Θέλτα - Αλαβές

7/5/2022 19:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 1046
4 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 721 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Αλαβές - Θέλτα στις 27/4/2024

• Θεατές: 10567
90+4'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Θέλτα μετά από μία καλή εμφάνιση

90+4'

90+4'

Κατοχή: Θέλτα: 64%, Αλαβές: 36%.

90+3'
Απόκρουση

Ο Florian Lejeune απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+3'
Σέντρα

Ο Kevin Vazquez κάνει τη σέντρα

90+3'

Η ομάδα Θέλτα εκδηλώνει επίθεση

90+2'
Σέντρα

Ο Gabriel Veiga από την ομάδα Θέλτα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

90+2'

Η ομάδα Θέλτα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'
Απόκρουση

90+2'
Σέντρα

Ο Augusto Solari κάνει τη σέντρα

90+2'

90+1'

Η ομάδα Θέλτα έχει την κατοχή της μπάλας

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

90'

89'

Ο Edgar Mendez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Javi Galan

89'

Η ομάδα Αλαβές κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

Ο Fernando Pacheco έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Thiago Galhardo βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Fernando Pacheco του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

88'

Ο Kevin Vazquez βλέπει την τεράστια ευκαιρία του με σουτ να σταματάει στο δοκάρι!

88'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Kevin Vazquez από την ομάδα Θέλτα παίζει το 1-2 με τον Nolito.

88'

88'
Απόκρουση

Ο Martin Aguirregabiria απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

88'
Σέντρα

87'

87'

86'

Η ομάδα Αλαβές έχει την κατοχή της μπάλας

86'

Ο Orbelin Pineda τιμωρείται για σπρώξιμο στον Javi Lopez

85'

Η ομάδα Αλαβές εκδηλώνει επίθεση

85'

Ο Nolito από την ομάδα Θέλτα κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

85'

Κατοχή: Θέλτα: 66%, Αλαβές: 34%.

84'

84'

Η ομάδα Θέλτα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

84'

83'

83'

Ελεύθερο για την ομάδα Αλαβές

83'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Fernando Pacheco από την ομάδα Αλαβές και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

83'

Ο Nolito από την ομάδα Θέλτα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

82'
Απόκρουση

82'
Σέντρα

Ο Javi Galan κάνει τη σέντρα

82'

Η ομάδα Αλαβές κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

82'

Ο Mamadou Loum Ndiaye δίνει τη θέση του στον Tomas Mendes

81'

81'

Η ομάδα Αλαβές κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

80'

80'

Κατοχή: Θέλτα: 65%, Αλαβές: 35%.

80'

Ο Javi Galan αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

80'

Ο Orbelin Pineda από την ομάδα Θέλτα είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

80'

Ο Thiago Galhardo από την ομάδα Θέλτα δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

80'

Ο Nestor Araujo από την ομάδα Θέλτα δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

80'

Ο Augusto Solari από την ομάδα Θέλτα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

79'
Απόκρουση

Ο Victor Laguardia απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

79'
Σέντρα

79'

78'

78'

78'

Η ομάδα Θέλτα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

77'
Σέντρα

77'

Ο Augusto Solari από την ομάδα Θέλτα εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

77'
Απόκρουση

Ο Florian Lejeune απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

77'

77'
Σέντρα

Ο Augusto Solari από την ομάδα Θέλτα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

76'

76'

75'

75'

Η ομάδα Θέλτα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

75'

75'
Σέντρα

Ο Pere Pons από την ομάδα Αλαβές κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

75'

74'

74'
Σέντρα

Ο Nolito από την ομάδα Θέλτα κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

74'

74'

73'

Ο Franco Cervi δίνει τη θέση του στον Nolito

73'

Ο Renato Tapia αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

72'

Η ομάδα Θέλτα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

72'

71'

Ο Denis Suarez δίνει τη θέση του στον Gabriel Veiga

70'

70'

70'
Απόκρουση

Ο Victor Laguardia απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

70'
Σέντρα

69'

69'

69'

Η ομάδα Αλαβές κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

68'

Ο Brais Mendez δίνει τη θέση του στον Augusto Solari

68'

Ο Iago Aspas δίνει τη θέση του στον Orbelin Pineda

68'

Ο Fran Beltran δίνει τη θέση του στον Renato Tapia

67'

Ο Luis Rioja δίνει τη θέση του στον Javi Lopez

67'

Ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Iago Aspas

66'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Iago Aspas με αριστερό βολέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

66'

Ο Iago Aspas εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

65'

64'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Ximo Navarro αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για σπρώξιμο αντιπάλου

64'

Ο Ximo Navarro τιμωρείται για σπρώξιμο στον Iago Aspas

64'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Iago Aspas βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

64'

Ένας παίκτης από την ομάδα Θέλτα κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

63'

63'

63'

Ο Denis Suarez έκανε φάουλ στον Pere Pons

62'
Σέντρα

Ο Kevin Vazquez από την ομάδα Θέλτα εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

62'

62'

62'

62'

Ο Tomas Pina δίνει τη θέση του στον Pere Pons

61'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Joseph Aidoo από την ομάδα Θέλτα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

61'
Σέντρα

Ο Franco Cervi κάνει τη σέντρα

61'

Ο Franco Cervi από την ομάδα Θέλτα εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

61'

Ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

60'

60'

60'

59'

Ο Thiago Galhardo από την ομάδα Θέλτα είναι σε θέση οφσάιντ

59'

59'

57'

Ο Iago Aspas έδωσε την ασίστ για το γκολ.

57'

ΓΚΟΛ! - Ο Franco Cervi σκοράρει μ' ένα δεξί σουτ, με την μπάλα να κοντράρει.

57'

Ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

57'

56'

Ο Brais Mendez έκανε φάουλ στον Tomas Pina

56'

Ο Fernando Pacheco κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

56'

56'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα παίζει το 1-2 με τον Thiago Galhardo.

56'

Η ομάδα Θέλτα ξεκινάει αντεπίθεση

56'

55'

55'

54'

53'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Edgar Mendez για αντιαθλητικό χτύπημα

53'

Η ομάδα Αλαβές παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

53'

Ο Brais Mendez από την ομάδα Θέλτα στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι. Τόσο κοντά!

53'

53'

52'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Martin Aguirregabiria από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Javi Galan

51'

10567 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

51'

50'

50'

Κατοχή: Θέλτα: 67%, Αλαβές: 33%.

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brais Mendez από την ομάδα Θέλτα ανατρέπει τον Luis Rioja

49'

49'
Κακό κοντρόλ

Ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

49'

Ο Javi Galan από την ομάδα Θέλτα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

49'

47'

47'

46'

46'

46'

Ο Antonio Moya δίνει τη θέση του στον Manuel Vallejo

46'

Ο Nahuel Tenaglia δίνει τη θέση του στον Martin Aguirregabiria

46'

45+2'

Η ομάδα Θέλτα παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+2'

45+2'

45+2'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

45'

45'

45'

Η ομάδα Θέλτα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

45'

44'

Ο Ximo Navarro είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

44'

44'
Απόκρουση

Ο Ximo Navarro απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

44'
Σέντρα

44'

43'

42'

Ο Franco Cervi έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

42'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Florian Lejeune από την ομάδα Αλαβές και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

42'

Ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

42'

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Denis Suarez από την ομάδα Θέλτα ανατρέπει τον Edgar Mendez

42'

41'

41'

41'

40'

40'

39'

38'

Κίτρινη κάρτα για τον Tomas Pina

38'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Tomas Pina υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Fran Beltran

38'

Καλή ενέργεια από τον Joselu ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

38'
Σέντρα

Ο Edgar Mendez κάνει τη σέντρα

38'
Απόκρουση

Ο Thiago Galhardo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

37'
Γέμισμα

Ο Antonio Moya εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

37'

Ο Kevin Vazquez υποπίπτει σε χέρι

37'
Σέντρα

Ο Ximo Navarro από την ομάδα Αλαβές προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

36'

36'

35'

35'

35'

Ένα γκολ από υπέροχη ομαδική προσπάθεια!

34'

Ο Denis Suarez έδωσε την ασίστ για το γκολ.

34'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Iago Aspas σκοράρει με το αριστερό πόδι!

34'

Ο Denis Suarez «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

34'

33'

Ο Franco Cervi από την ομάδα Θέλτα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

33'
Σέντρα

Ο Javi Galan από την ομάδα Θέλτα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

32'

31'

31'

Ελεύθερο για την ομάδα Θέλτα

31'
Σέντρα

Ο Ximo Navarro από την ομάδα Αλαβές κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

30'

Κατοχή: Θέλτα: 68%, Αλαβές: 32%.

30'

30'

29'

Καλή ενέργεια από τον Iago Aspas ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

29'

Ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

29'

29'

28'
Σέντρα

Ο Luis Rioja από την ομάδα Αλαβές προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

28'

28'

27'

27'

26'

26'

Το παιχνίδι είναι πολύ μονόπλευρο τώρα. Η ομάδα Θέλτα κυριαρχεί στην κατοχή της μπάλας

26'

25'

Κατοχή: Θέλτα: 74%, Αλαβές: 26%.

25'

24'

Ο Mamadou Loum Ndiaye από την ομάδα Αλαβές δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

24'

Ο Thiago Galhardo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

24'

23'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mamadou Loum Ndiaye για την ομάδα Αλαβές. Ο Thiago Galhardo σταματάει την φάση.

23'

22'

22'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Antonio Moya της ομάδας Αλαβές. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Franco Cervi από την ομάδα Θέλτα ανατρέπει τον Nahuel Tenaglia

21'

20'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

20'
Σέντρα

20'

Κατοχή: Θέλτα: 70%, Αλαβές: 30%.

20'

19'

19'

Ο Edgar Mendez από την ομάδα Αλαβές προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

19'

19'

18'
Απόκρουση

18'

Ο Denis Suarez από την ομάδα Θέλτα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

18'

18'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Denis Suarez από την ομάδα Θέλτα «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

18'

17'

17'
Απόκρουση

Ο Nahuel Tenaglia απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

17'
Σέντρα

Ο Denis Suarez κάνει τη σέντρα

17'

Ο Denis Suarez από την ομάδα Θέλτα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

17'

Ο Javi Galan από την ομάδα Θέλτα βλέπει μία κάθετη πάσα, αλλά ένας αντίπαλος τη σταμάτησε.

17'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edgar Mendez από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Javi Galan

16'

15'

15'

15'
Σέντρα

Ο Antonio Moya από την ομάδα Αλαβές κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

15'
Απόκρουση

Ο Joseph Aidoo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

15'

Ο Antonio Moya από την ομάδα Αλαβές εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

14'
Σέντρα

Ο Edgar Mendez από την ομάδα Αλαβές προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

14'

14'
Σέντρα

13'

13'

Ο Denis Suarez από την ομάδα Θέλτα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

13'

Ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα βλέπει μία κάθετη πάσα, αλλά ένας αντίπαλος τη σταμάτησε.

12'

11'

11'

10'

10'

Κατοχή: Θέλτα: 77%, Αλαβές: 23%.

10'

10'

9'

8'

Ο Joselu από την ομάδα Αλαβές είχε προσπάθεια εκτός στόχου

8'
Σέντρα

8'

Ο Edgar Mendez από την ομάδα Αλαβές προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

8'

7'

Η ομάδα Θέλτα κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

6'

6'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Thiago Galhardo σκοράρει με το δεξί πόδι!

6'

Ο Denis Suarez από την ομάδα Θέλτα στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

6'

6'
Απόκρουση

6'
Σέντρα

Ο Brais Mendez κάνει τη σέντρα

6'
Απόκρουση

5'

Κατοχή: Θέλτα: 54%, Αλαβές: 46%.

5'
Σέντρα

Ο Iago Aspas κάνει τη σέντρα

5'

Ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

5'
Απόκρουση

Ο Tomas Pina απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

5'

Ο Franco Cervi από την ομάδα Θέλτα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

5'
Σέντρα

Ο Joseph Aidoo κάνει τη σέντρα

5'

4'

4'

3'

3'

2'

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tomas Pina από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Kevin Vazquez

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

1'

Η ομάδα Θέλτα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Abanca Balaidos, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Το κίνητρο είναι με την Αλαβές

Η Θέλτα είναι η πιο απρόβλεπτη ομάδα του ισπανικού πρωταθλήματος και υποδέχεται την Αλαβές που καίγεται για βαθμούς για να μπορέσει να παραμείνει στην κατηγορία.

ΘΕΛΤΑ

Απέδειξε για μια ακόμα φορά πως είναι η πιο απρόβλεπτη ομάδα του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού πήγε στην έδρα της Γρανάδα και πήρε την ισοπαλία με 1-1, αλλά με τις ευκαιρίες που είχε μπορούσε να φύγει και με το τρίποντο. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ, αλλά όλα σημειώθηκαν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Η Θέλτα πήρε το προβάδισμα με τον Ιάγο Άσπας στο 72' και έδειχνε να κρατάει τη νίκη στα χέρια της, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ματσίς έκανε την σέντρα, κανείς δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα. Το γκολ του Άσπας κόντρα στη Γρανάδα του επιτρέπει να ισοφαρίσει τον Ραούλ Ντε Τομάς ως πρώτος σκόρερ της LaLiga.

«Ξαναπληρώνουμε για την έλλειψη αποτελεσματικότητας. Δημιουργήσαμε τέσσερις πολύ καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, συν τέσσερις ή πέντε στο δεύτερο για να τελειώσουμε το παιχνίδι. Παίξαμε το παιχνίδι που πιστεύαμε ότι θα γίνει, ότι θα μπορούσαμε να χειριστούμε και μετά να έχουμε χώρο. Εμείς κάναμε τα πάντα για να κερδίσουμε, αξίζαμε τους τρεις βαθμούς. Η ανάγκη του αντιπάλου σε οδηγεί σε μια πιο μαχητική προσέγγιση από την αρχή, όπως νομίζω ότι συνέβη» ανέφερε χαρακτηριστικά ο κόουτς Κουντέτ.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισαν και επιστρέφουν ο στόπερ Μουρίγιο (17/0) και ο εξτρέμ Σολάρι (22/0). Λείπει καιρό ο μπακ Ούγκο Μάγιο (21/1).

ΑΛΑΒΕΣ

Συνεχίζει την μεγάλη προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της, αφού φιλοξένησε την Βιγιαρεάλ στο «Μεντιθορόθα» ενόψει των αγώνων της με την Λίβερπουλ για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και την κέρδισε με 2-1. Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Λαγκουάρντια και στο 31’ ο Εσκαλάντε με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βιγιαρεάλ είχε την κατοχή και την υπεροχή και κατάφερε να μειώσει στο 47’ με τον Τσουκουέζε, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο τερματοφύλακας Πατσέκο και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του με τις αποκρούσεις που έκανε. Η Αλαβές δεν είχε περιθώρια για απώλειες και με αυτό το τρίποντο συνεχίζει να ελπίζει.

«Είναι τρεις βαθμοί, αλλά νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη αξία. Ξέραμε ότι ήταν ένα παιχνίδι ζωτικής σημασίας όπου ήταν απαραίτητο να κερδίσουμε για να παραμείνουμε ζωντανοί. Νομίζω ότι κερδίσαμε επάξια. Η ομάδα έπαιξε ένα πολύ ολοκληρωμένο παιχνίδι. Είχαμε την τύχη και τη σοφία να προχωρήσουμε και να διευρύνουμε το προβάδισμα. Είμαι πολύ χαρούμενος και θα ήθελα να ευχαριστήσω αυτούς τους υπέροχους φιλάθλους και συγχαρητήρια στα παιδιά. Σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι» είπε ο προπονητής Χούλιο Βελάσκεθ.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Ντουάρτε (31/0) και ο μέσος Εσκαλάντε (15/4).

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Η Αλαβές συνεχίζει την προσπάθεια της για να παραμείνει στη LaLiga και έχει ανεβασμένο ηθικό μετά το τρίποντο επί της Βιγιαρεάλ και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον. Από την άλλη πλευρά, η Θέλτα είναι πολύ ασταθής και δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο στο πρωτάθλημα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα κάνει χάρες. Θα πάμε προς τα δεξιά, αφού η Αλαβές είναι αυτή που «καίγεται» για βαθμούς και θα ποντάρουμε στο Χ2.

• Η ομάδα Αλαβές έχασε στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.75 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Θέλτα, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λα Λίγκα).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.67 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Θέλτα δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες στη διοργάνωση Λα Λίγκα.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.88 στον ΟΠΑΠ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Λα Λίγκα