Θέλτα - Αλαβές

28/9/2023 20:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 876
1 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 204 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Αλαβές - Θέλτα στις 27/4/2024

• Θεατές: 16852
90+6'

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Luis Rioja

90+5'

Κατοχή: Θέλτα: 46%, Αλαβές: 54%.

90+5'

Ο Antonio Blanco σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Ivan Villar ελέγχει την φάση

90+4'

Το σουτ του Antonio Blanco μπλοκάρεται

90+4'

Ο Ander Guevara τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+4'

Η ομάδα Αλαβές εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+4'

Ο Oscar Mingueza απομακρύνει τη μπάλα

90+2'

Κίτρινη κάρτα για τον Rafa Marin

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rafa Marin από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Carl Starfelt

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Antonio Blanco από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Carlos Dotor

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Κατοχή: Θέλτα: 47%, Αλαβές: 53%.

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Θέλτα

90'

Ο Antonio Blanco αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

89'

89'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Samuel Omorodion από την ομάδα Αλαβές αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

88'

Ο Kike Garcia από την ομάδα Αλαβές εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

87'

Η ομάδα Αλαβές εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

85'

Ο Javi Lopez δίνει τη θέση του στον Ruben Duarte

85'

Κατοχή: Θέλτα: 48%, Αλαβές: 52%.

85'

Ο Carl Starfelt απομακρύνει τη μπάλα

85'

Ο Ivan Villar από την ομάδα Θέλτα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

84'

84'

83'

Ο Anastasios Douvikas εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rafa Marin από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Carlos Dotor

82'

Η ομάδα Θέλτα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kike Garcia από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Carlos Dotor

80'

79'

78'

Κίτρινη κάρτα για τον Javi Lopez

78'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Javi Lopez υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Carles Perez

78'

Ο Unai Nunez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

78'

76'

Κίτρινη κάρτα για τον Carles Perez

76'

Φράγμα από τον Carles Perez, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Samuel Omorodion. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

76'

75'

Ο Mihailo Ristic από την ομάδα Θέλτα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

75'

Ο Luis Rioja έδωσε την ασίστ για το γκολ!

74'

Ο Jonathan Bamba δίνει τη θέση του στον Carlos Dotor

73'

Ο Javi Lopez έδωσε την ασίστ για το γκολ.

73'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Samuel Omorodion της ομάδας Αλαβές «τσιμπάει» την μπάλα με το δεξί! Εύκολο τελείωμα για τον Samuel Omorodion

73'

Η ομάδα Αλαβές έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

72'

72'

Ο Joseph Aidoo από την ομάδα Θέλτα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

70'

Κατοχή: Θέλτα: 50%, Αλαβές: 50%.

69'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Joergen Strand Larsen, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

69'

Κίτρινη κάρτα για τον Rafael Benitez

69'

Ο Alex Sola δίνει τη θέση του στον Xeber Alkain

69'

Ο Ianis Hagi δίνει τη θέση του στον Kike Garcia

68'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο Luca de la Torre βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca de la Torre από την ομάδα Θέλτα ανατρέπει τον Ianis Hagi

68'

67'

66'

65'

Κατοχή: Θέλτα: 51%, Αλαβές: 49%.

65'

64'

Ο Alex Sola κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Ivan Villar μπλοκάρει εύκολα

64'

Η ομάδα Αλαβές εκδηλώνει επίθεση

64'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

63'

Ο Jon Guridi δίνει τη θέση του στον Antonio Blanco

63'

Ο Iago Aspas δίνει τη θέση του στον Anastasios Douvikas

63'

Ο Fran Beltran δίνει τη θέση του στον Renato Tapia

62'

Ο Abderrahman Rebbach δίνει τη θέση του στον Luis Rioja

62'

61'

Ο Abderrahman Rebbach από την ομάδα Αλαβές δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

61'

Ο Ianis Hagi από την ομάδα Αλαβές εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

60'

Κατοχή: Θέλτα: 52%, Αλαβές: 48%.

60'

Ο Jon Guridi της ομάδας Αλαβές παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

60'

60'

Ο Ivan Villar κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

59'

Ο Ianis Hagi εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Ivan Villar ελέγχει την φάση

58'

Ο Fran Beltran υποπίπτει σε χέρι

57'

56'

Ο Joergen Strand Larsen δίνει τη θέση του στον Carles Perez

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jon Guridi από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Joergen Strand Larsen

56'

55'

Η ομάδα Θέλτα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

54'

54'

54'

Ο Rafa Marin απομακρύνει τη μπάλα

52'

Κίτρινη κάρτα για τον Fran Beltran

52'

Ο Fran Beltran από την ομάδα Θέλτα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ianis Hagi

52'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Iago Aspas, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

52'

52'

51'

Ο Ander Guevara από την ομάδα Αλαβές το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Iago Aspas

50'

50'

Ο Andoni Gorosabel κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

49'

Ο Rafa Marin κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

49'

Ο Oscar Mingueza κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

47'

Καλή ενέργεια από τον Alex Sola ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

47'

Το σουτ του Ianis Hagi μπλοκάρεται

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mihailo Ristic από την ομάδα Θέλτα ανατρέπει τον Samuel Omorodion

46'

Καλή ενέργεια από τον Joergen Strand Larsen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

46'

45+3'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Θέλτα της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+3'

45+3'

Κατοχή: Θέλτα: 54%, Αλαβές: 46%.

45+3'

Ο Ianis Hagi από την ομάδα Αλαβές εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

45+3'

45+3'

Ο Abderrahman Rebbach κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Ivan Villar μπλοκάρει εύκολα

45+2'

Η σέντρα από τον Samuel Omorodion από την ομάδα Αλαβές βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45+2'

Ο Rafa Marin σταματά επιτυχώς το σουτ

45+2'

Το σουτ του Jonathan Bamba μπλοκάρεται

45+1'

Καλή ενέργεια από τον Andoni Gorosabel ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45+1'

45'

Κατοχή: Θέλτα: 58%, Αλαβές: 42%.

44'

43'

42'

42'

42'

41'

41'

Ο Mihailo Ristic απομακρύνει τη μπάλα

40'

40'

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Bamba από την ομάδα Θέλτα ανατρέπει τον Rafa Marin

37'

37'

Ο Jon Guridi από την ομάδα Αλαβές εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

36'

Ο Rafa Marin έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

35'

35'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ! Ο Rafa Marin στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του!

35'

Το αμυντικό λάθος του Rafa Marin μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

35'

Η ομάδα Αλαβές έχει την κατοχή της μπάλας

34'

34'

Ο Ander Guevara κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

33'

Ο Carl Starfelt από την ομάδα Θέλτα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

32'

Ο Rafa Marin κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jonathan Bamba.

31'

Ο Iago Aspas από την ομάδα Θέλτα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

30'

Κατοχή: Θέλτα: 56%, Αλαβές: 44%.

30'

29'

29'

29'

28'

28'

27'

Ο Alex Sola τιμωρείται για σπρώξιμο στον Joseph Aidoo

26'

Ο Ianis Hagi από την ομάδα Αλαβές εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

25'

Κατοχή: Θέλτα: 61%, Αλαβές: 39%.

24'

Ο Oscar Mingueza σταματά επιτυχώς το σουτ

24'

23'

Ο Antonio Sivera κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

23'

22'

21'

Ελεύθερο για την ομάδα Αλαβές

21'

Ο Javi Lopez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Oscar Mingueza

20'

Κατοχή: Θέλτα: 67%, Αλαβές: 33%.

20'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ianis Hagi από την ομάδα Αλαβές ανατρέπει τον Unai Nunez

19'

19'

Ο Abderrahman Rebbach από την ομάδα Αλαβές εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

19'

Ο Joseph Aidoo απομακρύνει τη μπάλα

18'

Ο Oscar Mingueza από την ομάδα Θέλτα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Carl Starfelt από την ομάδα Θέλτα ανατρέπει τον Ianis Hagi

17'

Ο Jon Guridi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

17'

Ο Luca de la Torre κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ianis Hagi.

17'

16'

Καλή ενέργεια από τον Rafa Marin ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

15'

Κίτρινη κάρτα για τον Luca de la Torre

15'

Ο Luca de la Torre από την ομάδα Θέλτα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Alex Sola

15'

Κατοχή: Θέλτα: 70%, Αλαβές: 30%.

14'

14'

Ο Fran Beltran αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

14'

Ο Iago Aspas τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

14'

Ο Iago Aspas κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

14'

Ο Aleksandar Sedlar κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

13'

12'

11'

11'

11'

10'

10'

Ο Rafa Marin από την ομάδα Αλαβές απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

10'

10'

Κατοχή: Θέλτα: 75%, Αλαβές: 25%.

9'

Ο Andoni Gorosabel από την ομάδα Αλαβές το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mihailo Ristic

8'

7'

7'

Ο Oscar Mingueza από την ομάδα Θέλτα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

7'

Ο Jonathan Bamba τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

7'

Η ομάδα Θέλτα εκδηλώνει επίθεση

5'

5'

4'

3'

3'

Καλή ενέργεια από τον Samuel Omorodion ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

2'

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Αλαβές είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

1'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το Abanca Balaidos, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Πάλι με άδεια τα χέρια η Θέλτα

Η Θέλτα φιλοξενεί για την 7η αγωνιστική της LaLiga την Αλαβές, η οποία μακριά από το σπίτι της χάνει τη δυναμική της.

Έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της, αφού έχασε στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης από την Μπαρτσελόνα με 3-2, αν και πριν το τελευταίο δεκάλεπτο επικρατούσε με 2-0. Άνοιξε το σκορ με τον Λάρσεν στο 19' και παραλίγο να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο με τους Λάρσεν και Ντε Λα Τόρε να χάνουν φοβερές ευκαιρίες. Τελικά, έκανε το 2-0 στο 78′ με τον Τάσο Δουβίκα να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στη LaLiga.

Ομως, στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσε και έχασε μια φοβερή νίκη μέσα από τα χέρια της με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει δύο γκολ στο 81' και το 85' για την ισοφάριση και στο 89' ο Ζοάο Κανσέλο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

«Αν το ματς είχε τελειώσει 2-4, ο κόσμος θα έβλεπε ότι ήταν δίκαιο. Νομίζω μάλιστα ότι ο Τσάβι είναι έξυπνος και το ξέρει. Σουτάραμε περισσότερο. Ο Τσάβι θα είναι ευχαριστημένος με την ομάδα του γιατί αντέδρασε και άλλαξε τα πάντα, αλλά η αλήθεια είναι ότι για άλλη μια φορά φεύγουμε με την αίσθηση άλλων αγώνων, χαμένων βαθμών αφού κάναμε σπουδαία δουλειά. Στο τέλος είπα στους παίκτες ότι έπρεπε να είναι θυμωμένοι και αναστατωμένοι γιατί μας έλειπε αυτή η ικανότητα στα τελευταία λεπτά για να σταματήσουμε λίγο το παιχνίδι και να τους αποτρέψουμε από το να δημιουργήσουν τέτοιες συνεχόμενες ευκαιρίες» τόνισε ο κόουτς Ράφα Μπενίτεθ.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν έχει σημαντικές απουσίες.Αρχίζει και δείχνει το κακό της πρόσωπο και εντός έδρας και αν συνεχίσει έτσι θα έχει από πολύ νωρίς προβλήματα στην επιστροφή της στη LaLiga. Για την 6η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος υποδέχθηκε την Αθλέτικ Μπιλμπάο και έχασε με 2-0. Στο ντέρμπι των Βάσκων είδε τους φιλοξενούμενους να είναι ανώτεροι και να παίρνουν το προβάδισμα με τον Ινιάκι Γουίλιαμς στο 18΄ και είχαν δοκάρι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός δεν άλλαξε με την Αθλέτικ να κρατάει εύκολα το προβάδισμα και καθάρισε την υπόθεση νίκη με ωραίο σουτ του Σανσέτ στο 76'. Η Αλαβές προσπάθησε να μειώσει στις καθυστερήσεις, αλλά ο Γκαρσία δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουνάι Σιμόν.

Η τελευταία ερυθρόλευκη νίκη στο Μεντορόζα ήταν τη σεζόν 2002-03 και έκτοτε σε 7 αγώνες μεταξύ των δύο στο στάδιο της Βιτόρια η Αλαβές δεν είχε γνωρίσει την ήττα.

«Η Αθλέτικ ήταν καλύτερη, άξιζε να κερδίσει. Δεν ήμασταν καλοί, για να ανταγωνιστούμε πρέπει να παίξουμε καλά και να έχουμε ένα καλό παιχνίδι. Έχουμε τα καλύτερα φυσικά δεδομένα στη LaLiga, αλλά στο ματς με την Αθλέτικ αυτό δεν μας έκανε να νιώθουμε καλά», είπε ο κόουτς Λουίς Γκαρθία Πλάθα.

Αγωνιστικά Νέα: Μοναδική απώλεια ο επιθετικός Σιμεόνε.

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Η Θέλτα έφτασε κοντά σε μια σπουδαία νίκη στη Βαρκελώνη απέναντι στη Μπαρτσελόνα, αλλά στο φινάλε έχασε και υποδέχεται την Αλαβές που δείχνει το κακό της πρόσωπο. Η ομάδα του Βίγκο παίζει καλά, αλλά δεν παίρνει τα αποτελέσματα που αξίζει. Αυτή τη φορά θα εμπιστευτούμε τους γηπεδούχους και θα επιλέξουμε τον άσο.

• Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Αλαβές, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λα Λίγκα).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.64 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Θέλτα ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.05 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Θέλτα έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 5.50 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Αλαβές έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.64 στον ΟΠΑΠ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Λα Λίγκα