Γεωργία - Πορτογαλία 2-0: Έγραψαν ιστορία οι «Σταυροφόροι», προκρίθηκαν στα νοκ άουτ του Euro στην παρθενική τους συμμετοχή! (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
26/6/2024 23:57
Την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Euro πανηγύρισε η «πρωτάρα» Γεωργία, η οποία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου, επικράτησε της Πορτογαλίας στο Γκελζενκίρχεν με 2-0 και κατέκτησε έτσι την 3η θέση του γκρουπ.

Η ομάδα του Σανιόλ ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση με τον Κβαρατσχέλια να χρίζεται σκόρερ πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά και παρά την πίεση που δέχθηκε από τους Ίβηρες από εκεί και πέρα, κατάφερε να αντέξει και να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο συνήθης ύποπτος Μικαουτάτζε από τη «λευκή βούλα» έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης και κάπου εκεί, το… πήρε απόφαση μέχρι και η Πορτογαλία, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Με αυτόν τον τρόπο οι «Σταυροφόροι» κατέληξαν στην 3η θέση του 6ου γκρουπ και πήραν την πρόκριση για τους «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες της φάσης των ομίλων, ενώ στα νοκ άουτ θα βρεθούν φυσικά και η Πορτογαλία που κατέκτησε την πρωτιά όπως επίσης και η Τουρκία ως 2η μετά τη νίκη (1-2) της με την Τσεχία στην αυλαία και στο ματς που έλαβε χώρα στο Αμβούργο.

Πλέον, οι Γεωργιανοί θα βρουν μπροστά τους την Ισπανία στη φάση των «16» στον αγώνα που θα διεξαχθεί στην Κολωνία στις 30 Ιουνίου, ενώ η Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία στη Φρανκφούρτη την 1η Ιουλίου.

Τους έπιασε στον «ύπνο» ο Κβαρατσχέλια και μπροστά η ΓεωργίαΠιο ιδανικά δεν μπορούσε να ξεκινήσει το ματς για τη Γεωργία στο Γκελζενκίρχεν, αφού πριν καν συμπληρωθούν 2 λεπτά στον αγώνα, ο Μικαουτάτζε εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Αντόνιο Σίλβα και βγαίνοντας γρήγορα στην αντεπίθεση, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Κβαρατσχέλια, με τον σούπερ σταρ της Νάπολι να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Κόστα και να «γράφει» το 1-0 με υποδειγματικό πλασέ.

Από εκεί και πέρα οι «Σταυροφόροι» έμειναν πιστοί στο γνωστό τους πλάνο παραχωρώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στους Ίβηρες και ψάχνοντας ταυτόχρονα τις αντεπιθέσεις, με το σύνολο του Μαρτίνεθ να δυσκολεύεται πολύ να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των Γεωργιανών.

Έτσι έπρεπε να φτάσουμε στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης προκειμένου η Πορτογαλία να γίνει κάπως απειλητική για την αντίπαλη άμυνα, με τον Ρονάλντο να εκτελεί με δύναμη ένα φάουλ από μεγάλη απόσταση και να υποχρεώνει τον Μαμαρντασβίλι σε μια απόκρουση με υπερένταση, ενώ δύο λεπτά μετά, η κεφαλιά του Νταλότ δεν βρήκε εστία.

Η Γεωργία «ζοριζόταν» πολύ να βγει από το «καβούκι» της, δίχως βέβαια να δέχεται ασφυκτική πίεση αφού οι Πορτογάλοι δεν μπορούσαν να βρουν χώρους για να «εισβάλουν» στην περιοχή της, με τον Παλίνια στο 23’ να δοκιμάζει από μακριά το πόδι του αλλά χωρίς αποτέλεσμα, μιας και ο Μαμαρντασβίλι ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε εύκολα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του Μαρτίνεθ ήρθε στο 28’, όταν μετά από σέντρα του Νέτο, ο πορτιέρο της Γεωργίας δεν απομάκρυνε σε ασφαλές σημείο, και στο ριμπάουντ, ο Κονσεϊσάο σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών της Γεωργίας, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο «κεραυνός» του Φέλιξ έφυγε λίγο έξω.

Στο 33’ ήταν η σειρά των «Σταυροφόρων» να απαντήσουν με το σουτ του Κβαρατσχέλια να βρίσκει εξίσου την εξωτερική πλευρά της εστίας του Κόστα, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ρονάλντο πήρε μια εξαιρετική μπαλιά από τον Παλίνια, αλλά στην προσπάθειά του να εκτελέσει από ευνοϊκή θέση, παρενεβλήθη ο Γκβελεσιάνι, αλλοιώνοντας την πορεία της μπάλας.

Ο… σωτήρας της Γεωργίας στην εν λόγω επικίνδυνη κατάσταση, λίγο έλειψε να φανεί επικίνδυνος για τα πορτογαλικά καρέ στο 36’, αλλά δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά από το εξαιρετικό γέμισμα του Κβαρατσχέλια και η μπάλα κατέληξε άουτ αφού πέρασε απ’ όλους.

Στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, η Πορτογαλία συνέχισε να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και το πλησίασε σε τρεις περιπτώσεις, πρώτα με το πλασέ εκτός περιοχής του Παλίνια στο 43’ το οποίο έφυγε εκτός, ακολούθως με την ατομική προσπάθεια και το συρτό σουτ του Φέλιξ στο 45+1’ το οποίο μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι και τέλος, με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Νέτο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου και πάλι, ο κίπερ της Βαλένθια απέκρουσε έγκαιρα.

Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες πήραν τον δρόμο για τα αποδυτήρια, με τους Γεωργιανούς να προηγούνται και να είναι σε κατάσταση πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Μικαουτάτζε ξανά και… το όνειρο έγινε πραγματικότητα

Στην επανάληψη οι Πορτογάλοι επανήλθαν με την ίδια επιθετικότητα και πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά, ο Ντβάλι έσωσε τη Γεωργία με τις παρεμβάσεις του τόσο στο σουτ του Κονσεϊσάο, όσο και σε εκείνο του Ρονάλντο που ακολούθησε μετά το κόρνερ που κερδήθηκε από την προσπάθεια του πρώτου.

Η ομάδα του Σανιόλ απάντησε στο 50’ με τη χαμένη ευκαιρία του Κβαρατσχέλια ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος στην αντίπαλη περιοχή, όμως δεν έπιασε καλά το σουτ, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει αδύναμα στον Κόστα.

Τρία λεπτά μετά, η Γεωργία προκάλεσε το δεύτερο σοκ στην ομάδα του Μαρτίνεθ, με τον Λοτσοσβίλι να κερδίζει με τη βοήθεια του VAR πέναλτι από τον Αντόνιο Σίλβα, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 57’ ο Μικαουτάτζε βάζοντας γερές βάσεις πρόκρισης για την πρωτάρα στη διοργάνωση, Γεωργία.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα ο ρυθμός άρχισε να πέφτει για ορισμένα λεπτά, ωστόσο οι Γεωργιανοί με την ψυχολογία στα ύψη λίγο έλειψε να βρουν και τρίτο γκολ όταν σε μια γρήγορη κόντρα στο 72ο λεπτό, ο Τσακβετάτζε από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Οι Πορτογάλοι έδειχναν να έχουν παραδώσει οριστικά πνεύμα και δεν μπορούσαν με τίποτα να απειλήσουν με αξιώσεις τον Μαμαρντασβίλι, ενώ οι παίκτες του Σανιόλ, πλησίασαν σε ακόμη ένα γκολ στο 85’, αλλά το τελείωμα του Νταβιτασβίλι από ευνοϊκή θέση δεν βρήκε στόχο.

Κάπου εκεί τα πάντα είχαν κριθεί, με την Πορτογαλία να ψάχνει βέβαια έστω ένα γκολ, όμως ο Μαμαρντασβίλι είπε «όχι» και στην προσπάθεια του Σεμέδο μετά τη μπαλιά του Φέλιξ στο 92’, με το 2-0 να μένει τελικά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, αφού ούτε ο Ζότα μπόρεσε ένα λεπτό μετά να σκοράρει με τακουνάκι στην κίνηση.

Γεωργία (Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (76’ Κβιρκβέλια), Κασία, Λοτσοσβίλι (63’ Τσιτσαϊσβίλι), Ντβάλι, Τσακβετάτζε (82’ Μεκβαμπισβίλι), Κοτσορασβίλι, Κιτεϊσβίλι, Μικαουτάτζε, Κβαρατσχέλια (81’ Νταβιτασβίλι)

Πορτογαλία (Μαρτίνεθ): Κόστα, Νταλότ, Περέιρα, Αντόνιο Σίλβα (65’ Σεμέδο), Ινάσιο, Νέτο (75’ Ζότα), Παλίνια (46’ Ρουμπέν Νέβες), Ζοάο Νέβες (75’ Νούνες), Κονσεϊσάο, Ρονάλντο (65’ Ράμος), Φέλιξ