van den Buijs από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Landry Dimata

55'

55'

Ο Pelle Clement από την ομάδα Βάαλβαϊκ είναι σε θέση οφσάιντ

55'

Ο Vurnon Anita τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

54'

54'

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bart van Rooij από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Roy Kuijpers

52'

50'

50'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Souffian Elkarouani με αριστερό βολέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

50'

Ο Dario van den Buijs από την ομάδα Βάαλβαϊκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

49'

Ο Yassin Oukili σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jasper Cillessen ελέγχει την φάση

48'

48'

48'

Ο Oussama Tannane από την ομάδα Ναϊμέγκεν προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

48'

Ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

48'

Το σουτ του Magnus Mattsson μπλοκάρεται

47'

Το σουτ του Ibrahim Cissoko μπλοκάρεται

46'

Ο Dario van den Buijs σταματά επιτυχώς το σουτ

46'

46'

46'

46'

Ο Florian Jozefzoon δίνει τη θέση του στον Roy Kuijpers

46'

45+5'

45+4'

45+4'

45+4'

Ο Pelle Clement κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45+3'

Ο Philippe Sandler κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Joel Pereira μπλοκάρει εύκολα

45+3'

Ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45+3'

45+2'

Η σέντρα από τον Souffian Elkarouani από την ομάδα Ναϊμέγκεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45+2'

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pelle Clement από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Magnus Mattsson

45+2'

Ο Philippe Sandler κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Florian Jozefzoon.

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Landry Dimata από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Dario van den Buijs

45'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

45'

45'

45'

Ο Jurien Gaari κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

44'

43'

Ο Joel Pereira από την ομάδα Βάαλβαϊκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

42'

Ο Shawn Adewoye τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ibrahim Cissoko

42'

42'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

42'

Ο Philippe Sandler από την ομάδα Ναϊμέγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

41'

41'

41'

40'

40'

40'

Ο Souffian Elkarouani κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

40'

39'

Με αυτό το γκολ, η ομάδα Ναϊμέγκεν ισοφάρισε. Υπάρχει παιχνίδι!

38'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Landry Dimata της ομάδας Ναϊμέγκεν ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Joel Pereira επέλεξε τη λάθος γωνία.

38'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Vurnon Anita κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Vurnon Anita αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

38'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Ναϊμέγκεν!

36'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

36'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Souffian Elkarouani, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

36'

Ο Vurnon Anita κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

36'

Ο Souffian Elkarouani τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

35'

35'

35'

35'

34'

34'

34'

Ο Jurien Gaari κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ibrahim Cissoko.

33'

Ο Ivan Marquez από την ομάδα Ναϊμέγκεν είναι σε θέση οφσάιντ

33'

Η σέντρα από τον Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

33'

31'

Ο Pelle Clement τιμωρείται για σπρώξιμο στον Bart van Rooij

30'

Ο Joel Pereira κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

30'

30'

30'

Ο Pelle Clement από την ομάδα Βάαλβαϊκ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

29'

Ο Dirk Proper κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

29'

Ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

29'

28'

Ο Landry Dimata από την ομάδα Ναϊμέγκεν είναι σε θέση οφσάιντ

28'

27'

27'

26'

Φράγμα από τον Julian Lelieveld, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Ibrahim Cissoko. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

26'

25'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν αυξάνει την πίεση της και μοιάζει πως θα σκοράρει κάποια στιγμή

25'

25'

25'

Ο Lasse Schoene κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

24'

24'

23'

Ο Magnus Mattsson κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Joel Pereira μπλοκάρει εύκολα

23'

Ο Oussama Tannane από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

23'

22'

21'

21'

21'

20'

20'

20'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 63%, Βάαλβαϊκ: 37%.

19'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Dirk Proper ανέτρεψε τον Julian Lelieveld από πίσω και δόθηκε φάουλ

19'

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oussama Tannane από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Vurnon Anita

17'

17'

Ο Bart van Rooij από την ομάδα Ναϊμέγκεν προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

17'

Ο Jurien Gaari απομακρύνει τη μπάλα

17'

16'

16'

15'

15'

15'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 62%, Βάαλβαϊκ: 38%.

15'

14'

14'

Ο Landry Dimata τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

14'

13'

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pelle Clement από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Oussama Tannane

11'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Μετά από βίαιη συμπεριφορά, ο Iiass Bel Hassani αποβάλλεται από τον διαιτητή

11'
VAR

Αφού συμβουλεύτηκε το VAR ο διαιτητής αποφασίζει να δείξει κάρτα στον Iiass Bel Hassani της Βάαλβαϊκ.

10'

VAR - ΠΙΘΑΝΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανή κόκκινη κάρτα.

10'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 54%, Βάαλβαϊκ: 46%.

9'

9'

Ο Dirk Proper κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jurien Gaari.

8'

8'

7'

7'

7'

Ο Landry Dimata από την ομάδα Ναϊμέγκεν προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

6'

6'

6'

5'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 18%, Βάαλβαϊκ: 82%.

4'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

4'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dario van den Buijs της ομάδας Βάαλβαϊκ ευστοχεί στο πέναλτι με το αριστερό πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Jasper Cillessen έπεσε δεξιά..

4'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Ibrahim Cissoko από την ομάδα Ναϊμέγκεν υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Julian Lelieveld.

3'

2'

Ο Ivan Marquez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

2'

1'

Το σουτ του Dario van den Buijs μπλοκάρεται

1'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadion De Goffert, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Χωρίς εντός έδρας νίκη η Ναϊμέγκεν

Η Ναϊμέγκεν υποδέχεται την Βάαλβαϊκ για την 14η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από νίκες έρχονται αμφότερες, με τους γηπεδούχους να πάιρνουν το τρίποντο στην έδρα της Καμπούρ και τους φιλοξενούμενους να επικαρτούν εντός έδρας της Άλκμααρ αντίστοιχα.

Πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις μήνες επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Καμπούρ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Σίλεσεν να λέει όχι σε απόπειρα «λόμπας» σε πλάγιο τετ-α-τετ στο 18', ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τανάνε ανάγκασε σε μεγάλη επέμβαση τον αντίπαλο γκολκιπερ με σουτ που επιχείρησε. Στο 32' ο Σίλεσεν ήταν ξανά σε ετοιμότητα και απέκρουσε τον «κεραυνό» που εξαπέλυσε επιτιθέμενος της Καμπούρ, μετά από ατομική ενέργεια, αλλά στο 44' ο Σένε με τρομερό σουτ από τα 20 μέτρα έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο δοκάρι κι έπειτα να καταλήξει στα δίχτυα βάζοντς τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν κατά κύματα αφήνοντας χώρους, τους οποίους οι φιλοξενούμενοι ξέρουν ως ομάδα να εκμεταλλεύονται πολύ καλά και έτσι στο 70' «άγγιξαν» το 2-0. Η μεγαλύτερη ευκαιρία πάντως του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε στην Καμπούρ, που στο 74' μετά από αδράνεια στην άμυνα της Ναϊμεγκεν είδε παίκτη της να αστοχεί σε κενή εστία, με την ισοφάριση να μην έρχεται πάντως και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία σημαντική νίκη.

Επιτέλους νίκη λοιπόν μετά το διπλό επί της Φόλενταμ στις 14 Αυγούστου για τους «κοκκινοπράσινους», που συνεχίζουν πάντως να αναζητούν το πρώτο εντός έδρας τρίποντο στην Ερεντιβίζιε μετά τον περασμένο Μάιο. Βρίσκονται στην 10η θέση της βαθμολογίς με 14 βαθμούς και απέχουν μόλις τρεις από την επικίνδυνη ζώνη και 2 από την σημερινή τους αντίπαλο, με το ματς να είναι «σταθμός» ενόψει και της διακοπής για το Μουντιάλ.

«Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια αναφορικά με την εκμετάλλευση της έδρας μας. Η Βάαλβαϊκ είναι πολύ καλή ομάδα και ανασυντάχθηκε γρήγορα μετά τις αλλαγές που έκανε στο ρόστερ της το περασμένο καλοκαίρι, αλλά εμείς είμαστε ένα κλαμπ που έχει ως στόχο τα πλέι οφ και πρέπει να το αποδείκνύουμε συνεχώς αυτό» δήλωσε ο κόουτς της ομάδας, Ρότζερ Μέγιερ.

Αγωνιστικά νέα: Πλην του μέσου Ντε Βολφ, που δεν έχει αγωνιστεί ακόαμ φέτος, δεν έχει άλλη απουσία.Πήρε άλλη μία μεγάλη νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στην Άλκμααρ με 3-1 εντός έδρας. Η επιτυχία μάλιστα ήρθε με ανατροπή καθώς έμεινε πίσω στο σκορ στο 9' αλλά δεν πτοήθηκε και συνέχισε να πιέζει ψηλά προκαλώντας μεγάλα προβλήματα στην αντίαπλό της. Στο 27' ο Ουακίλι νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, αλλά πέτυχε την ισοφάριση στο 32' με σουτ εκτός περιοχής του Μπελ Χασάνι που ξεγέλασε τον αντίπαλο κίπερ. Απείλησε μάλιστα με ανατροπή στο 40' με τον Χουλέν Λομπέτε να μην μπορεί να σκοράρει σε νέο τετ-α-τετ και δύο λεπτά αργότερα ο Ισπανός επιθετικός έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε πίεση και χρειάστηκε την τύχη στο 56' όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν χαμένο τετ-α-τετ, αλλά και τον γκολκίπερ Φάεσεν, που στο 66' είπε «όχι» σε νέο τετ-α-τετ. Το ματς παρέμεινε ιδιαίτερα ανοιχτό οδεύοντας προς το τέλος και τελικά ο Μπακάλι, που είχε μπει ως αλλγή στο ματς, «ντύθηκε ήρωας» αφού με ατομική ενέργεια και υπέροχο διαγώνιο σουτ από τα όρια της περιχοής στο 87' έβαλε τους γηπεδύχους μπροστά στο σκορ. Στο 90'+1' μάλιστα ο ίδιος ήταν που έβαλε το κερασάκι στην... τούρτα, πιέζοντς και κλέβοντας την μπάλα από τον αντίπαλο γκολκίπερ και διαμορφώνοντας σε κενή εστία το τελικό σκορ.

Η Βάαλβαϊκ επέστρεψε έτσι στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες και συνολικά τρεις αγωνιστικές μακριά από τρίποντα. Συνεχίζει έτσι να βρίσκται σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη και συγκεκριμένα στο +6, αφού είναι στην 9η θέση με 17 πόντους.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι επιθετικοί Κράμερ (10/4) και ο Μπίρεθ (4/2).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Οι γηπεδούχοι έχουν να πετύχουν νίκη στο «σπίτι» τους από τον περασμένο Μάιο σε επίπεδο πρωταθλήματος και με γνώμονα πως η Βάαλβαϊκ είναι σε πολύ καλή κατάσταση, πραγματοποιώντας αντίστοιχα καλή πορεία φέτος, μόνο ενθαρρυντικό δεν είναι για όποιον σκέφτεται τον άσο. Η Ναϊμέγκεν έχει έφεση στις ισοπαλίες και η «σκληροτράχηλη» Βάαλβαϊκ στις... κηδείες, οπότε με το Χ2 σε ικανοποιητική απόδοση γυρίζω την πλάτη στον φαβοριτισμό των γηπεδούχων.

• Η ομάδα Ναϊμέγκεν έφερε ισοπαλία στους τελευταίους 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: X με απόδοση 3.50 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Βάαλβαϊκ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.62 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ναϊμέγκεν ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.22 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε