Κηφισιά – Άρης 0-1: Επαγγελματική νίκη με «Φέτφα» στην Καισαριανή (video)

27/1/2024 21:57
Ο Άρης με το γρήγορο γκολ του Φετφατζίδη (16’) νίκησε με το επαγγελματικό 1-0 την Κηφισιά στην Καισαριανή και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Αρκέστηκαν σε διαχείριση στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς απέναντι στην ομάδα των Βορείων Προαστίων που αναλώθηκε σε φλύαρη υπεροχή.

Το πρώτο γκολ του Φετφατζίδη στην Σούπερ Λιγκ μετά από σχεδόν 3,5 χρόνια ήταν αρκετό για τον Άρη ώστε να αποδράσει με τη νίκη (1-0) από την έδρα της Κηφισιάς και να εδραιωθεί στην πεντάδα.

Οι «κίτρινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία με το γκολ του Έλληνα μεσοεπιθετικού στο 16ο λεπτό και έκτοτε επέλεξαν να κάνουν διαχείριση, δίνοντας την κατοχή στην Κηφισιά. Οι νεοφώτιστοι είχαν από μία κλασσική ευκαιρία σε κάθε ημίχρονο με Τετέι και Οζέγκοβιτς αντίστοιχα, αλλά κατά τ’ άλλα ζορίστηκαν χαρακτηριστικά να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Μάντζιου, με σωστή τακτική προσήλωση, υποχρέωσε την ομάδα των Βορείων Προαστίων σε φλύαρη κατοχή και έφυγε νικήτρια από την Καισαριανή, επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα. Έφτασε τους 33 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 5η θέση, μειώνοντας παράληλλα προσωρινά στο -5 από τον 4ο Ολυμπιακό. Από την πλευρά της, η Κηφισιά έμεινε στην τελευταία θέση με 12 βαθμούς και στο -2 από τον 12ο Παναιτωλικό.

Στα αρνητικά για τους Θεσσαλονικείς ο τραυματισμός του Φαμπιάνο λίγο πριν το φινάλε, με τον Βραζιλιάνο αμυντικό να αναγκάστηκε να μείνει στο παιχνίδι ως το τελικό σφύριγμα καθώς είχαν συμπληρωθεί οι αλλαγές.

Πως κατέβηκαν

Η Κηφισιά ξεκίνησε με σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Νίλσεν επέλεξε τον Αναγνωστόπουλο κάτω από τα δοκάρια, με τους Τεϊσέιρα και Τσάπαν κεντρικό αμυντικό δίδυμο και τους Γκόμπελιτς, Μιλίσεβιτς στα δύο άκρα. Δίδυμο στη μεσαία γραμμή ήταν οι Σολόα και Πέιος, στα «φτερά» οι Μπιφουμά και Ματέους Σάντος ενώ ο Ίλιεβ έπαιζε πίσω από τον προωθημένο Τετέι.

Στον αντίποδα, ο Άκης Μάντζιος ξεκούρασε αρκετούς βασικούς. Ο Χουτεσιώτης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τετράδα στην άμυνα να αποτελούνταν από Οντουμπάτζο, Ρόουζ, Φαμπιάνο και Μοντόγια. Οι Βερστράτε και Τζούρασεκ ήταν στα χαφ, οι Σουλεϊμάνοφ, Μενέντες στα «φτερά» και ο Φεφτατζίδης πίσω από τον προωθημένο Ζαμόρα, που ξεκίνησε αντί του Μορόν.

Ο Πέιος το έχασε, ο Φετφατζίδης το έβαλε

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα σημειώθηκε στο 5ο λεπτό και άνηκε στην Κηφισιά. Ο Χουτετσιώτης έκανε λάθος πάσα δίνοντας τη μπάλα στον Πέιο, αυτός επιχείρησε μακρινό σουτ αλλά ο γκολκίπερ του Άρη έπεσε στη γωνία του κρατώντας το μηδέν.

Ο Άρης κατέγραψε την πρώτη του στιγμή στο 12’ με μία κεφαλιά του Σουλεϊμάνοφ που πέρασε άουτ και τέσσερα λεπτά μετά ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Τετέι έχασε την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Μενέντες έκλεψε και έβγαλε υπέροχα στον Φετφατζίδη, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα τον Αναγνωστόπουλο για το 1-0. Ήταν το πρώτο γκολ του Έλληνα μεσοεπιθετικού στην Σούπερ Λιγκ μετά από τρία χρόνια και τέσσερις μήνες!

Κέρδισε μέτρα η Κηφισιά, φάσεις εκατέρωθεν στο φινάλε του ημιχρόνου

Μετά το γκολ το παιχνίδι απέκτησε αρκετή ένταση, με τους παίκτες των δύο ομάδων να πήγαιναν πολύ δυνατά πάνω στη μπάλα, αναγκάζοντας τον διαιτητή να μοιράσει τρεις κίτρινες κάρτες. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 28’ είχαν καλή στιγμή με τον Ματέους Σάντος, ο οποίος έφυγε στην πλάτη του Φεράρι και έκανε επικίνδυνο γύρισμα, αλλά ο Χουτετσιώτης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Άρης πλησίασε σε δεύτερο γκολ στο 40’ με τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα την κεφαλιά του Φαμπιάνο. Η απάντηση της Κηφισιάς ήρθε στο επόμενο λεπτό, με τον Ματέους Σάντος να παίζει το ένα-δύο με τον Τετέι και να πλασάρει απέναντι από τον Χουτετσιώτη στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Οι «κίτρινοι» γλίτωσαν το 1-1 και με τη συμπλήρωση 45 λεπτών έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ με τον Σουλεϊμάνοβ να μην πιάνει καλά το πλασέ από θέση βολής επιτρέποντας στον Αναγνωστόπουλο να αποκρούσει. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στην Κηφισιά, με τον Μιλίτσεβιτς να επιχειρεί σέντρα, η μπάλα κόντραρε και έπαιρνε πορεία προς την εστία, με τον Χουτετσιώτη να διώχνει σωτήρια.

Ακυρωθέν γκολ και μεγάλη ευκαιρία με Οζέγκοβιτς η Κηφισιά

Η Κηφισιά λίγο έλειψε να σκοράρει με τη σέντρα στο δεύτερο μέρος καθώς ο Τετέι έκανε γρήγορη κούρσα από τα αριστερά και έβγαλε στον Τετέι ο οποίος πήγε να σκοράρει με τακουνάκι στην κίνηση δίχως επιτυχία. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν αρκετά ενεργητική και στο 53’ βρήκε δίχτυα με πλασέ του Σολόα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ.

Ακολούθησε αλλαγή από πλευράς Νίλσεν με τον Οζέγκοβιτς να αντικαθιστά τον Τετέι στην επίθεση. Από την πλευρά του ο Μάντζιος πέρασε τους Σαβέιρο και Νταρίντα αντί των Σουλεϊμάνοβ και Φετφατζίδη.

Η πρώτη κλασσική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 58’ και άνηκε στην Κηφισιά με τον νεοεισελθόντα Οζέγκοβιτς να πιάνει αφύλαχτος την κεφαλιά στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας μετά από σέντρα του Μιλίτσεβιτς όμως δεν κατάφερε να βρει εστία.

Δε βρήκαν λύσεις στην επίθεση οι γηπεδούχοι

Το παιχνίδι κυλούσε με τον Άρη να είχε δώσει ακόμα περισσότερα μέτρα στους γηπεδούχους επιχειρώντας να υπερασπιστεί το υπέρ του σκορ. Οι νεοφώτιστοι προσπαθούσαν κυρίως από τα αριστερά με τον δραστήριο Μπιφουμά να δημιουργήσουν ρήγματα αλλά δυσκολεύονταν χαρακτηριστικά να πατήσουν με αξιώσεις στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Είναι ενδεικτικό πως η επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 78’ με μια σέντρα-σουτ του Μιλίτσεβιτς που οδήγησε τον Χουτετσιώτη να διώξει σε γροθιές.

Λίγα λεπτά νωρίτερα ο Μάντζιος πέρασε τους Μορόν και Γκαρσία αντί των Ζαμόρα και Τζούρασεκ, ενώ ο Νίλσεν έβαλε τον Κωνσταντακόπουλο στη θέση του Ίλιεβ. Στο 82’ ο Άρης ολοκλήρωσε τις αλλαγές με την είσοδο του Φεράρι αντί του Μενέντες αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φαμπιάνο αποκόμισε τραυματισμό και με τις αλλαγές να έχουν ολοκληρωθεί, μετατοπίστηκε σε ρόλο σέντερ φορ, με τον Οντουμπάτζο να καλύπτει τη θέση του στο κέντρο της άμυνας.

Ο Νίλσεν τα έπαιξε όλα για όλα στο φινάλε με την είσοδο δεύτερου επιθετικού (Αντερέγκεν) αντί του Πέιου αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν ορθολογικά. Ο Άρης με σωστές αλληλοκαλύψεις αμύνθηκε σωστά και έφυγε νικητής από την Καισαριανή.

Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Γκόμπελιτς, Τεσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Σολόα, Πέιος (89’ Αντερέγκεν), Ίλιεφ (74’ Κωνσταντακόπουλος), Ματέους Σάντος, Μπιφούμα, Τεττέι (54’ Οζέγκοβιτς)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ροζ, Μοντόγια, Βερστράτε, Τζούρασεκ (74’ Μάνου Γκαρθία), Φετφατζίδης (56’ Νταρίντα), Σουλεϊμάνοφ (56’ Σαβέριο), Μενέντες (82’ Φεράρι), Ζαμόρα (74’ Μορόν).