Νίκη για Μπενφίκα πριν τον ΠΑΟΚ (video)

17/2/2014 01:20
Αήττητη για 18ο παιχνίδι στο πορτογαλικό πρωτάθλημα έμεινε η Μπενφίκα η οποία κέρδισε με 2-0 στην έδρα της ουραγού Πάκος Φερέιρα και διατήρησε το +4 στην κορυφή από τη δεύτερη Πόρτο.

Λίγες ημέρες πριν ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, η Μπενφίκα κέρδισε με 2-0 την Πάκος Φερέιρα εκτός έδρας και παρέμειναν στο +4 από την Πόρτο η οποία κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Ζιλ Βισέντε.

Οι «αετοί» παίζοντας με βασική ομάδα, πέταξαν στα… σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη ο Γκαράι, ο οποίος φημολογείται πως θα συνεχίσει την καριέρα του στη Ζενίτ, έδωσε τη λύση για την ομάδα του Ζόρζε Ζεζόυς, ανοίγοντας το σκορ στο 54ο λεπτό.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 68’ ο Μάρκοβιτς, με αποτέλεσμα η Μπενφίκα να πάρει την 6η νίκη της στα 7 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος και να ταξιδέψει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Θεσσαλονίκη για τον αγώνα της Πέμπτης με τον ΠΑΟΚ.