Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Αγκαλιά» με το… σεντόνι η Μπιλμπάο (video)

27/4/2014 21:59
Τεράστιο βήμα για την κατάληψη της 4ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Μπιλμπάο, καθώς η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κέρδισε με 3-1 τη Σεβίλλη στο «Σαν Μαμές» και ξέφυγε με +6 από τους Ανδαλουσιανούς, τρεις στροφές πριν το φινάλε της σεζόν.

Μια «ανάσα» από τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται πλέον η Μπιλμπάο, καθώς οι Βάσκοι κέρδισαν με 3-1 τη Σεβίλλη στο «Σαν Μαμές» και μόνο αν… «αυτοκτονήσουν» δεν θα τερματίσουν στην προνομιούχο 4η θέση!

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!) του Σουσαέτα, ενώ στο 53’ ο Μουνιαίν διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Φιγκέιρας άφησε τη Σεβίλλη με αριθμητικό μειονέκτημα στο 72’ και ένα λεπτό μετά ήρθε το 3ο γκολ της Μπιλμπάο με τον Ερέρα!

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 79’ η Γκαμείρο, με τη Σεβίλλη να στρέφει το ενδιαφέρον της στον επαναληπτικό ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια».