Μουντιάλ 2014: Βέλγιο και Αλγερία συμπλήρωσαν το «πάζλ» των «16»!

27/6/2014 00:54
Το Βέλγιο με γκολ του Βερτόνχεν κέρδισε με 1-0 τη Ν. Κορέα και «σφράγισε» την πρώτη θέση του 8ου ομίλου, την ώρα που η Αλγερία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ρωσία και πήρε την πρόκριση από τους ομίλους για πρώτη φορά στην ιστορία της, συμπληρώνοντας το «πάζλ» των «16». Γερμανία-Αλγερία και Βέλγιο- ΗΠΑ τα δύο τελευταία ζευγάρια.

Το Βέλγιο έκανε το 3x3 στον 8ο όμιλο, καθώς κέρδισε με 1-0 την Ν. Κορέα και «σφράγισε» την πρώτη θέση που την φέρνει αντιμέτωπη με τις ΗΠΑ.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, με τον Μέρτενς να είχε την μοναδική μεγάλη στιγμή στο 25’ για το Βέλγιο, αστοχώντας παρότι ήταν αφύλαχτος σε πλεονεκτική θέση.

Στο 45’ ο Ντεφούρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και η Ν. Κορέα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα στην επανάληψη, έχοντας δοκάρι στο 59’ με σουτ του Σον Χέουνγκ-Μιν.

Ωστόσο στο 77’ το Βέλγιο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ του Βερτόνχεν ο οποίος σκόραρε από κοντά διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1-0, καθώς οι Ασιάτες δεν κατάφεραν να απαντήσουν στα υπόλοιπα λεπτά και γνώρισαν τον αποκλεισμό.

Στο άλλο παιχνίδι, η Αλγερία πήρε μια ιστορική πρόκριση καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ρωσία και πήρε το εισιτήριο για τους «16» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία.

Οι Ρώσοι πήραν νωρίς προβάδισμα με γκολ του Κοκόριν στο 6ο λεπτό, ωστόσο η Αλγερία κέρδισε μέτρα στα υπόλοιπα λεπτά, δημιούργησε ευκαιρίες και στο 60’ κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Σλιμανί ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Ακινφέεβ και ισοφάρισε σε 1-1.

Στη συνέχεια, η Ρωσία πίεσε για το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε και γνώρισε τον αποκλεισμό, ελπίζοντας πλέον σε καλύτερη πορεία το 2018 όπου θα αγωνίζεται ως διοργανώτρια.