21+

Κλερμόν - Παρί Σεν Ζερμέν

6/8/2022 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 404
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 642 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Παρί Σεν Ζερμέν - Κλερμόν στις 6/4/2024

• Θεατές: 11980
90+1'

90+1'

11980 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+1'

Κατοχή: Κλερμόν: 39%, Παρί Σεν Ζερμέν: 61%.

90+1'

Ο Alidu Seidu απομακρύνει τη μπάλα

90'

Καλή ενέργεια από τον Lionel Messi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90'

Το αμυντικό λάθος του Alidu Seidu μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

90'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90'

89'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν έχει την κατοχή της μπάλας

88'

Ο Warren Zaire-Emery τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yohann Magnin

88'

Ο Neto Borges απομακρύνει τη μπάλα

88'

Καλή ενέργεια από τον Juan Bernat ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

87'

Ο Juan Bernat τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

87'

Ο Juan Bernat έδωσε την ασίστ για το γκολ!

86'

Ο Leandro Paredes έδωσε την ασίστ για το γκολ.

86'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Lionel Messi σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι με το αριστερό πόδι! Εκπληκτική προσπάθεια!

86'

Η σέντρα από τον Leandro Paredes από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

86'

Ο Mory Diaw απομακρύνει τη μπάλα

85'

Ο Warren Zaire-Emery κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mateusz Wieteska.

85'

Ο Lionel Messi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Κλερμόν

85'

Κατοχή: Κλερμόν: 40%, Παρί Σεν Ζερμέν: 60%.

85'

Ο Maxime Gonalons δίνει τη θέση του στον Brandon Baiye

84'

Ο Hugo Ekitike αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

84'

Ο Johan Gastien από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yohann Magnin από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Presnel Kimpembe

83'

12203 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

82'

Ο Marco Verratti δίνει τη θέση του στον Warren Zaire-Emery

82'

Ο Elbasan Rashani δίνει τη θέση του στον Saif-Eddine Khaoui

81'

Ο Lionel Messi έδωσε την ασίστ για το γκολ!

80'

Ο Neymar έδωσε την ασίστ για το γκολ.

80'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Lionel Messi σκοράρει με το αριστερό πόδι!

80'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

80'

79'

Ο Alidu Seidu από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

Ο Florent Ogier από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

78'

Ο Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

78'

Ο Nuno Mendes δίνει τη θέση του στον Juan Bernat

78'

Ο Pablo Sarabia δίνει τη θέση του στον Hugo Ekitike

77'

Ο Nuno Mendes κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Mory Diaw μπλοκάρει εύκολα

77'

Η σέντρα από τον Achraf Hakimi από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

77'

76'

75'

75'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

74'

74'

74'

Η ομάδα Κλερμόν έχει την κατοχή της μπάλας

73'

Ο Jim Allevinah δίνει τη θέση του στον Jodel Dossou

73'

Ο Muhammed-Cham Saracevic δίνει τη θέση του στον Yohann Magnin

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Presnel Kimpembe από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Muhammed-Cham Saracevic

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nuno Mendes από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Jim Allevinah

72'

Ο Mateusz Wieteska κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

71'

Το αμυντικό λάθος του Mateusz Wieteska μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

71'

70'

Ο Marco Verratti απομακρύνει τη μπάλα

70'

Ο Marco Verratti από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

70'

69'

Ο Lionel Messi από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

69'

Η σέντρα από τον Nuno Mendes από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

69'

Η σέντρα από τον Lionel Messi από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

69'

Ο Neto Borges από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

68'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν εκδηλώνει επίθεση

67'

Ο Sergio Ramos δίνει τη θέση του στον Nordi Mukiele

67'

Ο Vitinha δίνει τη θέση του στον Leandro Paredes

67'

Κίτρινη κάρτα για τον Maxime Gonalons

67'

Ο Maxime Gonalons από την ομάδα Κλερμόν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Vitinha

67'

66'

Ελεύθερο για την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν

66'

Ο Muhammed-Cham Saracevic αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

66'

Ο Presnel Kimpembe απομακρύνει τη μπάλα

65'

65'

64'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

64'

64'

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nuno Mendes από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Alidu Seidu

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marco Verratti από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Komnen Andric

62'

62'

Ο Gianluigi Donnarumma κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

61'

61'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

60'

60'

59'

Ο Pablo Sarabia από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν είναι σε θέση οφσάιντ

58'

Ο Sergio Ramos σταματά επιτυχώς το σουτ

58'

Το σουτ του Neto Borges μπλοκάρεται

58'

Ο Mateusz Wieteska απομακρύνει τη μπάλα

57'

57'

Ο Presnel Kimpembe τιμωρείται για σπρώξιμο στον Muhammed-Cham Saracevic

56'

56'

55'

55'

55'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Presnel Kimpembe από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

55'

Η σέντρα από τον Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

54'

Ο Alidu Seidu από την ομάδα Κλερμόν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Neymar

53'

53'

Ο Komnen Andric από την ομάδα Κλερμόν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

53'

Η ομάδα Κλερμόν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

52'

Ο Alidu Seidu τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nuno Mendes

51'

51'

Η ομάδα Κλερμόν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

51'

Ο Marquinhos σταματά επιτυχώς το σουτ

51'

Το σουτ του Jim Allevinah μπλοκάρεται

50'

50'

Ο Komnen Andric σταματά επιτυχώς το σουτ

50'

Το σουτ του Lionel Messi μπλοκάρεται

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florent Ogier από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Lionel Messi

49'

48'

Ο Muhammed-Cham Saracevic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sergio Ramos

48'

47'

Ο Mory Diaw κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

47'

46'

46'

45+2'

45+2'

Κατοχή: Κλερμόν: 43%, Παρί Σεν Ζερμέν: 57%.

45+2'

Ο Lionel Messi από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

45+1'

45+1'

Ο Neymar τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Ο Gianluigi Donnarumma από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45'

Κατοχή: Κλερμόν: 44%, Παρί Σεν Ζερμέν: 56%.

44'

43'

Ο Nuno Mendes είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

43'

Ο Nuno Mendes από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν είναι σε θέση οφσάιντ

42'

Ο Maxime Gonalons τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marco Verratti

42'

41'

41'

40'

Ο Komnen Andric κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Presnel Kimpembe.

40'

Κατοχή: Κλερμόν: 45%, Παρί Σεν Ζερμέν: 55%.

38'

38'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Marquinhos της ομάδας Παρί Σεν Ζερμέν σκοράρει με κεφαλιά

38'

38'

Κίτρινη κάρτα για τον Jim Allevinah

38'

Ο Jim Allevinah από την ομάδα Κλερμόν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Vitinha

37'

Καλή ενέργεια από τον Nuno Mendes ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

37'

Η ομάδα Κλερμόν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

36'

36'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Presnel Kimpembe από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Jim Allevinah

35'

Ο Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν είναι σε θέση οφσάιντ

34'

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alidu Seidu από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Nuno Mendes

33'

Ο Maxime Gonalons κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

33'

32'

31'

Ο Mory Diaw από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Presnel Kimpembe από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Alidu Seidu

30'

30'

Ο Marquinhos σουτάρει προς την εστία αλλά ο Mory Diaw μπλοκάρει

30'

29'

Ο Sergio Ramos κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Mory Diaw μπλοκάρει εύκολα

29'

28'

28'

Ο Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

27'

Ο Elbasan Rashani τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sergio Ramos

27'

26'

Ο Neymar έδωσε την ασίστ για το γκολ!

26'

26'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Achraf Hakimi σκοράρει με το δεξί πόδι!

26'

25'

25'

25'

Ο Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Johan Gastien

24'

23'

23'

22'

22'

Ο Maxime Gonalons αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

21'

21'

20'

Κατοχή: Κλερμόν: 42%, Παρί Σεν Ζερμέν: 58%.

20'

19'

19'

19'

Η ομάδα Κλερμόν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

18'

18'

Ο Vitinha από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

18'

Το αμυντικό λάθος του Florent Ogier μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

18'

Ο Mateusz Wieteska από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

18'

17'

Ο Muhammed-Cham Saracevic από την ομάδα Κλερμόν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Neymar

16'

16'

Η ομάδα Κλερμόν εκδηλώνει επίθεση

15'

15'

Κατοχή: Κλερμόν: 34%, Παρί Σεν Ζερμέν: 66%.

15'

14'

14'

14'

Το σουτ του Muhammed-Cham Saracevic μπλοκάρεται

13'

Κίτρινη κάρτα για τον Vitinha

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vitinha από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν ανατρέπει τον Muhammed-Cham Saracevic

13'

Ο Marco Verratti κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

12'

11'

Ο Maxime Gonalons από την ομάδα Κλερμόν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Neymar

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Johan Gastien από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Neymar

10'

10'

Ο Pablo Sarabia έδωσε την ασίστ για το γκολ!

9'

Ο Lionel Messi έδωσε την ασίστ για το γκολ.

9'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Neymar σκοράρει με το δεξί πόδι!

9'

Η σέντρα από τον Pablo Sarabia από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

8'

Φράγμα από τον Achraf Hakimi, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Jim Allevinah. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

7'

7'

Ο Neymar από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

7'

Ο Alidu Seidu σταματά επιτυχώς το σουτ

7'

Το σουτ του Neymar μπλοκάρεται

7'

6'

5'

Κατοχή: Κλερμόν: 64%, Παρί Σεν Ζερμέν: 36%.

5'

Ο Komnen Andric κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Marquinhos.

5'

4'

4'

Ο Marquinhos από την ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Komnen Andric

3'

Ο Nuno Mendes τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alidu Seidu

3'

Ο Komnen Andric κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Gianluigi Donnarumma μπλοκάρει εύκολα

2'

Η σέντρα από τον Neto Borges από την ομάδα Κλερμόν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

2'

Ο Sergio Ramos κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Komnen Andric.

2'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Gabriel Montpied, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Χαώδης η διαφορά δυναμικότητας

Η Κλερμόν φιλοξενεί την Παρί Σεν Ζερμέν για την 1η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν στην 17η θέση την περσινή σεζόν κι απέφυγαν τον υποβιβασμό, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν πρωταθλητές και πριν μερικές ημέρες κατέκτησαν και το Σούπερ Καπ.

Η αποστολή πέτυχε πλήρως πέρσι, από τη στιγμή που στην παρθενική της σεζόν στην πρώτη κατηγορία του γαλλικού ποδοσφαίρου κατάφερε να εξασφαλίσει τη σωτηρία της και δεν έγινε «ασανσέρ» επιστρέφοντας αμέσως στη Λιγκ 2. Προφανώς ήταν και το μόνο που την ενδιέφερε, αν και θα πρέπει να της πιστωθεί ότι σε κάποιες στιγμές προσπάθησε κι έπαιξε καλό ποδόσφαιρο. Έκλεισε τη σεζόν έχοντας συγκεντρώσει 36 βαθμούς και τερμάτισε στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς πάντως να αγχωθεί στις τελευταίες αγωνιστικές, μια και ήξερε ότι διώκτες της αναζητούσαν ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για να την προσπεράσουν και να την βάλουν σε μπελάδες. Στο Κύπελλο δεν έδωσε ιδιαίτερο «βάρος» κι αποκλείστηκε στη φάση των «32» από την Μπαστιά, δίχως όμως να την ενδιαφέρει ιδιαίτερα από τη στιγμή που πέτυχε το βασικό της στόχο.

Το συγκεκριμένο επίτευγμα φέρει φυσικά φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Πασκάλ Γκαστιέν. Ο 58χρονος προπονητής δεν αποτελεί κάποιο σπουδαίο όνομα ούτε στη χώρα του, όμως έκανε εξαιρετική δουλειά και πιστώθηκε την επιτυχία. Εργάζεται στην άκρη του πάγκου των «λογχοφόρων» από το 2017 -είχε προηηγθεί μία σεζόν στη δεύτερη ομάδα τους- και θεωρείται πλήρως επιτυχημένος έχοντας γράψει παράλληλα ιστορία ανεβάζοντας το κλαμπ για πρώτη φορά στην ιστορία του στα «μεγάλα σαλόνια» και διατηρώντας το εκεί και για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο στόχος της Κλερμόν και για την προσεχή αγωνιστική περίοδο δεν είναι άλλος από τη σωτηρία χωρίς περιπέτειες. Στα φιλικά παιχνίδια προβλημάτισε αρκετά όμως όλα θα ξεχαστούν γρήγορα αν πραγματοποιήσει μία καλή εκκίνηση στη σεζόν. ‘Έχασε από την Γκρενόμπλ και τη Λανς με 1-0 και 3-1 αντίστοιχα, ενώ ακολούθησαν οι δύο νίκες επί της Μονπελιέ και της Ροντέζ με το ίδιο σκορ (2-0), πριν την επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε απέναντι στην Τουλούζ όπου κέρδισε ξανά (1-0).

Αγωνιστικά Νέα: Έχει αποκτήσει οκτώ ποδοσφαιριστές. Αγόρασε με ποσό μεγαλύτερο του 1.000.000 ευρώ τον σέντερ μπαλ Βιτέσκα από τη Λέγκα Βαρσοβίας και τον επιθετικό Άντριτς από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι υπόλοιπες έξι κινήσεις αφορούσαν ελεύθερους παίκτες. Πούλησε ακριβά, καθώς έδωσε τον περσινό πρώτο σκόρερ της Μοχάμεντ Μπαγιό στη Λιλ, βάζοντας στα ταμεία της 14.000.000 ευρώ. Με 5.000.000 έδωσε στη Λανς τον αμυντικό χαφ Σαμέντ και με 2.000.000 στην Ανζέ τον στόπερ Ουντότζι.

Την περασμένη Κυριακή αντιμετώπισε στο Ισραήλ τη Ναντ στο Σούπερ Καπ Γαλλίας, αναζητώντας τον πρώτο τίτλο της νέας εποχής. Παρά την απουσία του Κιλιάν Εμπαπέ λόγω τιμωρίας, έκανε επίδειξη δύναμης και διέσυρε τα «καναρίνια» με 4-0, κατακτώντας για ενδέκατη φορά το συγκεκριμένο τρόπαιο. Μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 22’ με τον Μέσι να περνάει τον αντίπαλο γκολκίπερ και να μην αστοχεί σε κενή εστία. Κινδύνευσε σοβαρά σε δύο περιπτώσεις αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Νεϊμάρ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ σημείωσε το 2-0 και της έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα. Δεν χαλάρωσε και στο 57’ έφτασε και σε τρίτο γκολ με τακουνάκι του Σέρχιο Ράμος από τη μικρή περιοχή. Συνέχισε να κυριαρχεί στο χορτάρι και στο 81’ κέρδισε πέναλτι κι αποβολή του Καστελετό. Ο Νεϊμάρ ήταν ψύχραιμος κι εύστοχος από την άσπρη βούλα διαμορφώνοντας μέσα σε αποθέωση το τελικό 4-0.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ξεκινάει λοιπόν τη σεζόν με μεγάλο στόχο το τρεμπλ -έχοντας απομείνει ακόμα τρεις διοργανώσεις-. Θα προσπαθήσει να διατηρήσει τα σκήπτρα της στο πρωτάθλημα, αποτελώντας το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να τα καταφέρει, ενώ παράλληλα θα προσπαθήσει να επιστρέψει και στην κορυφή του κυπέλλου. Ωστόσο δεν περιορίζεται σε αυτά, καθώς ο διακαής πόθος δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ. Με δεδομένο ότι διαθέτει εξαιρετικά ταλαντούχο ρόστερ μαζί με πολλούς σούπερ σταρ, η πίεση στους ώμους όλων είναι μεγάλη και θα πρέπει να τη διαχειριστούν για να διαψεύσουν όσους θεωρούν ότι η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας δεν έχει το «βάρος» στη φανέλα της για να σαρώσει τα πάντα στο πέρασμά της.

«Μου άρεσε που προσεγγίσαμε το παιχνίδι με τη Ναντ με σοβαρότητα κι αποφασιστικότητα, αλλά και με μεγάλη επιθυμία. Ήταν καλό που πήραμε το τρόπαιο πίσω στο Παρίσι. Ήμαστε συνεπείς και ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. Για τη δουλειά που έχουμε κάνει τις τέσσερις-πέντε τελευταίες εβδομάδες πήγαμε πολύ καλά. Πρέπει να είμαι πολύ συγκεντρωμένος κι εγώ διότι οποιαδήποτε λέξη μπω ενδεχομένως να κάνει τον γύρο του κόσμου. Έχουμε πολλά αστέρια όμως είναι κι αυτοί άνθρωποι και παίκτες που θέλουν να κερδίζουν αγώνες και τρόπαια. Πρέπει να ξεκινήσουμε έτσι και στο πρωτάθλημα» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας Κριστόφ Γκαλτιέ.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε στο Σούπερ Καπ ο σούπερ σταρ Εμπαπέ αλλά ένιωσε ένα πρόβλημα στους προσαγωγούς και έμεινε εκτός αποστολής. Δεν υπολογίζονται οι παίκτες που έχουν «κοπεί» από το τεχνικό επιτελείο. Πήρε τον Ρενάτο Σάντσες από τη Λιλ με 15.000.000 ευρώ.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Από την Παρί Σεν Ζερμέν εξαρτάται πλήρως η συγκεκριμένη συνάντηση με την Κλερμόν, έστω κι αν αποτελεί κλισέ που επιβεβαιώνεται συχνά ότι οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις. Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ θα προσπαθήσει να ξεκινήσει δυνατά τη σεζόν για να μην αφήσει σε κανέναν το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της, κάτι που ήδη έκανε στο Σούπερ Καπ με τη Ναντ. Είναι προφανές ότι οι γηπεδούχοι θα ψάξουν ένα μικρό ποδοσφαιρικό θαύμα με τις πιθανότητες να μην είναι με το μέρος τους. Δεν θα ασχοληθούμε με σημείο νικητή από τη στιγμή που το «διπλό» προσφέρεται χαμηλά και θα προτιμήσουμε τα 4-6 γκολ.

• Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.02 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.20 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Παρί Σεν Ζερμέν νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 1.55 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Παρί Σεν Ζερμέν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.34 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Κλερμόν νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 10.75 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1