Ουζουνίδης: «Οι κανονισμοί του παιχνιδιού δεν ήταν οι ίδιοι»

27/4/2017 23:51
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης στάθηκε τόσο στις χαμένες ευκαιρίες όσο και σε κάποιες διαιτητικές αποφάσεις που στοίχισαν στον Παναθηναϊκό την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 4-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου, με τους «πράσινους» να διαμαρτύρονται για αρκετές αποφάσεις του Κύζα.

Στη συνέντευξη Τύπου, ο Μαρίνος Ουζουνίδης έκανε λόγο πως το παιχνίδι δεν είχε τους ίδιους κανόνες για τις δύο ομάδες, ωστόσο πρόσθεσε πως η ομάδα του έχασε την πρόκριση στις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου μέρους.

Αναλυτικά όσα είπε ο Μαρίνος Ουζουνίδης:

Για το παιχνίδι:

"Ξέραμε πριν το παιχνίδι ότι με όλες αυτές τις συνθήκες που θα συναντήσουμε, έπρεπε να ήμασταν αρκετά καλοί για να μπορέσουμε να προκριθούμε. Στο πρώτο ημίχρονο το κάναμε αυτό. Το ότι ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο ήρθε από μια στημένη φάση, μια ικανότητα του αντιπάλου, αλλά νομίζω εμείς παίξαμε πάρα πολύ καλό ποδόσφαιρο, κάναμε πάρα πάρα πολλές ευκαιρίες. Όχι απλές ευκαιρίες, κλασικές ευκαιρίες και νομίζω ότι εκεί κρίθηκε όλο το παιχνίδι.

Διότι πετυχαίνοντας ένα γκολ και όντας καλύτεροι μέσα στο γήπεδο δεν νομίζω ότι θα είχαμε κάποιο πρόβλημα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ άσχημα για εμάς με ένα γκολ του ΠΑΟΚ, εκεί δόθηκε το μομέντουμ στον αντίπαλο. Παρόλα αυτά όταν είσαι μέσα στο παιχνίδι σου λέει κάποιος άλλος "κάτσε να μην διεκδικήσει κανείς τίποτα, ας βγάλουμε και έναν παίκτη έξω μήπως αλλάξει η κατάσταση".Δεν μπορώ να έχω παράπονο από τους παίκτες μου γιατί οι κανονισμοί σήμερα δεν ήταν οι ίδιοι. Προσπάθησαν, πάλεψαν, δημιούργησαν τις φάσεις που έπρεπε αλλά δυστυχώς δεν έβαλαν ένα γκολ. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο για την πρόκριση στον τελικό.

Από εκεί και πέρα για εμάς μπορεί ο αποκλεισμός να μας τελειώνει έναν στόχο, για μένα τα τα play off με τον τρόπο που υπάρχουν και με τις συνθήκες που δημιουργούνται στο Ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο δεν νομίζω ότι θα έχουν τόσο μεγάλη σημασία για την θέση.

Να είστε σίγουροι ότι για εμάς τώρα ξεκινάει αυτό που πρέπει να φτιάξουμε και να διορθώσουμε στην ομάδα μας. Από αύριο κιόλας θα πρέπει να ξεκινήσουμε να βλέπουμε την επόμενη μέρα, να κάνουμε τις προσθήκες που πρέπει να κάνουμε και τις επιλογές που πρέπει ώστε να γίνουμε δυνατοί.

Ξέρουμε ότι σε πολλά κομμάτια δεν είμαστε τόσο ισχυροί όσο οι αντίπαλοι, άρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να φτιάξουμε μια ομάδα αγωνιστικά ώστε να μπορούμε να διεκδικούμε περισσότερα πράγματα.

Οι παίκτες μου μπορεί να είναι στεναχωρημένοι αλλά πρέπει να έχουν ψηλά το κεφάλι. Πάλεψαν, προσπάθησαν, έφτιαξαν φάσεις, αλλά δυστυχώς δεν μπήκε το γκολ. Προχωράμε και κοιτάμε την επόμενη μέρα, αυτό κάνουν οι μεγάλες ομάδες δεν πρέπει να στέκονται σε μια αποτυχία.

Όλοι μέσα στο σύλλογο πρέπει να βρούμε τις λύσεις που πρέπει για να δυναμώσουμε αγωνιστικά όσο μπορούμε περισσότερο. Γιατί στο άλλο κομμάτι η αλήθεια είναι ότι οι αντίπαλοι μας είναι πιο ισχυροί. Και πάλι, συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την πρόκριση".

Θέλετε να μας διευκρινίσετε τι εννοείται με τη φράση σας ότι οι αντίπαλοι είναι ισχυροί σε κάποια άλλα κομμάτια;

"Αγωνιστικά νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκε ότι ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Σας είπα ότι δεν μπορέσαμε. Εννοώ ότι όταν το δεύτερο ματς ήταν στην Τούμπα, είναι λογικό περιμέναμε ότι θα υπάρχει ατμόσφαιρα, που θα πίεζε τον διαιτητή. Δεν έχω μιλήσει πολύ για τον διαιτητή αλλά νομίζω ότι στο 2-0 εκεί που ο ΠΑΟΚ πήρε την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν νομίζω ότι η κόκκινη κάρτα μας έβγαλε εντελώς έξω από το παιχνίδι. Σας είπα ότι ξέραμε ότι για να περάσουμε σήμερα έπρεπε να ήμασταν καλοί. Στο πρώτο ημίχρονο το κάναμε αλλά δεν βάλαμε το γκολ".

Μήπως έφταιγε ο Χουλτ για τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, γιατί είχε δύο προηγούμενα δυνατά μαρκαρίσματα πριν την κάρτα. Το λέω γιατί και εγώ θεωρώ υπερβολική την αποβολή του;

"Δεν ήταν δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μην μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία. Αν μπούμε σε λεπτομέρειες του αγώνα μπορούμε να πούμε και εμείς που σουτάρει την μπάλα έξω στο τέλος και είναι δεύτερη κίτρινη. Σας είπα ότι ποδοσφαιρικά φταίμε εμείς που στο πρώτο ημίχρονο δεν σκοράραμε".

Στο πρώτο ημίχρονο το πλάνο σας πέτυχε το σκοπό του. Τι συνέβη και δεν λειτούργησε στο δεύτερο ημίχρονο;

"Στο δεύτερο ημίχρονο με την πρώτη φάση μπήκε γκολ. Εμείς θέλαμε ένα γκολ ούτως η άλλως και δεν μπορέσαμε να το διεκδικήσουμε μετά την αποβολή και ήταν λογικό. Αυτά τα ματς τα τελειώνεις με ένα γκολ. Είχαμε τις ευκαιρίες, δεν τις αξιοποιήσαμε και εμείς φταίμε. Είναι για εμάς. Δεν έχει καμία σχέση ο ΠΑΟΚ με αυτό. Εμείς φταίμε καθαρά που στο πρώτο ημίχρονο δεν τελειώσαμε το παιχνίδι. Όταν είσαι καλύτερος από τον αντίπαλο, βγαίνεις τρία ή τέσσερα τετ α τετ και δεν το βάζεις...".

Πόσο δύσκολο είναι να διαχειριστείτε τα παιχνίδια που απομένουν; Γιατί η σεζόν δεν έχει τελειώσει για τον Παναθηναϊκό;

"Σας είπα ότι σήμερα ξεκινάει η επόμενη μέρα για τον Παναθηναϊκό. Όταν λέω ότι τα play offs δεν είναι τόσο σημαντικά, το εννοώ. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αρχίσουμε να ψάχνουμε και να ετοιμάζουμε την ομάδα για τη νέα χρονιά.

Δεν είναι εύκολο για τους παίκτες να αντιμετωπίσουν αυτή την κατάσταση με τον αποκλεισμό, αλλά πρέπει να μην τα παρατήσουμε. Και όταν λέω ότι τα play off δεν έχουν τόση σημασία δεν σημαίνει ότι θα είμαστε αδιάφοροι. Για να μην παρεξηγηθούμε".

Υπήρχε μια ατμόσφαιρα στον Παναθηναϊκό και κάποιες δηλώσεις παικτών ότι θα πάτε στον τελικό, έπαιξε ρόλο αυτό;

"Δεν νομίζω ότι κανείς από εμάς μπήκε σε αυτή την διαδικασία. Καμία περίπτωση. Άλλοι ναι ήταν ποιο σίγουροι από εμάς".