Παναθηναϊκός - Βόλος 0-0: «Στοπ» Κλέιμαν στους «πράσινους» και χαμός στην κορυφή! (video)

2/4/2023 20:07
Ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» στο 0-0 με τον Βόλο στην Λεωφόρο, με τον Κλέιμαν να αποκρούει πέναλτι του Σπόραρ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και να στερεί δύο πολύτιμους βαθμούς στους «πράσινους» στη μάχη για το πρωτάθλημα.

Σ’ ένα ματς με φινάλε-θρίλερ στην Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον μαχητικό Βόλο και πέταξε δύο βαθμούς που μπορεί να του κοστίσουν στη μάχη του τίτλου.

Οι «πράσινοι» μπλοκαρίστηκαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού από τον εξαιρετικά στημένο Βόλο, ο οποίος έκλεισε όλους τους χώρους και επέτρεψε λίγες αξιόλογες στιγμές στον αντίπαλο του. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς με εξαίρεση κάποια διαστήματα στο πρώτο μέρος, δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική, ενώ στην επανάληψη δυσκολεύονταν να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Αυτό συνέβη μόνο στα τελευταία λεπτά, με τον Παλάσιος να αστοχεί εξ επαφής με κεφαλιά στο 89’, αλλά ο μοιραίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Σπόραρ. Και αυτό διότι ο Σλοβένος είχε την μεγάλη ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του στο 90+8’ όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν από την άσπρη βούλα του πέναλτι και ο γκολκίπερ του Βόλου κράτησε το 0-0 ως το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός πέταξε δύο βαθμούς στο πιο εύκολο θεωρητικά παιχνίδι του στα πλει-οφ και παραμένει μεν στην κορυφή, αλλά μόλις στο +3 από την 2η ΑΕΚ και στο +4 από τον Ολυμπιακό με ματς περισσότερο. Από την άλλη ο Βόλος με το βαθμό της ισοπαλίας έπιασε τον Άρη στην 5η θέση με 40 βαθμούς, έχοντας και αυτός παιχνίδι περισσότερο.

«Πράσινη» υπεροχή αλλά και αστοχία στο πρώτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός πήρε από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία του παιχνιδιού και έψαχνε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Βόλου, ο οποίος αμύνονταν με βάθος με στόχο να κλείσει τους διαδρόμους. Η πρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 9’ όταν μετά από κάθετη μπαλιά του Μαντσίνι, ο Ιωαννίδης βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Οι «πράσινοι» αύξησαν την πίεση τους και στο δεκάλεπτο 20’-30’ έβαλαν μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του Βόλου, χωρίς όμως να βρίσκουν το πολυπόθητο γκολ. Στο 23’ ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία τους με τον Σάρλια να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Μαντσίνι, αυτός γύρισε με τη μία στον Τσέριν στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο Κλέιμαν βγήκε έγκαιρα και «καθάρισε» τη φάση.

Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Χουάνκαρ εντός περιοχής πέρασε αρκετά άουτ ενώ στο 26’ το μακρινό σουτ του Τσέριν δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν, που μπλόκαρε σταθερά. Στο 28’ ήρθε νέα τελική του «τριφυλλιού» με μακρινό σουτ του Ιωαννίδη που πέρασε ψηλά άουτ.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου η πίεση του Παναθηναϊκού δεν είχε την ίδια ένταση αν και στο 34’ η ομάδα του Γιοβάνοβιτς «άγγιξε» το γκολ, με τον Παλάσιος να μην πιάνει καλά την κοντινή προβολή έπειτα από γύρισμα του Μαντσίνι, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είχαν 67% κατοχή και 7 τελικές, 2 στην εστία, έναντι 0 του Βόλου.

Εξαιρετικά στημένος ο Βόλος, κατοχή χωρίς ουσία οι γηπεδούχοι

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορούσε με υπομονή τη μπάλα αλλά δεν έβρισκε διαδρόμους προς την περιοχή του Βόλου, που αμύνονταν εξαιρετικά, με το δίδυμο Εσκοβάλ-Σιέλη να «καθάριζε» όλες τις φάσεις. Ο Γιοβάνοβιτς βλέποντας την ομάδα του να μην είναι απειλητική προχώρησε σε διπλή αλλαγή προσώπων στο 66’ περνώντας τον Σπόραρ αντί του Ιωαννίδη και τον Κλέινχέισλερ στη θέση του Μαντσίνι. Στον αντίποδα, η πρώτη αλλαγή του Βόλου ήταν αναγκαστική, με τον Πιρές να αντικαθιστά τον Τάχατο στο 70’, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Μπαριέντος πέρασε στη θέση του Κάτσε, επιστρέφοντας στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του.

Ο Βόλος αμύνονταν με διπλή ζώνη άμυνας υποχρεώνοντας τους «πράσινους» σε φλύαρη κατοχή και στο 76’ είχε την πρώτη του ευκαιρία στο ματς. Μετά από αντεπίθεση, ο Οζέγκοβιτς βγήκε απέναντι από τον Μπρινιόλι από πλάγια θέση αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παναθηναϊκός βρήκε χώρους δράσης στο τρανζίσιον αλλά δεν μπόρεσε να τους εκμεταλλευτεί και η επίθεση του ολοκληρώθηκε με μακρινό σουτ του Κλέινχέισλερ να πέρασε ψηλά άουτ. Είχε προηγηθεί νέο μακρινό σουτ του Ούγγρου (73’) που κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, μιας και οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν χαρακτηριστικά να πατήσουν με αξιώσεις στην περιοχή.

Στο 76ο λεπτό ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Κουρμπέλη αντί του Πέρες και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ τρία λεπτά μετά, καθώς συνεργάστηκε ωραία με τον Σπόραρ αλλά το σουτ του εντός περιοχής κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Αυτή ήταν μια από τις λίγες περιπτώσεις που οι γηπεδούχοι έφεραν παίκτη κοντά στον σέντερ φορ ώστε να προκύψει συνεργασία εντός περιοχής.

Αύξησε την πίεση ο Παναθηναϊκός αλλά σπατάλησε δύο τεράστιες ευκαιρίες

Στο 80’ ο τεχνικός του «τριφυλλιού» αποφάσισε να πάρει περισσότερα ρίσκα με την είσοδο του Βέρμπιτς αντί του Τσέριν και με τα χρονικά περιθώρια να στένευαν, οι γηπεδούχοι είχαν κατασκηνώσει έξω από την περιοχή του Βόλου. Στο 82’ ο Κλεϊνχεϊσλερ δοκίμασε ξανά το πόδι του από μακρινή απόσταση στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Σπόραρ δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν. Ο Σλοβένος απείλησε ξανά στο 84’ με σουτ που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά η «πράσινη» κυριαρχία ολοένα και αυξάνονταν και στο 89’ σημειώθηκε η πρώτη κλασσική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παλάσιος να πιάνει την κεφαλιά από θέση βολής αλλά αντί να της δώσει κατεύθυνση προς την εστία, την έστειλε παράλληλα, δρώντας ως αμυντικός.

Η πίεση του Παναθηναϊκού φάνηκε να αποδίδει καρπούς στο 90+4’. Κι αυτό διότι ο Λούνα έκανε χέρι στην περιοχή μετά από γύρισμα του Παλάσιος, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να καταλογίσει πέναλτι. Η εκτέλεση έγινε με τέσσερα λεπτά καθυστέρηση αλλά ο Σπόραρ νικήθηκε από τον Κλέιμαν, ο οποίος έπεσε στη δεξιά γωνία και απέκρουσε, κρατώντας το 0-0 ως το φινάλε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Τσέριν (80' Bέρμπιτς), Ρούμπεν (76' Κουρμπέλης), Παλάσιος, Μπερνάρ, Μαντσίνι (66' Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης (66' Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Γκάγκι (85' Μεταξάς), Κάτσε (74' Μπαριέντος), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς, Τάχατος (70' Πιρές).