Λιγκ Καπ Αγγλίας: «Ζόρικες» προκρίσεις για Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ

31/10/2013 00:47
Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ «σφράγισαν» το εισιτήριο για τους «8» του Λιγκ Καπ, με την πρώτη να κερδίζει με 2-0 στην παράταση τη Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», ενώ η Τότεναμ επικράτησε με 8-7 στα πέναλτι της Χαλ, μετά το 2-2 της παράτασης (1-1 κ.δ). Δείτε τα ζευγάρια των «8».

Ζορίστηκε κόντρα στη Νιούκαστλ η Μάντσεστερ Σίτι, ωστόσο οι «πολίτες» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 2-0 χάρη στα γκολ των Νεγρέδο (99’) και Τζέκο (105’).

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην Σίτι, ωστόσο βρήκαν απέναντι τους έναν εξαιρετικό Παντίλιμον, ο οποίος αντικατέστησε τον Χάρτ στην βασική ενδεκάδα και κράτησε ανέπαφη την εστία της ομάδας του, παίρνοντας μάλιστα και το βραβείο του MVP της αναμέτρησης.

Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου η Σίτι «καθάρισε» την πρόκριση, με τον Νεγρέδο να ανοίγει το σκορ στο 99’, ενώ ο Τζέκο διαμόρφωσε το τελικό 2-02 στο 105’.

Στον επόμενο γύρο οι «πολίτες» θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Λέστερ, την μοναδική ομάδα από τις 8 που δεν αγωνίζεται στην Πρέμιερ Λιγκ.

Από την άλλη, δύσκολη πρόκριση πήρε και η Τότεναμ η οποία χρειάστηκε τα πέναλτι (8-7) για να κάμψει την αντίσταση της Χαλ στην έδρα της, μετά το 2-2 της παράτασης (1-1 κ.δ).

Οι «πετεινοί» άνοιξαν το σκορ στο 17’ με τον Σίγκουρντσον, ωστόσο η Χαλ ισοφάρισε στο 55’ με «δώρο» του Φρίντελ. Στις καθυστερήσεις ο Κέιν σημάδεψε το δοκάρι του Γιακούμποβιτς και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι «τίγρεις» «πάγωσαν» το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» , με τον ΜακΣέιν να κάνει το 2-1 για τους φιλοξενούμενους στο 99’, όμως ο Κέιν απάντησε, ισοφαρίζοντας με σουτ έξω από την περιοχή για το 2-2 στο 108.

Εν τέλει, οι δύο ομάδες έλυσαν τους λογαριασμούς τους στα πέναλτι, εκεί όπου η Τότεναμ αποδείχθηκε πιο εύστοχη και με το υπέρ της 8-7, πέρασε τους «8» του Κυπέλλου όπου θα υποδεχθεί την γειτόνισσα Γουέστ Χαμ στην έδρα της.