ΠΑΟΚ – Δράμα 21-20: Κυπελλούχοι Ελλάδας οι «ασπρόμαυροι» σε έναν επικό τελικό! (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
7/4/2024 22:02
Κυπελλούχος Ελλάδας για 4η φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, η οποία επικράτησε της πολύ μαχητικής Δράμας με 21-20 στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Κανήθου στη Χαλκίδα.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικά αμφίρροπος με τις δυο ομάδες να καταλήγουν ισόπαλες με σκορ 9-9 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη, οι Δραμινοί πέρασαν μπροστά, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στα τρία γκολ σε αρκετές περιπτώσεις, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς φόρτσαραν μετά το 16-19 και ανέτρεψαν την κατάσταση ισοφαρίζοντας σε 19-19 και 20-20.

Τελικά, τη νίκη και το τρόπαιο στον ΠΑΟΚ έδωσε με εύστοχο πέναλτι ο Κουκμίσης, ο οποίος «έγραψε» το τελικό 21-20 για την ομάδα του στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους παίκτες των «ασπρόμαυρων» να ξεσπούν σε έντονους πανηγυρισμούς.