ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 2-0: «Καθάρισε» με Οζντόεφ ο «Δικέφαλος του Βορρά»

22/10/2023 20:25
Ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ του Οζντόεφ (43’, 51’) κέρδισε με το άνετο 2-0 του Ατρόμητου στην Τούμπα, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και έπιασε την ΑΕΚ στην 3η θέση με 17 βαθμούς. Χωρίς νίκη ακόμα οι Περιστεριώτες που είχαν μια μεγάλη ευκαιρία για να επιστρέψουν στο ματς.

Σε απογευματινό περίπατο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι με τον Ατρόμητο στην Τούμπα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με πρωταγωνιστή τον Οζντόεφ νίκησε με 2-0 τους Περιστεριώτες στην Τούμπα και επέστρεψε στις νίκες εντός των συνόρων μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Οι Θεσσαλονικείς ζορίστηκαν στο πρώτο μέρος απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα του Ατρόμητου αλλά βρήκαν τη λύση στο φινάλε του ημιχρόνου από στατική φάση, με τον Οζντόεφ να ανοίγει το σκορ στο 43’ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Ρώσος χαφ «χτύπησε» ξανά στο ξεκίνημα της επανάληψης κάνοντας το 2-0 στο 51’ με ανάποδο ψαλίδι και θέτοντας ισχυρές βάσεις νίκης για τους γηπεδούχους.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να βρει αντίδραση μετά το δεύτερο γκολ και είχε μια κλασσική ευκαιρία με τον Ντε Μποκ στο 56’. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον ΠΑΟΚ να κάνει σωστή διαχείριση και να κρατά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το 2-0 ως το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ επέκτεινε σε επτά ματς το εντός έδρας αήττητο με τον Ατρόμητο (6-1-0) και έπιασε την ΑΕΚ στην 3η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς. Στον αντίποδα, οι Περιστεριώτες παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από οχτώ αγωνιστικές και βρίσκονται στην προτελευταία θέση με 3 βαθμούς.

Πως κατέβηκαν

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου κατέβασε την ομάδα με Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια και τετράδα της άμυνας τους Σάστρε, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ και Μπάμπα. Το κεντρικό δίδυμο αποτελούνταν από Μεϊτέ και Οζντόεφ. Στα φτερά της επίθεσης έπαιζαν οι Ντεσπόντοφ και Τάισον ενώ ο Μούργκ έπαιζε πίσω από τον προωθημένο Σαμάτα. Ο Ρουμάνος τεχνικός έχοντας το μυαλό του και στην Αμπερντίν άφησε στον πάγκο τους Κωνσταντέλια και Ζίβκοβιτς και εκτός αποστολής τους Εκόνγκ και Κουλιεράκη.

Στον αντίποδα, ο υπηρεσιακός Κορακάκης επέλεξε σχηματισμό 3-5-2. Ο Τσιντώτας ήταν κάτω από τα δοκάρι, τριάδα στα στόπερ ήταν οι ΤΣακμάκης, Τζαβέλλας και Ιμερέκοβ, ενώ Ντε Μποκ και Γκονζάλες είχαν ρόλο μπακ-χαφ. Κουντέ, Έντερ και Καμαρά ήταν η τριάδα στα χαφ, ενώ Βαλένσια και Βέργος απάρτιζαν το δίδυμο στην επίθεση.

Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ αλλά ζορίστηκε από το αμυντικό παιχνίδι του Ατρόμητου

Ο ΠΑΟΚ πήρε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία του παιχνιδιού και έψαχνε τον τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ατρόμητου. Οι Περιστεριώτες είχαν θωρακίσει τα μετόπισθεν και πήραν εξαιρετικό βαθμό στο ανασταλτικό κομμάτι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, υποχρεώνοντας τον «Δικέφαλο του Βορρά» σε ανούσια κατοχή. Η πρώτη φάση των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 25’ μ’ ένα μακρινό σουτ του Σάστρε, το οποίο υποχρέωσε τον Τσιντώτα να διώξει με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Ο Οζντόεφ έδωσε τη λύση

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους η ομάδα του Λουτσέσκου αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεση της, απείλησε ξανά στο 43’ με νέο σουτ του Σάστρε που κατέληξε κόρνερ. Απ’ την εκτέλεση του ήρθε το γκολ, με τον Ντεσπότοφ να βρίσκει τον Οζντόεφ στην «καρδιά» της άμυνας και ο Ρώσος με κεφαλιά-οβίδα «έγραψε» το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με γκολ του Οζντόεφ. Στο 51’ ο Ντεσπότοφ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά προς την περιοχή, ο Τάισον έκανε το σουτ στην κίνηση με τον Ντε Μποκ να διώχνει στη γραμμή αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Οζντόεφ κι αυτός με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Να σημειωθεί πως το γκολ ελέγχθηκε από το VAR για το αν η μπάλα πέρασε την πλάγια γραμμή στο κοντρόλ του Ντεσπότοφ αλλά μέτρησε κανονικά.

Ανέβηκε μετά το δεύτερο γκολ ο Ατρόμητος και «άγγιξε» το 2-1 με τον Ντε Μποκ

Μετά το 2-0, ο Κορακάκης άλλαξε σχηματισμό σε 4-2-3-1 με την είσοδο του εξτρέμ Γιουμπιτάνα αντί του στόπερ Τσακμάκη. Ο Ατρόμητος κέρδισε άμεσα μέτρα στο γήπεδο και στο 56’ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να απαντήσει στο γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Φερνάντες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα μετά την παρέμβαση του Νάσμπεργκ έφτασε στον Ντε Μποκ ο οποίος αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Μάλιστα στη φάση ήταν και ο Βαλένσια ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το μομέντουμ άνηκε στους Περιστεριώτες οι οποίοι στο 58’ απείλησαν με σουτ του Γιουμπιτάνα αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε σταθερά. Στο επόμενο λεπτό ο Νάσμπεργκ αιφνιδιάστηκε και φλέρταρε με αυτογκόλ στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από την εστία της ομάδας του. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ έφυγε υποδειγματικά στην αντεπίθεση στο 62' και βρήκε δίχτυα με τον Οζντόεφ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Έλεγξε το ρυθμό ο ΠΑΟΚ και έφτασε άνετα στη νίκη

Ο Λουτσέσκου ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 80' «φρέσκαρε» την επίθεση με τους Κωνσταντέλια και Ζίβκοβιτς αντί των Μουργκ και Ντεσπότοφ. Από την πλευρά του ο Κορακάκης έριξε τους Κούεν και Έρλινγκμαρκ στη θέση των Κούντε και Γκονσάλες.

Ο Ατρόμητος απείλησε ξανά στο 74’ όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Βαλένσια βρήκε χώρο για σουτ αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Κοτάρσκι. Ακολούθησαν νέες αλλαγές, με τον Λουτσέσκου να βάζει τον Τόμας στη θέση του Σαμάτα και τον Σβαμπ στη θέση του σκόρερ Οζντόεφ, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε. Στον αντίποδα για τον Ατρόμητο πέρασαν οι Αντζιέλσκι και Αθανασίου αντί των Βέργου και Ντε Μποκ, ενώ οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους με την είσοδο του Βιεϊρίνια αντί του Σάστρε.

Ο ΠΑΟΚ απορρόφησε την πίεση του Ατρόμητου και πήρε τον έλεγχο στο τελευταίο κομμάτι ψάχνοντας και τρίτο γκολ. Αυτό λίγο έλειψε να έρθει στο 84’ με τον Τόμας να σκοράρει με υπέροχη σκαστή κεφαλιά, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Ισπανού στο ξεκίνημα της φάσης αλλά μετά από τσεκ στο VAR δόθηκε συνέχεια στο παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο. Ο ΠΑΟΚ με σωστή κυκλοφορία δεν επέτρεψε στον Ατρόμητο να απειλήσει σημαντικά και το 2-0 έμεινε ως το τελικό σφύριγμα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (83’ Βιεϊρίνια) Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (76’ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (69’ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον, Μουργκ (69’ Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (76’ Τόμας).

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Τσιντώτας, Τσακμάκης (54’ Γιουπιτάνα), Τζαβέλλας, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ (76’ Αθανασίου), Γκονζάλες (70’ Ερλινμαρκ), Κούντε (70’ Κουέν), Καμαρά, Βέργος (76’ Αντζιελένσκι), Βαλένσια.