ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 3-2: Το έκαναν… ντέρμπι αλλά ξεκίνησαν τελικά με «τρίποντο» οι πρωταθλητές

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
17/8/2024 21:59
Σε ένα… θεότρελο ματς στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε έστω και δύσκολα να νικήσει τον αξιόμαχο Πανσερραϊκό με 3-2, ξεκινώντας με το «δεξί» στη νέα Stoiximan Super League.

Το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης δεν προμήνυε επ’ ουδενί τα όσα απίθανα συνέβησαν στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 31’ με το πέναλτι του Μπετανκόρ, αλλά πέντε λεπτά μετά να δέχονται την ισοφάριση από τον Σβαμπ, εξίσου από τη «λευκή βούλα». Οι γηπεδούχοι μάλιστα κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με τον Οζντόεφ να κάνει το 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η επανάληψη ξεκίνησε στους ίδιους τρελούς ρυθμούς που έληξε το πρώτο 45λεπτο, με τον Σαλαζάρ στο 49’ να κάνει μια τρομερή κούρσα και να ισοφαρίζει εκ νέου σε 2-2, παρ’ όλα αυτά, οι Σερραίοι δεν το χάρηκαν για πολύ, αφού με νέο πέναλτι του Σβαμπ στο 60’, η ομάδα του Λουτσέσκου πήρε και πάλι προβάδισμα.

Από εκεί και πέρα το τέμπο έπεσε αρκετά, με τους πρωταθλητές τελικά να κρατούν το «τρίποντο» και να πηγαίνουν με ψυχολογία στον αγώνα της Πέμπτης με τη Σάμροκ Ρόβερς για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Ένα… τρελό, τρελό τέταρτο

Με σκοπό να βρει ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να αποβάλει το όποιο άγχος μπήκε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ και μόλις στο 5’, έχασε σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί, όταν μετά από φάση διαρκείας και πάσα του Σοάρες για τον Κωνσταντέλια, ο τελευταίος σούταρε προς την εστία με τον Γκουγκεσασβίλι να αποκρούει όπως όπως.Η απάντηση του Πανσερραϊκού ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με την επικίνδυνη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τομάς να απομακρύνεται από τον Τσιφτσή που ήταν σε ετοιμότητα.

Σε γενικές γραμμές πάντως, η ομάδα του Γρηγορίου στεκόταν πολύ καλά στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, με εξαίρεση την ευκαιρία του Κωνσταντέλια στην αρχή, με τους γηπεδούχους από την άλλη να δυσκολεύονται στην παραγωγή φάσεων.

Έτσι όσο τα λεπτά περνούσαν και ο ΠΑΟΚ δεν απειλούσε, οι φιλοξενούμενοι ξεθάρρευαν και φτάνοντας στο 30’, ο Σαλαζάρ μπήκε στην περιοχή των «ασπρόμαυρων» και κέρδισε πέναλτι από τον Βιεϊρίνια, με τον Μπετανκόρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ για τα «Λιοντάρια».

Οι παίκτες του Λουτσέσκου ωστόσο δεν πτοήθηκαν, ανεβάζοντας αμέσως «στροφές», με την πίεσή τους να αποδίδει και να κερδίζουν επίσης πέναλτι, όταν στο 35’ ο Πεταυράκης κράτησε παρατεταμένα τον Κεντζιόρα. Ο Σβαμπ το πήρε πάνω του και έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα το ματς άρχισε να «ανάβει» για τα καλά και στο 42’, έλαβε χώρα μία «επική» φάση, με τις δυο ομάδες να φτάνουν μία «ανάσα» από το γκολ. Ο ΠΑΟΚ αρχικά είχε δοκάρι με κεφαλιά του Τσάλοφ ύστερα από φαλτσαριστή σέντρα του Ζίβκοβιτς, ενώ στην αντεπίθεση, ο Τομάς διήνυσε περί τα 50 μέτρα σχεδόν ολομόναχος, και φτάνοντας απέναντι από τον Τσιφτσή, πλάσαρε οριακά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα το σκηνικό επαναλήφθηκε από πλευράς ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς να σεντράρει για τον Τσάλοφ, όμως ο Ρώσος αμαρκάριστος δεν βρήκε εστία με την κεφαλιά που έπιασε.

Φτάνοντας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ομάδα του Γρηγορίου πλησίασε εκ νέου σε δεύτερο γκολ, όταν σε φάση διαρκείας ο Τομάς σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Τσιφτσή με κεφαλιά, ενώ στο ριμπάουντ ο Μπετανκόρ σούταρε ψηλά.

Τελικά, μετά από αυτές τις τεράστιες ευκαιρίες που χάθηκαν, αυτοί που «χαμογέλασαν» ήταν οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τον Ζίβκοβιτς να εκτελεί κόρνερ, την άμυνα των Σερραίων να ολιγωρεί, και τον Οζντόεφ να το εκμεταλλεύεται και από κοντά με δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους έστω και δύσκολα να παίρνουν αυτό που ήθελαν.

«Σκληροί για να πεθάνουν» οι Σερραίοι, «καθάρισε» και πάλι ο Σβαμπ

Στους ίδιους τρελούς ρυθμούς που τελείωσε το πρώτο μέρος ξεκίνησε και το δεύτερο 45λεπτο, με το Μουργκ στο 48’ να απειλεί με ένα μακρινό σουτ την εστία του Πανσερραϊκού.

Ένα λεπτό αργότερα όμως, οι Σερραίοι έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσα, με τον Σαλαζάρ να βρίσκει πολύ χώρο μπροστά του και φτάνοντας με ταχύτητα στην περιοχή των γηπεδούχων, πλάσαρε εκπληκτικά τον Τσιφτσή με το «μυτάκι» για το 2-2.

Ο ΠΑΟΚ πάντως δεν πτοήθηκε, και στο 55’ πλησίασε σε τρίτο τέρμα, όταν ο Ζίβκοβιτς γύρισε ωραία για τον Σάστρε, το σουτ του τελευταίου ωστόσο έφυγε ψηλά.

Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Λουτσέσκου σε φάση διαρκείας είχε δεύτερο δοκάρι με τον Σοάρες, όμως μετά από εξέταση του VAR, οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι στον αγώνα, αφού ο Λιάσος είχε πατήσει τον Τσάλοφ σε διεκδίκηση. Ο Σβαμπ ανέλαβε και πάλι κάνοντας το 3-2.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, μιας και το ισχνό αυτό προβάδισμα δεν του εξασφάλιζε τίποτα, και στο 67’ μετά από ωραία συνεργασία, ο Μουργκ σούταρε από ευνοϊκή θέση με τον Γκουγκεσασβίλι να αποκρούει, ενώ στην επαναφορά ο Γεωργιανός είχε απάντηση και στην κεφαλιά του Τσάλοφ.

Από εκεί και πέρα και λόγω των απανωτών αλλαγών, οι ρυθμοί άρχισαν να πέφτουν αρκετά με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει γκολ αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις για να το βρει και τον Πανσερραϊκό να έχει τη σπουδαιότερη ευκαιρία στο τελευταίο μισάωρο, με το ωραίο πλασέ του Τομάς στο 94’ να φεύγει για λίγο έξω και το 3-2 να μένει έως το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου:) Τσιφτσής, Ράφα, Νάσμπεργκ, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (46’ Σάστρε), Σβαμπ, Οζντόεφ (71’ Καμαρά), Ζίβκοβιτς (88’ Θυμιάνης), Μουργκ (76’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τσάλοφ (71’ Τισουντάλι)

Πανσερραϊκός (Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Χαντάκιας (62’ Καρασαλίδης), Στάικος (80’ Περούτσι), Λιάσος (80’ Καπτούμ), Σάλαζαρ, Χατζηστραβός (13’ Μασκανάκης, 80’ Γκίγκιτς), Τομάς, Μπετανκόρ