Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 0-0: Σαν να μην έπαιξαν

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
2/10/2023 19:55
Ο Ατρόμητος και ο Αστέρας Τρίπολης πρωταγωνίστησαν σ' ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου κι έμειναν απόλυτα λογικά στο 0-0, σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο αντίπαλοι ήταν επιεικώς μέτριο και οι σημαντικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ελάχιστες, σε μία αναμέτρηση που θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα απ' όλους.

Με αυτήν την ισοπαλία η ομάδα του Κρις Κόουλμαν ανέβηκε στην προτελευταία θέση, εκεί όπου συγκατοικεί με 3 βαθμούς με τον Παναιτωλικό, αφήνοντας στην τελευταία θέση τον Βόλο. Μάλιστα οι Περιστεριώτες θα παίξουν και την προσεχή Κυριακή (8/10) στο «Απόστολος Νικολαΐδης», σε εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας.

Από την άλλη οι Αρκάδες -οι οποίοι έπαιξαν για σχεδόν ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα- ανέβηκαν στους 8 πόντους και συγκατοικούν στην 8η θέση της κατάταξης με τον Άρη.

Από ένα ακυρωμένο γκολ για τις δύο ομάδες και αργός ρυθμός

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η πρώτη υποψία φάσης -που μετρούσε κανονικά διότι στο 7' ακυρώθηκε γκολ του Αντζιέλσκι για οφσάιντ στο οποίο δεν υπήρχε αμφιβολία- καταγράφηκε στο 13' και ήταν ένα σουτ του Καλτσά έξω από την περιοχή, με τον Τσιντώτα να αποκρούει εύκολα και σταθερά δίχως να ανησυχήσει.

Δύο λεπτά μετά ο Καλτσάς έφυγε στην κόντρα κι εκτέλεσε σωστά για το 0-1. Το τέρμα του έμπειρου εξτρέμ όμως ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.Στο 19' ο Κούντε θέλησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλου, ωστόσο το ξαφνικό σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία καταγράφηκε στο 22' και ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπαρτόλο και ο Σουρλής συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή και να τελειώνει τη φάση, ωστόσο ο Τσιντώτας αντέδρασε σωστά κι απέκρουσε.

Ο ρυθμός δεν ήταν καθόλου καλός με τους Αρκάδες να παρουσιάζονται πιο δραστήριοι από τους γηπεδούχους αλλά κι εκείνοι δεν έφτιαξαν κάποια σημαντική ευκαιρία έως την ανάπαυλα του ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Με δέκα ο Ατρόμητος λόγω αποβολής του Κούντε

Με την έναρξη της επανάληψης ήταν φανερή η πρόθεση της ομάδας του Περιστερίου να βελτιώσει την εικόνα της και να γίνει πιο επιθετική μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 50' μάλιστα ο Αγκιμπού Καμαρά σούταρε από μακριά, στην πρώτη τελική προς την εστία του Παπαδόπουλου, με τον έμπειρο γκολκίπερ να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Η αριθμητική ισορροπία έμελλε να αλλάξει στο 56'. Ο Κούντε πάτησε τον Μάντζη και μετά από χρήση VAR ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε στον Καμερουνέζο μέσο την κόκκινη κάρτα και πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν το πλεονέκτημα.

Στο 59' ο Μάντζης απείλησε, όμως η κεφαλιά του δεν ήταν εύστοχη από πολύ καλή θέση, σπαταλώντας μία καλή στιγμή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Αρκάδες πλησίασαν ξανά στο γκολ, ωστόσο το σουτ του Ρεγκίς μέσα από την περιοχή κόντραρε και στη συνέχεια η άμυνα του συνόλου του Κρις Κόουλμαν απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Ανούσια κατοχή από τους φιλοξενούμενους και όλα... μηδέν

Ο Αστέρας πίεζε αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες στα «καρέ» του Τσιντώτα και με το ρολόι να δείχνει το 77ο λεπτό, ο Γκαρσία δοκίμασε από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής να σκοράρει, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μην ανησυχεί και να μπλοκάρει με άνεση.

Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φωτιά σ' έναν αγώνα ο οποίος διεκδικεί το βραβείο του χειρότερου της σεζόν έως τώρα.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούντε, Καμαρά (88' Κουέν) Ρομπάιγ (46' Γιουμπιτάνα), Βαλένσια (66' Έρλινγκμαρκ), Αντζιέλσκι (66' Βέργος)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης (59' Άλβαρες, 94' Ζουγλής), Μουνάφο, Σουρλής (59' Γκρόζντανιτς), Ρεγκίς, Καλτσάς (84' Σίτο), Μπαρτόλο, Μάντζης (59' Μιριτέλο)