Χαρτς - ΠΑΟΚ 1-2: Ανατροπή πρόκρισης με υπογραφή Ζίβκοβιτς

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
24/8/2023 23:48
Ο ΠΑΟΚ δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του αλλά πήρε αυτό που ήθελε στην έδρα της Χαρτς, επικρατώντας 2-1 και κάνοντας το πρώτο βήμα για την είσοδό του στη φάση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

Πλέον στον επαναληπτικό της Τούμπας σε μία εβδομάδα (31/8), οι «ασπρόμαυροι» θα πρέπει να παρουσιαστούν σοβαροί και να αφήσουν εκτός συνέχειας τους Σκωτσέζους που σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν κάτι ιδιαίτερο.

Στο 9' οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με πέναλτι του Σάνκλαντ, όμως τρία λεπτά μετά ο Σβαμπ ισοφάρισε επίσης από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασε στην ολική ανατροπή με γκολάρα του Ζίβκοβιτς στο 75' και πλέον είναι «αγκαλιά» με την τρίτη διαδοχική πρόκρισή της και την είσοδό της στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

Γρήγορο γκολ με πέναλτι οι γηπεδούχοι, απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ελληνική ομάδα. Μόλις στο 5' ο Βάργκας μπήκε από δεξιά στην περιοχή και ο Σβαμπ τον μάρκαρε απρόσεκτα. Ο διαιτητής Τρεϊμάνις δεν καταλόγισε την παράβαση, όμως μετά από χρήση VAR δεν θα μπορούσε να μην το κάνει.

Στο 9' ο Σάνκλαντ ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και παρά το γεγονός ότι ο Κοτάρσκι έπεσε σωστά, δεν κατάφερε να αποκρούσει και «γράφτηκε» το 1-0.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ζίβκοβιτς μπήκε στην περιοχή κι ανατράπηκε από τον Ρόουλς, με τον διαιτητή να βλέπει απευθείας αυτήν τη φορά την παράβαση και να την καταλογίζει χωρίς δισταγμό.Στο 12' ο Σβαμπ βρέθηκε απέναντι στον Κλαρκ και δεν δυσκολεύτηκε να τον ξεγελάσει για το 1-1, απαντώντας άμεσα και διορθώνοντας το δικό του λάθος.

Το μομέντουμ γύρισε άμεσα στην πλευρά της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου που στο 15' είχε δύο καλές στιγμές με τον Ζίβκοβιτς, χωρίς να καταγραφεί κάποια κλασική ευκαιρία.

Χρειάστηκε να δείξει το ρολόι το 31ο λεπτό της αναμέτρησης για να καταγραφεί κάποια ευκαιρία. Ήταν για τους γηπεδούχους και μάλιστα διπλή, καθώς ο Σάνκλαντ πήρε την κεφαλιά και ο Κοτάρσκι απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ράφα Σοάρες έσωσε την εστία του ΠΑΟΚ από σίγουρη παραβίαση, κοντράροντας την προσπάθεια του Μπόις από τη μικρή περιοχή.

Οι συγκινήσεις έλειψαν στη συνέχεια και το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ζίβκοβιτς με γκολάρα «έγραψε» το 1-2

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 55' είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Κωνσταντέλιας μπήκε στην περιοχή κι έπεσε, η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή και ο Τάισον σούταρε, με τον Κλαρκ να αποκρούει δύσκολα με το πόδι.

Στο 66' και σε μία ανύποπτη φάση, ο Μπόις έδωσε την μπάλα στον Σάνκλαντ κι αυτός με υπέροχο πλασέ πέτυχε το 2-1. Ωστόσο μετά από χρήση VAR το τέρμα δεν μέτρησε.

Επτά λεπτά μετά οι «καρδιές» απείλησαν ξανά, όμως το σουτ του Ντέβλιν έφυγε άουτ, δίχως να ανησυχήσει πραγματικά τον Κοτάρσκι.

Στο 74' η ελληνική ομάδα είχε ακόμα μία καλή στιγμή, με τον Ζίβκοβιτς να πλασάρει από πλάγια θέση πάνω στον Κλαρκ.

Από το κόρνερ ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ που του έδωσε το προβάδισμα στο 75'. Ο Ζίβκοβιτς σούταρε έξω από την περιοχή και νίκησε τον Κλαρκ για το 1-2.

Στο 78' ξανά ο Σέρβος βρέθηκε σε θέση βολής όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Κλαρκ.

Τα τελευταία λεπτά βρήκαν τους γηπεδούχους να κάνουν διαρκώς γεμίσματα στα τυφλά δείχνοντας την χαμηλή ποιότητά τους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κενούς χώρους αλλά να μην τους εκμεταλλεύονται. Κάπως έτσι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή έφερε τον ΠΑΟΚ ακόμα πιο κοντά στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ, μετά τη νίκη του και μάλιστα με ανατροπή.

Χαρτς (Φράνκι ΜακΑβόι): Κλαρκ, Άτκινσον (90' Όφια), Κεντ, Ρόουλς, Κίνγκσλεϊ, Ντέβλιν, Βάργκας (90' Όντα), ΜακΚέι (65' Λάουρι), Κόχρεϊν (87' Σίμπικ), Μπόις (87' Ταγκάβα), Σάνκλαντ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον (79' Νάρεϊ), Κωνσταντέλιας (70' Μουργκ), Μπράντον Τόμας (88' Τζίμας)