Αναστασίου: «Να βρούμε δύναμη και κουράγιο»

Αναστασίου: «Να βρούμε δύναμη και κουράγιο»



Εμφανώς στεναχωρημένος από τον ντροπιαστικό αποκλεισμό του Παναθηναϊκού ήταν ο Γιάννης Αναστασίου στη συνέντευξη Τύπου. «Να βρούμε δύναμη και κουράγιο» για τη συνέχεια, τόνισε.

Στα «χαζά» λάθη της ομάδας του και στις χαμένες ευκαιρίες απέδωσε τον αποκλεισμό από την Καμπάλα ο Γιάννης Αναστασίου.

Ο Έλληνας τεχνικός, εξέφρασε την απογοήτευση του για τον ντροπιαστικό αποκλεισμό των «πρασίνων», ωστόσο τόνισε πως έχει εμπιστοσύνη στους παίκτες και έδωσε σύνθημα για ανάκαμψη.

Να σημειωθεί πως μετά το παιχνίδι ο Γιάννης Αλαφούζος εξέφρασε την εμπιστοσύνη του στον Γιάννη Αναστασίου, αποκλείοντας το ενδεχόμενο απομάκρυνσης του από την ομάδα.

Αναλυτικά, οι δηλώσεις του Γιάννη Αναστασίου:


«Δεν υπάρχουν εύκολοι αντίπαλοι σε ευρωπαϊκά παιχνίδια, ήξερα πως τα πράγματα θα ήταν δύσκολα. Δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν τα όσα έλεγα. Ξεκινήσαμε αρκετά καλά, χάσαμε ευκαιρίες, είχαμε δοκάρια και στην πρώτη επίθεση δεχθήκαμε γκολ. Στο ημίχρονο ήμασταν 1-1, ένα σκορ που δεν ταίριαζε βάσει της εικόνας του παιχνιδιού. Μας έλλειψε για ακόμα μια φορά το εύκολο γκολ.

Στο δεύτερο είπα να μπούμε με σύνεση με μυαλό και να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που θα κάνουμε. Αντ' αυτού δεχθήκαμε ένα δεύτερο χαζό γκολ και δυστυχώς τα λάθη στην Ευρώπη τιμωρούνται. Αντιδράσαμε, ισοφαρίσαμε, αλλά στο τέλος το καθαρό μυαλό, η πίεση δεν είχαμε τα εφόδια. Δεν έχω παράπονο απ' την προσπάθεια των παιδιών. Δούλεψαν, προσπάθησαν, αλλά χάνουμε πολλές ευκαιρίες και δεν σημειώνουμε εύκολο γκολ
».

Για τη συνέχεια: «Είναι δύσκολη στιγμή για όλους μας, για το κλαμπ, θέλαμε να παίξουμε Ευρώπη, δεν μας αρέσει αλλά πρέπει να συμβιβαστούμε. Πρέπει να βρούμε τη δύναμη εν όψει Κυριακής και τις επόμενες μέρες να δουλέψουμε πιο πολύ και να διορθώσουμε αδυναμίες και λάθη. Κάνουμε πολλά καλά πράγματα αλλά έχουμε και πολλά άσχημα. Πρέπει να βρούμε δύναμη για τα επόμενα ματς, αρχής γενομένης από την Κυριακή και να κοιτάξουμε να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας και να μειώσουμε τα λάθη μας.

«Είναι δύσκολο να συνέλθεις μετά από τέτοια κατάσταση. Έχεις όμως παιχνίδια που ακολουθούν, να κερδίσουμε παιχνίδια, σίγουρα οι νίκες θα απαλύνουν κάποια πράγματα, αλλά σίγουρα κι ένας τέτοιος αποκλεισμός από την Ευρώπη είναι δύσκολο να το διαχειριστείς. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα... Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να βρούμε δύναμη και κουράγιο και να εμφανιστούμε όπως πρέπει. Έχουμε καλή ομάδα, δυνατότητες, πρέπει να επανέλθει η ηρεμία στην ομάδα»
»

Για το δεύτερο μέρος: «Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν θέλαμε. Καταναλώσαμε πολλή ενέργεια και τρεξίματα και έπρεπε να το διαχειριστούμε σωστά. Το ελέγχαμε το ματς και δε νομίζω πως είχαμε κάποιο ιδιαίτερο θέμα, απλά δεν τελειώσαμε τις φάσεις και δεχθήκαμε δύο γκολ σε τρεις φάσεις. Επιβάλλεται να 'χουμε καλύτερη αμυντική συμπεριφορά όταν κάνουμε επίθεση και να είμαστε πιο... αδίστακτοι επιθετικά, πιο σκληροί».

Για το αν θα έκανε άλλη προσέγγιση στο ματς: «Δεν νομίζω. Σαν παιχνίδι φάνηκε καθαρά πως κυριαρχήσαμε. Είχαμε 19 τελικές, κατοχή, δεν μπορούμε να πούμε πως δεν είχαμε προσέγγιση τακτική. Σίγουρα μετά από μια ήττα φταίνε πάρα πολλά πράγματα. Έχουμε μια τάση, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω, σε κάθε πρώτη επίθεση που κάνουν οι αντίπαλοί μας, δεχόμαστε γκολ. Μιλάμε για συγκέντρωση, για αποφασιστικότητα... Δεν θέλω να ψάξω δικαιολογίες γι' αυτό, είναι καθαρά θέμα προσήλωσης σε αυτό που κάνουμε και δουλειάς. Το έχουμε πει, το λέμε, το ξαναλέμε, θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να γίνουμε καλύτεροι αυτοί που είμαστε».

Το μήνυμα του στον κόσμο: «Στήριξαν και στηρίζουν από την πρώτη μέρα. Καταλαβαίνω τη στεναχώρια τους αλλά κι εμείς στην ίδια θέση βρισκόμαστε. Αυτό που θα τους υποσχεθούμε είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να φέρνουμε νίκες, να τους δώσουμε χαρά. Ξέρω πως η ευρωπαϊκή πορεία είναι σημαντική για το κλαμπ, για όλους, δυστυχώς είναι άσχημες αυτές οι στιγμές, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Πρέπει να μείνουμε ενωμένοι, με πίστη σε αυτό που έχουμε θέσει σαν στόχο. Δεν χρειάζεται να λέμε μεγάλα λόγια, αλλά να κοιτάξουμε να γινόμαστε καλύτεροι. Πρέπει να περιοριστούν τα πολλά λόγια από όλους μας».




Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.125.8014.501.601.90114.14
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.502.4012.002.701.30
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.901.602.4530.00

Σχολιασμός

25 σχόλια:

στις 28/08/2015 00:41
ti na vrite dinami kai kouragio anastisiou malaka ..! pou akoma koimaste dn exete 3ipnisei ..!

στις 28/08/2015 00:44
ade sto diaolo oloi sas . pare ton alafouzo kai fige apo tin omada. oloi oi proedroi vazoun lefta kai tha mas katadisete 5i omada stin ellada. emeis fteme pou pame sto gipedo kai sas stirizoume se kathe agona para ta xalia sas . aisxos

στις 28/08/2015 00:45
vale kai ta sistimata kia tous romvous sto kolo sou

στις 28/08/2015 00:48
kai meta sas ftei o marinakis kai o olibiakos . oles oi omades ftiaxnoun omada kai eseis asxoliste me ton olibiako . den kitate pou den borite na parete 1 gamimeno pexti . 1 pirate kai ton essien pou tha maas lete sekathe agona einai ektos apostolis. na do molis figi o berg ti tha kanoume

στις 28/08/2015 00:52
den seveste oute emas tous filalthous tou panathinaikou . pou apo europi pou vriskomastan kai polemousame gia tous 8 tora paleuoume gia ta plei off . pou apo cisse boomsoog simao leto ktlp mas ferate bourbous kai pranides. ferte enas proedro me lefta ti perimenete? kai afou omada DEN exoume gt den vaazete pitsirikades? GIATII? ti kalitero exei o vemer kai o bourbos apo ton marinaki ti kalitero o nano apo xouxoumi kai t ikalitero eixe o telader kai o sanchez apo risvani?

στις 28/08/2015 00:52
Αα ρε καφενεια αμα συνεχισετε ετσι του χρονου β εθνικη σας βλεπω

στις 28/08/2015 00:57
ANTE GAMISOU POYTANAS GIE !!

στις 28/08/2015 00:58
auta pathainei opoios exei gia proedro enan kanalarxi pou den gnorizei apo balitsa me to palto pou sas efere gia center back den pate pouthena akoma kai o ntonto sas karfose dio to allo me to toto to kserete???

στις 28/08/2015 01:02
ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΚΟΛΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΚΑΜΠΑΛΑ ....

ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1-10 ... 11?

στις 28/08/2015 01:03
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΔΙΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΚΟΥΣ ΤΣΙΠΡΑ?

στις 28/08/2015 01:09
Ε μα τί πράγματα είναι και δαύτα;Έτσι είναι άμα δεν κάνεις ομάδα και περιμένεις έτοιμη τροφή.Μασιμένη τροφή περιμένετε εκεί στον Παναθηναϊκό μου φαίνεται.Φέρτε εκεί προπονητή και παίκτες κι αφήστε τ'άλλα τα λόγια τα μεγάλα.

στις 28/08/2015 01:15
vazelia me tetio proponiki kai proedro den pate pouthena den kanoun kamia kinisi gia na voithisoun tin omada to mono pou kanoun einai na klegontai gia tin diewtisia kathe fora

στις 28/08/2015 01:32
Συμφωνώ με τον από πάνω ("giorgosliverpool").

στις 28/08/2015 02:54
re paidia.. opa 8a sw8ei sto telos o vazelos, mhn lete malakies.. h diaithsia 8a voh8hsei oso mporei kai o alafouzos ana tropes paizei..

στις 28/08/2015 02:57
edw exete mprosta sas mia omada anikanh gia to autonohto kai ikanh gia oti api8ano.. se tzogadorous milaw, oxi opadous..

στις 28/08/2015 04:27
kouragio kanapedate....ante..kai tou xronou xeirotera!!! QABALA

στις 28/08/2015 05:13
akroaristeros mou fenete o anastasiou tora na paei me ton lafazani ...........

στις 28/08/2015 09:42
alafouzo h diaithsia ftaiei twra???h paraga tou xontrouli einai kai sthn uefa????sas phrane xampari kai mphkane mesa...sthn epomenh tha fate xylo!!!

στις 28/08/2015 13:13
file chris douka sta lega proxtes...kai mou kaliptes ton anastasiou....me ayton ton antrwpo ston pagko i omada den epiase akoma pato....exei kai allo.an o alafouzos den ton diwxei simera me tin kalloni den vlepw na teleiwnei o agwnas..

στις 28/08/2015 14:26
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΙΘΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΠΕΡΚ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ Η ΑΝΙΞΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΥΤΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΚΟΛΟ ΟΜΑΔΑΣΑΣ

στις 28/08/2015 14:31
διωξτε τον να παει στο διαολο.....σκατα ταχει κανει.......

στις 28/08/2015 15:17
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΞΥΠΝΑ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.

στις 28/08/2015 17:36
ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΡΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ. ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΟΜΑΔΑ.ΟΡΙΣΤΕ,ΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ

στις 28/08/2015 18:23
@chris_doukas13 Σωστος Παναθηναικος ο φιλος ετσι ειναι οπως τα λες...Σε ενα μονο ενισταμαι παιδια τον αδικειτε τον Αναστασιου τον εχω δει τον βαζελο ολα τα γκολ που τρωει ειναι σφαλματα των ακρων που μπαζουν...Γρηγορα βγαλατε συμπερασματα για Σαντζεζ..Κατι Μπουρμπος Χουχουμης αυτοι ειναι παικτες για Πανιωνιο..Το ζητουμενο ειναι μηπως του ζητησε παικτες και ο καβουριας του ειπε να δουλεψει με αυτους που εχει??Πρανιτς 34 ,Πετριτς 34...Ο Σιου εχει καθιερωσει Νανο καλο παικτακι ,Καρελης,Μπεργκ λιγοι για βαζελο..Παλια ειχες Σαραβακους και Βαζεχα...Ξεχνατε ευκολα..Ο Σιου καλα το παλευει δεν εχει υλικο παιδια μην τον βαρατε ο καλυτερος Ελληνας ειναι μετα τον Μπερκετη...Εκτος αν σου φερει κανενα Αλεγκρι ,αλλα αυτο ηταν περισσοτερο αστειο για να γελασουμε....Παει ο βαζελος εγινε παοκ...

στις 28/08/2015 18:28
Δεν υπαρχει προκοπη αν δεν αφησει την ομαδα ο Αλαφουζος τελειωσε ο Παναθηναικος...Και οταν λεω τελειωσε δεν το γραφω για χαβαλε πλεον ανεβηκε η ΑΕΚ με τις διασυνδεσεις της αρκουδας που εχει ο Μελισσας...Ηδη εγινες παοκ, και εχει και αλλο κατηφορο αν παραμεινει ο λουστρος ο καραφλας στο τιμονι του Βαζελου...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.