Εσπανιόλ - Σεβίλλη

20/2/2022 15:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 526
1 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 797 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σεβίλλη - Εσπανιόλ στις 4/5/2023

• Θεατές: 24897
90+7'

90+7'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 44%, Σεβίλλη: 56%.

90+6'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+6'

Η ομάδα Εσπανιόλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+5'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 43%, Σεβίλλη: 57%.

90+5'

Ο Youssef En-Nesyri από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

90+4'

Η ομάδα Σεβίλλη ξεκινάει αντεπίθεση

90+4'

Η ομάδα Εσπανιόλ εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ο Oliver Torres από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

90+3'
Απόκρουση

Ο Oscar Melendo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+3'
Γέμισμα

Ο Ivan Rakitic εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Loren Moron από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Jesus Navas

90+3'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Η ομάδα Εσπανιόλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+2'

90+2'
Απόκρουση

Ο Sergi Darder απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+2'

Ο Ivan Rakitic από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+1'
Απόκρουση

Ο Diego Lopez απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

90+1'
Γέμισμα

Ο Alejandro Gomez εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90'

Κίτρινη κάρτα για τον Aleix Vidal

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Aleix Vidal από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Lucas Ocampos

90'

90'

Η ομάδα Σεβίλλη εκδηλώνει επίθεση

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Σεβίλλη

88'

Ο Javier Puado δίνει τη θέση του στον Adrian Embarba

88'

Ο Oscar Gil δίνει τη θέση του στον Loren Moron

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Oscar Melendo

87'

Η ομάδα Εσπανιόλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

87'

86'
Γέμισμα

Ο Sergi Darder εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

86'

86'

Ο Oscar Gil είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

85'

Κίτρινη κάρτα για τον Lucas Ocampos

85'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Lucas Ocampos υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Oscar Gil

85'

Η ομάδα Εσπανιόλ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

84'

Ο Diego Lopez κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

84'
Σέντρα

Ο Alejandro Gomez κάνει τη σέντρα

84'

83'

Ο Yangel Herrera δίνει τη θέση του στον Oscar Melendo

82'

Ο Lucas Ocampos υποπίπτει σε χέρι

82'
Γέμισμα

81'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 41%, Σεβίλλη: 59%.

81'

Κίτρινη κάρτα για τον Keidi Bare

81'

Ο Keidi Bare από την ομάδα Εσπανιόλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Oliver Torres

81'

Ο Oscar Gil σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Yassine Bounou ελέγχει την φάση

81'

Ο Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

80'

Σουτ του Raul de Tomas βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

80'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Raul de Tomas , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

80'

Ο Aleix Vidal από την ομάδα Εσπανιόλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

80'

Η ομάδα Εσπανιόλ ξεκινάει αντεπίθεση

80'

Ο Thomas Delaney τιμωρείται για σπρώξιμο στον Adria Pedrosa

79'

78'

77'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

76'

Κίτρινη κάρτα για τον Javier Puado

76'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Μετά από βίαιη συμπεριφορά, ο Jules Kounde αποβάλλεται από τον διαιτητή

76'

Ο Javier Puado από την ομάδα Εσπανιόλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Jules Kounde

76'

Ο Raul de Tomas επιστρέφει στο γήπεδο.

76'

Ο Oliver Torres τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sergi Darder

75'
Σέντρα

Ο Alejandro Gomez από την ομάδα Σεβίλλη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

75'

75'

Το σουτ του Alejandro Gomez μπλοκάρεται

74'

74'

74'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Raul de Tomas να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

73'

73'

Ελεύθερο για την ομάδα Εσπανιόλ

72'

Ο Tonny Vilhena δίνει τη θέση του στον Aleix Vidal

72'

Ο Lucas Ocampos αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

72'

Ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

71'

Ο Jesus Corona δίνει τη θέση του στον Jesus Navas

71'

Ο Rafa Mir δίνει τη θέση του στον Youssef En-Nesyri

71'

Ο Yangel Herrera τιμωρείται για σπρώξιμο στον Thomas Delaney

70'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 45%, Σεβίλλη: 55%.

69'

Κίτρινη κάρτα για τον Jules Kounde

69'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jules Kounde για την ομάδα Σεβίλλη. Ο Keidi Bare σταματάει την φάση.

69'
Απόκρουση

Ο Diego Lopez απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

69'

69'
Σέντρα

Ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

68'

68'
Σέντρα

Ο Oliver Torres από την ομάδα Σεβίλλη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

67'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

67'

66'

65'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jesus Corona για την ομάδα Σεβίλλη. Ο Yangel Herrera σταματάει την φάση.

65'

Η ομάδα Σεβίλλη έχει την κατοχή της μπάλας

65'

64'

64'

Πως το έχασε αυτό; Ο Alejandro Gomez έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

64'

Ο Oliver Torres από την ομάδα Σεβίλλη στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

64'

Ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

64'

63'

63'

Η ομάδα Σεβίλλη παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

62'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Yangel Herrera έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του με βολέ χτύπησε στο δοκάρι!

62'
Σέντρα

Ο Raul de Tomas από την Εσπανιόλ κάνει ωραία σέντρα

62'

Η ομάδα Εσπανιόλ έχει την κατοχή της μπάλας

61'

61'

Ο Ivan Rakitic πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

61'
Απόκρουση

Ο Leandro Cabrera απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

61'
Σέντρα

Ο Jules Kounde από την ομάδα Σεβίλλη κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

60'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 47%, Σεβίλλη: 53%.

60'

59'
Σέντρα

Ο Jules Kounde από την ομάδα Σεβίλλη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

58'

Ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Diego Lopez βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

58'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Lucas Ocampos , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

58'

Ο Jesus Corona σουτάρει προς την εστία αλλά ο Diego Lopez μπλοκάρει

58'

O Jules Kounde στέλνει τη μπάλα μακριά.

57'

57'

56'

56'

Ο Ludwig Augustinsson δίνει τη θέση του στον Oliver Torres

56'

Ο Joan Jordan δίνει τη θέση του στον Ivan Rakitic

56'

Ο Raul de Tomas είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

55'

55'

Ο Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

55'

54'

54'
Απόκρουση

54'
Σέντρα

Ο Lucas Ocampos κάνει τη σέντρα

54'
Σέντρα

53'

Ο Ludwig Augustinsson από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

53'
Απόκρουση

Ο Sergi Gomez απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

53'
Σέντρα

Ο Ludwig Augustinsson κάνει τη σέντρα

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oscar Gil από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Alejandro Gomez

52'

24897 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

52'

50'

Ο Oscar Gil έδωσε την ασίστ για το γκολ.

50'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Sergi Darder της ομάδας Εσπανιόλ σκοράρει με κεφαλιά

50'
Σέντρα

Ο Oscar Gil κάνει τη σέντρα

50'

49'

49'

Ο Tonny Vilhena από την ομάδα Εσπανιόλ είναι σε θέση οφσάιντ

49'

Ο Yangel Herrera από την ομάδα Εσπανιόλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

48'

47'

Κίτρινη κάρτα για τον Jesus Corona

47'

Ο Jesus Corona τιμωρείται για σπρώξιμο στον Tonny Vilhena

46'

46'

45+4'

45+4'

45+3'
Απόκρουση

Ο Joan Jordan απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+3'

Ο Tonny Vilhena από την ομάδα Εσπανιόλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45+3'

45+3'

45+2'

Σουτ του Adria Pedrosa βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

45+2'
Απόκρουση

Ο Yassine Bounou απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+2'
Γέμισμα

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joan Jordan από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Sergi Darder

45+1'

45+1'

45'

44'

Ο Ludwig Augustinsson έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ludwig Augustinsson από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Yangel Herrera

44'

Το αμυντικό λάθος του Ludwig Augustinsson μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Raul de Tomas από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Diego Carlos

43'
Απόκρουση

Ο Jules Kounde απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

43'
Σέντρα

Ο Sergi Darder κάνει τη σέντρα

42'

42'

41'

41'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 46%, Σεβίλλη: 54%.

40'

40'

Ο Ludwig Augustinsson από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

40'
Απόκρουση

Ο Oscar Gil της ομάδας Εσπανιόλ απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

40'

Η ομάδα Σεβίλλη έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

39'

39'

Ο Yangel Herrera από την ομάδα Εσπανιόλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

39'
Σέντρα

39'

39'
Σέντρα

38'
Απόκρουση

Ο Sergi Gomez απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

38'
Σέντρα

Ο Jesus Corona κάνει τη σέντρα

38'

37'

36'

Ο Alejandro Gomez έδωσε την ασίστ για το γκολ.

36'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Rafa Mir σκοράρει με το δεξί πόδι!

36'

Ο Alejandro Gomez από την ομάδα Σεβίλλη κάνει μία εξαιρετική πάσα και ανοίγει χώρο...

36'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Alejandro Gomez , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

35'

35'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 48%, Σεβίλλη: 52%.

34'

Ο Rafa Mir από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

34'
Σέντρα

34'

33'

Ο Alejandro Gomez πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

33'

Ο Alejandro Gomez από την ομάδα Σεβίλλη προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

32'

Ο Jesus Corona από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

32'
Σέντρα

32'

31'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 49%, Σεβίλλη: 51%.

31'
Σέντρα

Ο Jesus Corona από την ομάδα Σεβίλλη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

31'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

30'

Κίτρινη κάρτα για τον Raul de Tomas

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Raul de Tomas από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Alejandro Gomez

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yangel Herrera από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Alejandro Gomez

29'

Ο Yassine Bounou κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

29'
Σέντρα

Ο Raul de Tomas κάνει τη σέντρα

28'

27'
Απόκρουση

27'
Σέντρα

27'

26'

Ο Anthony Martial είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Alejandro Gomez

26'

Ο Oscar Gil από την ομάδα Εσπανιόλ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

26'

25'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 51%, Σεβίλλη: 49%.

24'

24'

Πως το έχασε αυτό; Ο Tonny Vilhena έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

24'

Ο Raul de Tomas κάνει το σουτ, ο Yassine Bounou αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

24'

Το αμυντικό λάθος του Jules Kounde μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

24'

24'

24'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Anthony Martial να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

23'

Ο Anthony Martial είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

23'

22'

Ο Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

22'

Ο Oscar Gil από την ομάδα Εσπανιόλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

22'

21'

Ο Diego Carlos τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yangel Herrera

21'

Ο Joan Jordan από την ομάδα Σεβίλλη κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

20'

20'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Keidi Bare για την ομάδα Εσπανιόλ. Ο Rafa Mir σταματάει την φάση.

19'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 40%, Σεβίλλη: 60%.

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joan Jordan από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Yangel Herrera

18'
Σέντρα

Ο Javier Puado από την ομάδα Εσπανιόλ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

18'

Ο Oscar Gil τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jesus Corona

17'

16'
Σέντρα

16'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Adria Pedrosa

16'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 28%, Σεβίλλη: 72%.

15'

Ο Rafa Mir σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Diego Lopez ελέγχει την φάση

15'

14'
Σέντρα

Ο Javier Puado από την ομάδα Εσπανιόλ κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yangel Herrera από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Anthony Martial

13'

Ο Rafa Mir πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

13'

13'

12'

12'

12'

11'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Sergi Darder της ομάδας Εσπανιόλ. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Diego Carlos από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Yangel Herrera

11'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 37%, Σεβίλλη: 63%.

10'

Ο Diego Carlos από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

10'
Γέμισμα

Ο Jesus Corona εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Thomas Delaney

9'

8'
Απόκρουση

8'
Σέντρα

Ο Anthony Martial κάνει τη σέντρα

8'
Απόκρουση

8'

7'

7'

6'

6'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 55%, Σεβίλλη: 45%.

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Raul de Tomas από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Joan Jordan

4'

Ο Lucas Ocampos επιστρέφει στο γήπεδο.

4'

Ο Tonny Vilhena σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Yassine Bounou ελέγχει την φάση

4'

Ο Tonny Vilhena από την ομάδα Εσπανιόλ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

4'

4'

4'

3'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Lucas Ocampos να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

3'

Ο Lucas Ocampos είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

2'

2'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Εσπανιόλ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το RCDE Stadium, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Πέντε σερί ματς χωρίς νίκη η Εσπανιόλ

Η Εσπανιόλ για δευτερόλεπτα δεν πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι της Βαρκελώνης και υποδέχεται την Σεβίλλη που προέρχεται από ευρωπαϊκό παιχνίδι την Πέμπτη.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Έχασε μια τεράστια νίκη μέσα από τα χέρια της, αφού στο ντέρμπι της Βαρκελώνης υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 2-2. Πάντως, τρέχει ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς τρίποντο (0-2-3). Η Μπάρτσα προηγήθηκε μόλις στο 2' με τον Πέδρι, αλλά στο 40΄ ο Νταρντέρ με ένα φοβερό σουτ ισοφάρισε και στο 64' έδωσε την ασίστ στον Ραούλ ντε Τομάς για να κάνει την ανατροπή. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πικέ και η Εσπανιόλ πίστευε πως κρατούσε το τρίποντο, αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουκ Ντε Γιονγκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Αξιοσημείωτο είναι πως τα οχτώ τελευταία της παιχνίδια ολοκληρώθηκαν στο αμφίσκορο και over.

«Είμαστε ενοχλημένοι επειδή κάναμε πολλά πράγματα για να αξίζουμε τους τρεις βαθμούς. Αν προσθέσετε ότι και στον πρώτο γύρο το αξίζαμε, μας ενοχλεί. Μας μένει η εικόνα. Είναι καταστάσεις που μπορούν να βελτιωθούν. Πρέπει να κερδίσουμε. Υπήρξαν και άλλα προηγούμενα παιχνίδια που το αξίζαμε και δεν το βρήκαμε. Ξέρουμε τι σημαίνει ντέρμπι και είναι κρίμα που μας ξέφυγε», ανέφερε ο τεχνικός Βιθέντε Μορένο.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένοι είναι οι μέσοι Μελαμέντ (22/1) και Μορλάνες (22/2). Παραμένει τραυματίας ο στόπερ Νταβίντ Λόπεθ (13/0).

ΣΕΒΙΛΛΗ

Διέκοψε ένα σερί τριών συνεχόμενων ισοπαλιών την ημέρα που ο προπονητής της Λοτεπέγκι έφτασε τους 100 αγώνες πρωταθλήματος. Υποδέχθηκε την Έλτσε στην Ανδαλουσία και επικράτησε σχετικά εύκολα με 2-0. Μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών η Σεβίλλη σφράγισε τη νίκη καθώς το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 70΄ ο Πάπου Γκόμες έδωσε το προβάδισμα και ο Ράφα Μιρ στο 75' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τις δύο ασίστ να είναι από τον Μαρσιάλ. Ο Λοτεπέγκι είναι ο προπονητής με το υψηλότερο ποσοστό νικών στην ιστορία της Σεβίλλης στη LaLiga και αυτός που χάνει τις λιγότερες (17%) και είναι ήδη μέρος της ιστορίας της Σεβίλλης.

«Η ομάδα έκανε ένα καλό παιχνίδι απέναντι σε έναν πολύπλοκο αντίπαλο και νομίζω ότι τους ξεπεράσαμε. Αποδόθηκε δικαιοσύνη στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα πολύ ολοκληρωμένο παιχνίδι απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο και είμαστε χαρούμενοι γι' αυτό. Θέλουμε πάντα να κερδίζουμε. Δεν το είχαμε κάνει για τρία παιχνίδια και είχαμε επιλογές να κερδίσουμε και στα τρία» ανέφερε ο προπονητής Λοτεπέγκι.

Την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ φιλοξένησε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και επικράτησε με 3-1 κάνοντας τεράστιο βήμα πρόκρισης. Ανοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράκιτιτς στο 13ο λεπτό, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση με τον Όρσιτς στο 41′. Όμως, τρία λεπτά αργότερα ο Οκάμπος έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Σεβίλλη και ο Μαρσιάλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι ο μπακ Ακούνια (21/1). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μπακ Μοντιέλ (13/1) και ο στόπερ Ρέκικ (15/0). Λείπουν καιρό οι εξτρέμ Σούσο (8/0), Λαμέλα (12/4).

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Κάνοντας μια σπουδαία εμφάνιση έφτασε κοντά σε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα, αλλά δεν τα κατάφερε για μερικά δευτερόλεπτα και έτσι τρέχει ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς τρίποντο (0-2-3). Παίζει και πάλι εντός έδρας με μια από τις διεκδικήτριες του τίτλου, τη Σεβίλλη, η οποία την Πέμπτη είχε ευρωπαϊκό αγώνα. Οι Ανδαλουσιάνοι είναι από τις ομάδες που δεν ανοίγουν τα παιχνίδια τους και θα ποντάρουμε στα 2-3 γκολ.

• Η ομάδα Σεβίλλη δεν έχει χάσει στους τελευταίους 12 από 13 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.23 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 8 αγώνες της ομάδας Εσπανιόλ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λα Λίγκα).
    Σημείο: Over με απόδοση 2.35 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Εσπανιόλ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
  • Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Σεβίλλη, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λα Λίγκα).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.45 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σεβίλλη ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 1.85 στον ΟΠΑΠ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Λα Λίγκα