Οριστική διακοπή στο Γρανάδα - Αθλέτικ Μπιλμπάο μετά από θάνατο οπαδού λόγω ανακοπής

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
10/12/2023 19:16
Η αναμέτρηση της Γρανάδα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο για τη 16η αγωνιστική της Λα Λίγκα διεκόπη οριστικά καθώς ένας άτυχος 70χρονος οπαδός πέθανε από ανακοπή στις εξέδρες...

Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης υπήρξε γενική κινητοποίηση στο «Λος Κάρμενς», όταν ένας φίλαθλος υπέστη ανακοπή καρδιάς στις κερκίδες κι ενώ οι Βάσκοι είχαν το προβάδισμα με 1-0 από το 6ο λεπτό με το γκολ του Ινάκι Γουίλιαμς.

Ο τερματοφύλακας της Αθλέτικ, Ουνάι Σιμόν, μάλιστα κατάλαβε πρώτος τι έγινε και ενημέρωσε τον διαιτητή, ο οποίος διέκοψε το παιχνίδι και ενημέρωσε με τη σειρά του τους υπευθύνους του γηπέδου.

Αμέσως έσπευσαν στο σημείο οι γιατροί της Γρανάδα, που έκαναν καρδιοαναπνευστική ανάνηψη στον φίλαθλο, ο οποίος μεταφέρθηκε στο ιατρείο του γηπέδου κι από εκεί στο πλησιέστερο νοσοκομείο, αλλά δεν κατάφερε να επανέλθει στη ζωή.

Μετά την εξέλιξη αυτή αποφασίστηκε η οριστική διακοπή του αγώνα, η τύχη του οποίου θα κριθεί από τα αρμόδια όργανα.