Σκωτία - Ουγγαρία 0-1: Λύτρωση στο 90+10’ για τους Μαγυάρους που έμειναν ζωντανοί για την πρόκριση! (video)

24/6/2024 00:03
Η Ουγγαρία με γκολ του νεισελθόντα Τσόμποτ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε με 1-0 την Σκωτία στο φινάλε του πρώτου ομίλου και τερμάτισε στην 3η θέση, ελπίζοντας ότι θα περάσει στα νοκ-άουτ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ως μία από τις καλύτερες τρίτες. Σοκ με τον τραυματισμό του Βάργκα.

Σκωτία και Ουγγαρία ήθελαν μόνο νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι στην Στουτγκάρδη για την τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου για να ήλπιζαν στην πρόκριση στα νοκ-άουτ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Αυτή ήρθε εν τέλει από τους Μαγυάρους στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων με «χρυσό» σκόρερ τον Τσόμποτ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά και λύτρωσε την ομάδα του, η οποία πήρε τη νίκη με 1-0 και ελπίζει σε πρόκριση ως μία από τις καλύτερες τρίτες.

Ήταν ένα παιχνίδι πολύ φτωχό σε θέαμα έως το 90ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο οι τακτικές και τα συστήματα πήγαν στο καλάθι των άχρηστών και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Πιο απειλητική η Ουγγαρία, η οποία είχε τρεις κλασσικές ευκαιρίες για να προηγηθεί και τα κατάφερε στην τέταρτη με τον Τσόμποτ στην κόντρα επίθεση.

Ήταν ένα πολύ πικρό φινάλε για την Σκωτία η οποία είχε «χρυσή» ευκαιρία να προκριθεί σε νοκ-άουτ Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της αλλά αναλώθηκε σε φλύαρη κατοχή, απειλώντας ελάχιστα την αντίπαλη εστία. Έτσι μετράει πλέον 12/12 αποκλεισμούς σε φάσεις ομίλων σε μεγάλες διοργανώσεις.

Φυσικά τα πάντα έχουν επισκιαστεί μετά το σοβαρό τραυματισμό του Μπαρνάμπας Βάργκα, ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι στο 68ο λεπτό και αποχώρησε με φορείο. Πάντωςτα πρώτα νέα είναι ενθαρρυντικά με τον παίκτη να φέρεται ότι έχει τις αισθήσεις του.Μηδέν εις το πηλίκο

Το πρώτο ημίχρονο θέτει υποψηφιότητα ως ένα από τα χειρότερα της διοργάνωσης. Η Σκωτία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ήταν αρκετά αργή στην κυκλοφορία της μπάλας και δεν έβρισκε τον τρόπο να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Ουγγαρίας, ολοκληρώνοντας το πρώτο 45λεπτο δίχως τελική! Όλα αυτά ενώ κατέγραψε 200+ πάσες σε πρώτο ημίχρονο μεγάλου τουρνουά για πρώτη φορά μετά το Μουντιάλ του 1982 απέναντι στην Βραζιλία του Ζίκο. Ο ορισμός της φλυαρίας.

Στον αντίποδα, η Ουγγαρία αμυνόταν σωστά αλλά κι αυτή πήρε πολύ χαμηλό βαθμό επιθετικά. Η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησε ήταν μια κοντινή κεφαλιά του Όρμπαν στο 41’ που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Σομποζλάι. Ωστόσο όπως φάνηκε στο ριπλέι ο Ούγγρος ήταν σε θέση οφσάιντ κι αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα το γκολ θα ακυρωνόταν μέσω VAR. Οι Μαγυάροι ήταν απόλυτα παθητικοί στο πρώτο μισάωρο, έκτοτε επιχείρησαν να κερδίσουν μέτρα στο χορτάρι αλλά δεν ανησύχησαν τον αντίπαλο γκολκίπερ, καταγράφοντας δύο άστοχα σουτ του Σομποσλάι. Το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου σ’ ένα πρώτο μέρος που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

«Παγωμάρα» με τον τραυματισμό του Βάργκας

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με περισσότερη ένταση και από τις δύο ομάδες. Η Σκωτία συνέχισε να κρατά τα ηνία του ματς και κατέγραψε την πρώτη τελική στο ματς στο 53’ μ’ ένα μακρινό σουτ του Τσε Άνταμς που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Η Ουγγαρία απάντησε στις τελικές στο 56’ με ένα πλασέ του Σάλαϊ που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, με το παιχνίδι να κυλούσε δίχως τις μεγάλες φάσεις.

Όλο το γήπεδο «πάγωσε» στο 68ο λεπτό, όταν μετά από σκληρή σύγκρουση του Σκωτσέζου γκολκίπερ Γκαν με τον Βάργκα ο Ούγγρος φορ σωριάστηκε στο χορτάρι, δείχνοντας να έχει χτυπήσει σοβαρά στο κεφάλι. Οι συμπαίκτες του έσπευσαν γρήγορα να προσφέρουν πρώτες βοήθειες ενώ ο άτουχς άσος μεταφέρθηκε μετά από αρκετή ώρα εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο και την κατάσταση της υγεία του να ήταν άγνωστη.

Το παιχνίδι πάντως συνεχίστηκε, με τον θηριώδη Άνταμ να παίρνει τη θέση του άτυχου Βάργκα, ενώ στο ματς μπήκε και ο Σάλαι αντί του Ντάρνται.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο αγώνας έπαιρνε πιο γρήγορο ρυθμό, αφού η ισοπαλία δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες, ωστόσο οι τελικές προσπάθειες των δύο ομάδων ήταν ανεπιτυχείς. Στο 78’ ο νεοεισελθόντας Άρμστρονγκ βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή αλλά έχασε τη μπάλα την τελευταία στιγμή μετά από σωτήρια παρέμβαση του Όρμπαν. Οι Σκωτσέζοι ζήτησαν μάλιστα πέναλτι αλλά ο διαιτητής έδειξε παίζεται ενώ και από το ριπλέι δε φάνηκε ότι υπήρξε παράβαση.

Απίθανες φάσεις της Ουγγαρίας στις καθυστερήσεις και λύτρωση στο 90+10’

Οι πολλές αλλαγές των δύο προπονητών έριξαν τον ρυθμό και έως το 90’ δεν υπήρξε άλλη μεγάλη φάση. Ο διαιτητής έδειξε δέκα λεπτά καθυστερήσεις και σε αυτά οι δύο ομάδες τα έπαιξαν όλα για όλα, με την Ουγγαρία να φτάνει μια «ανάσα» από το πολυπόθητο γκολ. Ακριβώς στο 90’ ο Σέιφερ επιχείρησε διαγώνιο σουτ υποχρεώνοντας τον Γκαν σε δύσκολη απόκρουση, ενώ ένα λεπτό μετά ο Σκωτσέζος γκολκίπερ είπε «όχι» σε κοντινό σουτ του Σομποσλάι στην κλειστή του γωνία. Στο 90+2’ ήρθε νέα μεγάλη ευκαιρία των Ούγγρων με τον Τσόμποτ να πατάει περιοχή και να σημαδεύει το δοκάρι του Γκαν.

Η απάντηση της Σκωτίας ήρθε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ του Χάνλεϊ από πλεονεκτική θέση όμως ο Γκουλάτσι απέκρουσε σωτήρια. Ήταν η πρώτη τελική των Βρετανών στο στόχο στο παιχνίδι.

Το ματς κρέμονταν στην κόψη του ξυραφιού με τις δύο ομάδες να πίεζαν για το νικητήριο γκολ. Αυτό ήρθε τελικά από την Ουγγαρία στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων σε φάση που ξεκίνησε από κόρνερ της Σκωτίας. Οι Μαγυάροι έκοψαν την τελευταία στιγμή τον ΜακΓκρέγκορ έφυγαν ταχύτητα στην αντεπίθεση με τον Σάλαι, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Τσόμποτ με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Με τη νίκη, η Ουγγαρία πήρε τους πρώτους της βαθμούς, προσπέρασε την Σκωτία στην 3η θέση του πρώτου ομίλου και απέκτησε το δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες. Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της καθώς έχει αρνητικό συντελεστή -3 και τη δεδομένη στιγμή βρίσκεται στην 3η θέση στην ειδική βαθμολογία, πίσω από Αυστρία και Σλοβακία που έχουν τρεις βαθμούς με ματς λιγότερο.

Από την πλευρά της η Σκωτία γνώρισε άλλο έναν αποκλεισμό σε φάση ομίλων μεγάλης διοργάνωσης. Ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με μόλις 17 σουτ, τα λιγότερα οποιασδήποτε ομάδας από όταν άρχισαν να προ μετρούνται τα στατιστικά το 1980, όσα είχε και η γειτόνισσα Βόρεια Ιρλανδία το 2016. Αποχωρεί από τα γήπεδα της Γερμανίας ως η ομάδα με τα λιγότερα xG (1.51), τα λιγότερα σουτ (17), τα λιγότερα σουτ στο στόχο (3) και ως τώρα με το μεγαλύτερο παθητικό (7).

Μετά τη λήξη όλη η ομάδα της Ουγγαρίας αφιέρωσε τη νίκη στον άτυχο συμπαίκτη τους, Βάργκα, σε μια πολύ συναισθηματική στιγμή.