Προκριματικά Μουντιάλ: Με το… δεξί η Εθνική

6/9/2016 23:43
Η Ελλάδα κέρδισε με 4-1 το Γιβραλτάρ στο Φάρο και ξεκίνησε με το δεξί την πορεία της στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2018. Μήτρογλου (10’), Βάισμαν (44’ αυτ.), Φορτούνης (45’) και Τοροσίδης (45+2’) οι σκόρερ, ισοφάρισαν προσωρινά με Γουόκερ (26’) οι τυπικά γηπεδούχοι.

Το διπλό πάθημα από τα Νησιά Φερόε έγινε μάθημα για τους Έλληνες διεθνείς. Η «γαλανόλευκη» πήρε τη νίκη με 4-1 απέναντι στο Γιβραλτάρ, ξεκινώντας με το δεξί την πορεία της στα προκριματικά του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Η μοναδική αλλαγή στο βασικό σχήμα της Εθνικής σε σχέση με τον νικηφόρο αγώνα απέναντι στην Ολλανδία ήταν η χρησιμοποίηση του Μπακασέτα αντί του Χολέμπας στα αριστερά της επίθεσης. Στο τέρμα κάθισε ο Καρνέζης, οι Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς και Τζαβέλλας ήταν στην τετράδα της άμυνας, οι Σάμαρης και Μανιάτης στα χαφ, ενώ Μπακασέτας, Μάνταλος και Φορτούνης αποτελούσαν την τριπλέτα της μεσαίας γραμμής, πίσω από τον Μήτρογλου.

Η Εθνική ξεκίνησε ορεξάτα στο ματς και στο 10ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με φοβερό σουτ του Μήτρογλου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Μετά το γκολ, η «γαλανόλευκη» έψαξε ένα δεύτερο τέρμα, όμως στο 26’ το Γιβραλτάρ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Τζαβέλλας άφησε αρκετό χώρο στον Γουόκερ και αυτός με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το σκορ στα ίσια.

Όπως και στο φιλικό απέναντι στην Ολλανδία, οι Έλληνες διεθνείς υπέπιπταν εύκολα σε λάθη, κυρίως στις μεταβιβάσεις των αμυντικών προς τη μεσαία γραμμή. Αυτό δεν το πλήρωσαν και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, έβαλαν τα πράγματα στη... θέση τους, «κλειδώνοντας» τη νίκη με τρία γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Στο 44’, μετά από σέντρα του Τοροσίδη, ο Βάισμαν έστειλε άθελα του τη μπάλα για το 2-1. Στο επόμενο κιόλας λεπτό, ο Μήτρογλου τροφοδότησε τον Φορτούνη και αυτός από κοντά «έγραψε» το 3-1. Το τέταρτο γκολ ήρθε στο 45+2’ με διαγώνιο σουτ του Τοροσίδη, σε φάση που ξεκίνησε από νέα πάσα του Μήτρογλου.

Έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη από το ημίχρονο, οι παίκτες του Σκίμπε μπήκαν πιο χαλαρά στο δεύτερο μέρος και λίγο έλειψε να το πληρώσουν με ένα δεύτερο γκολ. Στο 50’ ο Καρνέζης έδιωξε δύσκολα το σουτ του Τσιπολίνα, ενώ στο 58’ ο Γκαρσία δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία μετά από αδράνεια της ελληνικής άμυνας. Ένα λεπτό νωρίτερα, η Ελλάδα «άγγιξε» το 5-1, με τον Πέρεζ να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Φορτούνη.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 70’, με τον γκολκίπερ του Γιβραλτάρ να απομακρύνει το σουτ του Μπακασέτα. Οχτώ λεπτά μετά ο Πέρεζ έδιωξε με το ένα χέρι την κεφαλιά του Μήτρογλου, ενώ στο 89’ ο νεοεισελθόντας Βέλλιος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στα τελευταία λεπτά, η Εθνική πίεσε για ένα πέμπτο γκολ, με τον Γιαννιώτα να απειλεί σε δύο περιπτώσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Το 4-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Εθνική ξεκίνησε με το δεξί την πορεία της στην προσπάθεια για την πρόκριση στα γήπεδα της Ρωσίας.

Άνετες νίκες για Βελγιο και Βοσνία

Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου, το Βέλγιο έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Κύπρο, επικρατώντας με το ευρύ 3-0 στο «ΓΣΠ». Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν το προβάδισμα στο 13ο λεπτό με κεφαλιά-ψαράκι του Λουκάκου, ενώ ο ίδιος «έγραψε» το 2-0 στο 61’.

Οι Βέλγοι είχαν τον έλεγχο, απειλήθηκαν σε λίγες περιπτώσεις από τους Κύπριους, και στο 80’ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 με τον Καράσκο. Στο 89’ το Βέλγιο θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ, όμως ο Παναγή απόκρουσε το πέναλτι του Μπατσουαγί.

Ακόμα πιο άνετη ήταν η επικράτηση της Βοσνίας επί της Εσθονίας. Οι Βόσνιοι πήραν εμφατική νίκη με 5-0 στη Ζένιτσα, ξεκινώντας επιβλητικά την πορεία τους στην προκριματική φάση. Ο Σπάχιτς άνοιξε και έκλεισε το σκορ (7’, 90+2’), ενώ Τζέκο (23’ πεν.), Μεντουτζανίν (71’) και Ιμπίσεβιτς (83’) πέτυχαν τα υπόλοιπα τέρματα.