Ο Γιακουμάκης γράφει ιστορία στο MLS αφού σκόραρε και πήρε τον ελληνικό «εμφύλιο» παρά την «κανονιά« Φούντα (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
11/6/2023 10:32
Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε για την Ατλάντα οδηγώντας τη στη νίκη (3-1) επί της DC Γιουνάιτεντ, παρά το γκολ που σημείωσε ο Ταξιάρχης Φούντας, με τους δύο Έλληνες να πρωταγωνιστούν στο MLS.

Συγκεκριμένα ο Κρητικός επιθετικός, που εντάχθηκε τον Φεβρουάριο στην ομάδα, σημείωσε το δέκατο γκολ του στη σεζόν στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, ανεβαίνοντας στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ (μαζί με τρεις ακόμα παίκτες που έχουν παίξει περισσότερα ματς από αυτόν) στο MLS.

Με αυτόν τον τρόπο, έγινε επίσης ο παίκτης που έφτασε πιο γρήγορα στα 10 γκολ στην ιστορία της Ατλάντα Γιουνάιτεντ έχοντας παίξει 766 λεπτά σε 10 αγώνες. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 821 λεπτά από τον Ζόζεφ Μαρτίνες, τον πρώτο σκόρερ όλων των εποχών της Ατλάντα Γιουάιτεντ.

Να σημειωθεί ότι για την ομάδα της Ουάσινγκτον ισοφάρισε προσωρινά ο Ταξιάρχης Φούντας (27’) που έφτασε τα 4 γκολ σε 12 συμμετοχές, πριν Γκούτμαν (49’) και Βολφ (73’) στην επανάληψη δώσουν τη νίκη για την ομάδα της Ατλάντα.