Άρης-ΠΑΟΚ 1-2: «Ασπρόμαυρη» ανατροπή και ζωντανός για τίτλο!

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
19/3/2023 21:14
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ και έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι.

Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν μία σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο μέρος όπου έδειξαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο και με σκόρερ τους Σβαμπ (68' πεν.) και Ζίβκοβιτς (73') πανηγύρισαν τη νίκη στο ντέρμπι. Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και πήραν το προβάδισμα με τον Λουίς Πάλμα στο 12', είχαν δύο δοκάρια και μεγάλες ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο γκολ.

Ο ΠΑΟΚ με αυτή του τη νίκη έφτασε τους 57 βαθμούς, έμεινε στο -2 από τον Ολυμπιακό και περιμένει να μάθει το αποτέλεσμα του ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό. Από την άλλη ο Άρης έμεινε στην 5η θέση με 40 βαθμούς, έναν παραπάνω από τον Βόλο.

«Κίτρινη» κυριαρχία με γκολ και δύο δοκάρια

Ο Άρης θέλησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αρχή του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο καλά αμυντικά στημένος στο ξεκίνημα. Στο 12' ωστόσο ο Λουίς Πάλμε πήρε πολύ ωραία την μπάλα λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, έφτασε σχεδόν έξω από την περιοχή και με ένα υπέροχο πλασέ νίκησε τον Κοτάρσκι και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να αντιδράσει και έξι λεπτά μετά ο Αουγκούστο βρήκε ωραία τον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, ο Πορτογάλος έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» όσο περνούσε η ώρα κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 34' έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κάργας πήρε ωραία την γυριστή κεφαλιά αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε εντυπωσιακά.Το παιχνίδι πήρε ξαφνικά πολύ γρήγορο ρυθμό, με τον Άρη να είναι αυτός που πήρε και πάλι την κατοχή και είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Στο 38' ο Καμαρά βρήκε τον Ιτούρμπε μέσα στην περιοχή αυτός έκανε την κεφαλιά και βρήκε το δοκάρι του Κοτάρσκι ενώ στη συνέχεια ο Κροάτης έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Νταρίντα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Φαμπιάνο πήρε νέα κεφαλιά αλλά και πάλι η προσπάθεια του κατέληξε στο δοκάρι.

Αλλαγή σκηνικού με ανατροπή και εντάσεις

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να ανεβάσουν περισσότερο τις γραμμές τους με τον Λουτσέσκου να προχωρά άμεσα σε τρεις αλλαγές. Οι «ασπρόμαυροι δεν είχαν καλή επιλογή στην τελική προσπάθεια αλλά στο 66' ο διαιτητής μετά και από εξέταση του βίντεο έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπράμπετς στον Σβαμπ μέσα στην περιοχή. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιαμπάνη για την ισοφάριση.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στο «Δικέφαλο του Βορρά» ο οποίος πέντε λεπτά μετά βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Ράφα Σοάρες βγήκε από τα αριστερά και έκανε τη σέντρα, ο Σιαμπάνης έδιωξε αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή και ο Ζίβκοβιτς με πλασέ έκανε την ανατροπή.

Η αναμέτρηση είχε αρκετή ένταση και λιγοστές φάσεις από εκεί και έπειτα, με τα πνεύματα να οξύνονται στο τέλος ανάμεσα στους δύο πάγκους. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, με τον ισχυρό άνδρα του Άρη να κατεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο και να έρχεται σε αντιπαράθεση μαζί του.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε 14 λεπτά καθυστερήσεις και μέχρι το τέλος δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει έντονα μία σπουδαία νίκη.

Άρης (Τερζής):Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Νταρίντα, Ετέμπο (87' Νταμπό), Γκαρσία (80' Γκρέι), Ιτούρμπε (80' Καμάτσο), Πάλμα (87' Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46' Τάισον), Κάργας, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46' Σβαμπ), Νάρεϊ (46' Σάστρε), Ζίβκοβιτς (88' Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (62' Μπράντον Τόμας)