Πριμέρα Ντιβιζιόν: Νίκησε και… βλέπει «κλάσικο» η Ατλέτικο

23/3/2014 20:04
Με γκολ των Γκάμπι (68’) και Ντιέγκο Κόστα (64’), η Ατλέτικο πέρασε νικηφόρα (2-0) από την έδρα της ουραγού Μπέτις, έπιασε την Ρεάλ στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει το αποτέλεσμα του «κλάσικο» για να δει αν θα παραμείνει στην κορυφή.

Λίγες ώρες πριν τη μονομαχία της Ρεάλ με την Μπαρτσελόνα στο «Μπερναμπέου», η Ατλέτικο με δύο γκολ σε έξι λεπτά στο δεύτερο μέρος, κέρδισε με 2-0 την ουραγό Μπέτις στην Ανδαλουσία και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή, εκεί όπου ισοβαθμεί με τη «βασίλισσα» στους 70 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό τους στο Γιουρόπα Λιγκ από τη συμπολίτισσα Σεβίλλη, κράτησαν στο μηδέν τους «ροχιμπλάνκος» στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη, υπέκυψαν στην πίεση της Ατλέτικο η οποία με τέρματα των Γκάμπι (68’) και Ντιέγκο Κόστα (64’), «σφράγισε» το «τρίποντο».

Στο άλλο παιχνίδι, η Σεβίλλη με γκολ των Σαμπέιρο (27’) και Μπάκα (45+1’), κέρδισε με 2-1 την Οσασούνα στη Παμπλόνα και «σκαρφάλωσε» στην 5η θέση με 47 βαθμούς.