Σέριε Α: Ασταμάτητη η Γιουβέντους

16/4/2013 03:26
Με τον Αρτούρο Βιδάλ να πετυχαίνει δύο γκολ, η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 της Λάτσιο στο «Ολίμπικο» και αύξησε τη διαφορά της από την κορυφή στους 11 βαθμούς, μετά την ισοπαλία της Νάπολι με τη Μίλαν (1-1).

Οι «λατσιάλι» μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, ωστόσο ο Βιδάλ στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κλαούντιο Μαρκίζιο. Στη συνέχεια η Γιουβέντους είχε την υπεροχή, απειλώντας δύο φορές με τους Μαρκίσιο και Βούτσινιτς και τελικώς στο 28’ ο Βιντάλ με δεύτερο προσωπικό τέρμα «πάγωσε» για δεύτερη φορά το «Ολίμπικο».

Στο δεύτερο μέρος η Λάτσιο πίεσε για ένα γκολ ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι και θα μπορούσε να το είχε πετύχει εάν οι κεφαλιές των Σιανί και Κόζακ έβρισκαν στόχο.

Στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά του Κλόσε να μην καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, και το τελικό 2-0 έφερε τη Γιουβέντους να βρίσκεται στο +11 από τη δεύτερη Νάπολι, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε στη Σέριε Α.