Μπρεστ - Σεντ Ετιέν

1/12/2021 20:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 702
1 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 877 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σεντ Ετιέν - Μπρεστ στις 16/4/2022

• Θεατές: 13248
90+5'

Η ομάδα Μπρεστ είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+5'

90+5'

Κατοχή: Μπρεστ: 38%, Σεντ Ετιέν: 62%.

90+4'

Η ομάδα Μπρεστ εκδηλώνει επίθεση

90+4'
Απόκρουση

Ο Christophe Herelle απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+4'
Σέντρα

Ο Yvann Macon κάνει τη σέντρα

90+3'

Ο Marco Bizot κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+3'
Σέντρα

Ο Miguel Trauco κάνει τη σέντρα

90+3'

90+3'
Σέντρα

Ο Ryad Boudebouz κάνει τη σέντρα

90+3'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90+2'

Πως το έχασε αυτό; Ο Romain Del Castillo έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

90+2'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Romain Del Castillo βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

90+2'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Romain Del Castillo , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

90+2'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

90+2'

Η ομάδα Μπρεστ ξεκινάει αντεπίθεση

90+2'
Απόκρουση

Ο Ronael Pierre-Gabriel απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+2'
Σέντρα

90+2'
Απόκρουση

Ο Brendan Chardonnet απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+2'
Σέντρα

Ο Mahdi Camara κάνει τη σέντρα

90+1'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'
Απόκρουση

90+1'
Σέντρα

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπρεστ

90'

Ο Yanis Lhery από την ομάδα Σεντ Ετιέν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90'

ΔΟΚΑΡΙ! Η κεφαλιά του Mahdi Camara χτυπάει στο δοκάρι

90'
Σέντρα

89'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! Το σουτ από τον Yanis Lhery τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

89'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Yanis Lhery , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

89'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

88'

Ο Jean-Philippe Krasso από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

88'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

87'

86'

Κίτρινη κάρτα για τον Arnaud Nordin

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arnaud Nordin από την ομάδα Σεντ Ετιέν ανατρέπει τον Haris Belkebla

86'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

85'

Ο Mahdi Camara από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

85'

Ο Arnaud Nordin από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

85'
Κακό κοντρόλ

Ο Yanis Lhery από την ομάδα Σεντ Ετιέν έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

85'

Ο Ignacio Ramirez από την ομάδα Σεντ Ετιέν δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

85'
Σέντρα

85'

84'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

84'

Ο Steve Mounie από την ομάδα Μπρεστ στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

84'

Ο Mahdi Camara από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

83'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

83'

82'

82'

Ο Denis Bouanga δίνει τη θέση του στον Yanis Lhery

82'

Ο Wahbi Khazri δίνει τη θέση του στον Ignacio Ramirez

81'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

81'
Απόκρουση

80'
Σέντρα

Ο Saidou Sow κάνει τη σέντρα

80'

80'

79'

78'

Ο Denis Bouanga τιμωρείται για σπρώξιμο στον Steve Mounie

78'

78'

Ο Jeremy Le Douaron δίνει τη θέση του στον Romain Del Castillo

77'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν έχει την κατοχή της μπάλας

76'

Ο Mahdi Camara πήγε για τη δόξα με σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο γκολκίπερ το σώζει!

76'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν εκδηλώνει επίθεση

75'

75'

Κατοχή: Μπρεστ: 40%, Σεντ Ετιέν: 60%.

74'

74'
Σέντρα

Ο Miguel Trauco από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

73'

Ο Lucas Gourna-Douath δίνει τη θέση του στον Yvann Macon

73'

Ο Adil Aouchiche δίνει τη θέση του στον Jean-Philippe Krasso

73'

Ο Steve Mounie από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

73'
Γέμισμα

Ο Romain Faivre εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

72'

Ο Adil Aouchiche υποπίπτει σε χέρι

72'

72'
Σέντρα

Ο Arnaud Nordin κάνει τη σέντρα

71'
Απόκρουση

71'

Ο Arnaud Nordin από την ομάδα Σεντ Ετιέν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

71'
Απόκρουση

Ο Christophe Herelle απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

71'
Σέντρα

Ο Adil Aouchiche κάνει τη σέντρα

71'

70'
Σέντρα

Ο Miguel Trauco από την ομάδα Σεντ Ετιέν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

70'

Κατοχή: Μπρεστ: 39%, Σεντ Ετιέν: 61%.

70'

70'

69'

69'

Ο Adil Aouchiche αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

68'

67'

Κίτρινη κάρτα για τον Lucien Agoume

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucien Agoume από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Arnaud Nordin

67'

66'

66'

65'

65'

Ο Aimen Moueffek δίνει τη θέση του στον Arnaud Nordin

64'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Miguel Trauco, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

64'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Romain Faivre της ομάδας Μπρεστ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Stefan Bajic λίγο έλειψε να αποκρούσει.

63'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Μπρεστ!

63'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

62'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Lucas Gourna-Douath κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Lucas Gourna-Douath αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

62'

Το αμυντικό λάθος του Lucas Gourna-Douath μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

62'

61'

61'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Harold Moukoudi από την ομάδα Σεντ Ετιέν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

61'
Γέμισμα

Ο Ryad Boudebouz εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

60'

Κίτρινη κάρτα για τον Ronael Pierre-Gabriel

60'

Ο Ronael Pierre-Gabriel από την ομάδα Μπρεστ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Adil Aouchiche

60'

59'

Ο Stefan Bajic κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

58'
Γέμισμα

Ο Christophe Herelle εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

58'

Ο Lucas Gourna-Douath από την ομάδα Σεντ Ετιέν δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

58'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Ryad Boudebouz για την ομάδα Σεντ Ετιέν. Ο Lucien Agoume σταματάει την φάση.

57'

57'

Ο Jeremy Le Douaron από την ομάδα Μπρεστ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

57'
Σέντρα

Ο Jean-Kevin Duverne κάνει τη σέντρα

56'

Ελεύθερο για την ομάδα Σεντ Ετιέν

56'

Ο Jeremy Le Douaron από την ομάδα Μπρεστ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

56'
Σέντρα

55'

54'

53'
Απόκρουση

Ο Harold Moukoudi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

53'
Σέντρα

Ο Romain Faivre κάνει τη σέντρα

53'

Ο Romain Faivre από την ομάδα Μπρεστ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

53'

53'

53'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Wahbi Khazri από την ομάδα Σεντ Ετιέν «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

52'

51'

Η ομάδα Μπρεστ έχει την κατοχή της μπάλας

50'

49'

Ο Aimen Moueffek από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

49'

49'

Ο Steve Mounie από την ομάδα Μπρεστ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

48'
Σέντρα

47'

Φράγμα από τον Haris Belkebla, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Lucas Gourna-Douath. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

47'

Ο Jean-Kevin Duverne από την ομάδα Μπρεστ κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

47'
Σέντρα

Ο Ronael Pierre-Gabriel κάνει τη σέντρα

46'

46'

46'

45+1'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν είχε την μπάλα στην κατοχή της, αλλά δεν κατάφερε να πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα

45+1'

45+1'

Κατοχή: Μπρεστ: 37%, Σεντ Ετιέν: 63%.

45+1'

Ο Wahbi Khazri στέλνει με απευθείας φάουλ τη μπάλα προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ σώζει

45'

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Wahbi Khazri

44'

Ο Mahdi Camara από την ομάδα Σεντ Ετιέν πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

44'

Ο Jean-Kevin Duverne τιμωρείται για σπρώξιμο στον Denis Bouanga

43'

43'

Ο Ryad Boudebouz από την ομάδα Σεντ Ετιέν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

43'

Το σουτ του Denis Bouanga μπλοκάρεται

43'

42'
Απόκρουση

Ο Brendan Chardonnet απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

42'

41'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

41'
Απόκρουση

41'
Σέντρα

Ο Christophe Herelle κάνει τη σέντρα

41'

40'

40'

40'

Κατοχή: Μπρεστ: 35%, Σεντ Ετιέν: 65%.

40'

Ο Wahbi Khazri από την ομάδα Σεντ Ετιέν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

40'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

39'
Απόκρουση

39'
Σέντρα

Ο Wahbi Khazri κάνει τη σέντρα

39'

39'
Απόκρουση

Ο Jean-Kevin Duverne απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

39'
Σέντρα

38'

38'
Απόκρουση

38'
Γέμισμα

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christophe Herelle από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Denis Bouanga

37'

36'

Ο Haris Belkebla πήγε για τη δόξα με σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο γκολκίπερ το σώζει!

36'

35'

35'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

34'

34'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν ξεκινάει αντεπίθεση

34'

33'

32'

32'

32'

Ο Mahdi Camara από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

31'

31'

30'

30'
Απόκρουση

Ο Miguel Trauco απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

30'
Σέντρα

30'

Το σουτ του Romain Faivre μπλοκάρεται

30'

Ο Steve Mounie από την ομάδα Μπρεστ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

29'
Σέντρα

29'

Ο Steve Mounie από την ομάδα Μπρεστ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lucas Gourna-Douath

28'

28'

27'

Ο Denis Bouanga από την ομάδα Σεντ Ετιέν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

27'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Denis Bouanga , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

27'

27'
Απόκρουση

27'
Σέντρα

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ryad Boudebouz από την ομάδα Σεντ Ετιέν ανατρέπει τον Jeremy Le Douaron

25'

25'
Σέντρα

25'

25'

25'

24'

24'
Απόκρουση

Ο Adil Aouchiche απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

23'

Ο Romain Faivre από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

23'

Το σουτ του Jeremy Le Douaron κατέληξε σε κόρνερ μετά από επέμβαση του γκολκίπερ

23'

Ο Lucien Agoume από την ομάδα Μπρεστ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

23'
Γέμισμα

Ο Franck Honorat εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

22'

Ο Mahdi Camara υποπίπτει σε χέρι

21'

Ο Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Gourna-Douath από την ομάδα Σεντ Ετιέν ανατρέπει τον Ronael Pierre-Gabriel

20'

Κατοχή: Μπρεστ: 26%, Σεντ Ετιέν: 74%.

19'

18'

18'

18'

17'

17'

16'

Ο Ryad Boudebouz επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucien Agoume από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Wahbi Khazri

15'

15'

Κατοχή: Μπρεστ: 32%, Σεντ Ετιέν: 68%.

14'

14'

Ο Wahbi Khazri από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

13'

13'

13'
Απόκρουση

12'
Σέντρα

12'

12'
Απόκρουση

11'
Σέντρα

Ο Franck Honorat κάνει τη σέντρα

11'

10'

10'

Κατοχή: Μπρεστ: 17%, Σεντ Ετιέν: 83%.

10'

10'

Ο Wahbi Khazri από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

9'

9'

9'

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wahbi Khazri από την ομάδα Σεντ Ετιέν ανατρέπει τον Lucien Agoume

8'

Ο Wahbi Khazri από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

7'

6'

5'

5'
Απόκρουση

5'
Σέντρα

5'

Κατοχή: Μπρεστ: 22%, Σεντ Ετιέν: 78%.

5'

4'

3'

3'

2'

1'

Ο Lucien Agoume από την ομάδα Μπρεστ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

1'

1'
Σέντρα

Ο Lucas Gourna-Douath από την ομάδα Σεντ Ετιέν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

1'

1'

Υπάρχει έντονη βροχόπτωση στο γήπεδο.

1'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Francis le Ble, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Οι «πειρατές» τρομάζουν τους «στεφανουά»

Η Μπρεστ φιλοξενεί τη Σεντ Ετιέν για την 16η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από νίκη στο «σπίτι» της Μπορντό, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εντός έδρας από την Παρί Σεν Ζερμέν.

ΜΠΡΕΣΤ

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την ανάγκασε να ταξιδέψει στην πόλη Μπορντό ούτως ώστε να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την τοπική και ομώνυμη ομάδα. Είχε ουσία στο παιχνίδι της και «δραπέτευσε» μ’ ένα μεγάλο «διπλό» (1-2) και μάλιστα με ανατροπή. Δεν ήταν καλό το ματς στο πρώτο μέρος και δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική, χωρίς πάντως να κινδυνεύσει ιδιαίτερα. Στο 42’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με προβολή του Γκρέγκερσεν. Όχι μόνο δεν επηρεάστηκε από το χρονικό σημείο που παραβιάστηκε η εστία της αλλά στην επανάληψη μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο. Αρχικά ισοφάρισε στο 59’ με τον Λε Ντουαρόν να πλασάρει ψύχραιμα μέσα από την περιοχή έπειτα από λανθασμένη απομάκρυνση του Μάνγκας. Στο 66’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 1-2. Διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα κι έφυγε με το «τρίποντο» στις αποσκευές της.

Η Μπρεστ έχει βρει τη φόρμα της και διανύει ένα εκπληκτικό «φεγγάρι». «Τρέχει» αήττητο σερί έξι αγώνων, έχοντας μετρήσει δύο ισοπαλίες και τέσσερις διαδοχικές επιτυχίες. Το ντεμαράζ των «πειρατών» τους έχει φέρει στους 18 βαθμούς και φιγουράρουν πια στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την πρωταθλήτρια Λιλ. Απέχουν πέντε πόντους από την επικίνδυνη ζώνη κι ελπίζουν πλέον σε μία άνετη παραμονή. Τα τρία πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Over.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Μισέλ Ντερ Ζακαριάν υπογράμμισε: «Στο χέρι μας είναι να κλείσουμε καλά το 2021 και να συνεχίσουμε με θετικά αποτελέσματα. Είμαστε ικανοποιημένοι με το σερί μας χωρίς ήττα αλλά πρέπει να διατηρήσουμε αυτό το επίπεδο. Θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κι άλλα τέρματα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά και θα πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας διότι σε άλλα παιχνίδια θα τιμωρηθούμε».

Αγωνιστικά Νέα: Χάνουν κι αυτό το παιχνίδι ο τραυματίας αριστερός μπακ Μπαΐν (1/0) και ο μέσος Εμπόκ (10/0) ο οποίος είναι άρρωστος. Μακροχρόνιοι απόντες ο γκολκίπερ Σιμπουά κι ο αμυντικός χαφ Λασν.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Γνώριζε εκ των προτέρων ότι είχε εξαιρετικά δύσκολο έργο στο εντός έδρας παιχνίδι της περασμένης Κυριακής με αντίπαλο την πανίσχυρη Παρί Σεν Ζερμέν. Το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά τελικά «λύγισε» χάνοντας 1-3. Δέχτηκε πίεση από τα πρώτα λεπτά και ήταν τυχερή καθώς ο Εμπαπέ σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες στις οποίες συνήθως δεν αστοχεί. Κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ στο 23’ με τον Μπουανγκά να σκοράρει μετά από φάση διαρκείας στα «καρέ» των πρωτευουσιάνων. Στο 45’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Κολοντζιέτζακ για μαρκάρισμα στον Εμπαπέ. Από την εκτέλεση του φάουλ ο Μαρκίνιος σκόραρε με κεφαλιά για το 1-1. Στην επανάληψη έπαιξε μαζική άμυνα χωρίς να έχει άλλη επιλογή. Άντεξε μέχρι το 79’. Ο Ντι Μαρία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της για το 1-2, με τον Μαρκίνιος να σκοράρει ξανά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ρίχνοντάς τη οριστικά στο καναβάτσο.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Σεντ Ετιέν μετά από σερί τεσσάρων αναμετρήσεων στις οποίες είχε μετρήσει δύο ισοπαλίες και ισάριθμες νίκες. Η συγκομιδή των 12 βαθμών φέρνει τους «στεφανουά» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς υστερούν στην ισοβαθμία με τη Μετς λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων. Ο στόχος φυσικά είναι η παραμονή στην κατηγορία και για να τα καταφέρουν θα πρέπει να βελτιώσουν την άμυνά τους, με δεδομένο ότι έχουν δεχθεί 31 τέρματα και διαθέτουν τη δεύτερη χειρότερη σε ολόκληρη την κατηγορία. Τα επτά από τα δέκα πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Over.

«Κατά τη γνώμη μου ήταν άδικη η αποβολή στο παιχνίδι με την Παρί. Και δεχτήκαμε γκολ όταν είχαμε μείνει με εννιά παίκτες στο γήπεδο λόγω κι ενός τραυματισμού. Ήταν δύσκολο αλλά παλέψαμε με θάρρος για να πετύχουμε κάτι καλό. Δεν χρειαζόταν όμως την εύνοια η Παρί για να μας κερδίσει. Πρέπει να παρουσιαστούμε έτοιμοι για τον αγώνα με την Μπρεστ. Ήμασταν εκεί στον προηγούμενο αγώνα και ήταν κρίμα η αποβολή γιατί άλλαξε το ματς» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Κλοντ Πιέλ.

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι ο αμυντικός Κολοντζιέτζακ (13/1) και θα εκτίσει την ποινή του. Απόντες επίσης λόγω τιμωρίας ο γκολκίπερ Γκριν (12/0) και ο μέσος Γιουσούφ (11/0). Δεν μπορούν να προσφέρουν ο αμυντικός χαφ Νεγιού (11/0) και οι επιθετικοί Νορντέν (13/1) και Αμουμά (13/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Το ξέσπασμα της Μπρεστ και οι διαδοχικές νίκες έχουν τραβήξει επάνω της τα βλέμματα, με δεδομένο ότι πριν από περίπου ένα μήνα αποτελούσε το μεγάλο φαβορί για τον υποβιβασμό. Το έργο της πάντως απέναντι στη Σεντ Ετιέν δεν θα είναι εύκολο. Οι «στεφανουά» ηττήθηκαν όπως αναμενόταν από την Παρί Σεν Ζερμέν, ωστόσο παρουσιάζουν ένα μαχητικό αγωνιστικό πρόσωπο τον τελευταίο καιρό. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο και θα πάμε στα 2-3 γκολ θεωρώντας ότι δεν θα ξεφύγει περισσότερο το σκορ.

• Η ομάδα Μπρεστ νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.90 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1