Γιουρόπα Λιγκ: Η Σπόρτινγκ απέκλεισε την Άρσεναλ στο «Έμιρειτς», πέρασαν Ρόμα, Λεβερκούζεν και Σεν Γκιλουάζ (video)

17/3/2023 00:51
Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας απέκλεισε την Άρσεναλ μέσα στο «Έμιρειτς» μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (5-3, 1-1 κ.δ. & παρ.) και άφησε εκτός την πρωτοπόρο της Πρέμιερ Λιγκ. Ιστορική πρόκριση για Ουνιόν Σεν Γκιλουάζ, 3-0 την Ουνιόν Βερολίνου, πέρασαν Ρόμα και Λεβερκούζεν.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Ουνιόν Σεν Γκιλουάζ, Ρόμα και Λεβερκούζεν συμπλήρωσαν το «παζλ» των προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ και θα δώσουν το «παρών» στην κλήρωση της Παρασκευής (17/3, 14:00).

Η Σπόρτινγκ πέταξε εκτός την Άρσεναλ μέσα στο «Έμιρειτς»

«Βόμβα» στο Γιουρόπα Λιγκ, με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να πετάει εκτός συνέχειας την Άρσεναλ. Τα «λιοντάρια» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 με τους «κανονιέρηδες» στο Λονδίνο, και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα, έστειλαν το ματς στην παράταση κι εν συνεχεία στα πέναλτι, όπου πήραν τη σπουδαία πρόκριση με 5-3.

Παιχνίδι με καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με την Άρσεναλ να αποκτά προβάδισμα στο 19’ με σουτ του Τσάκα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του αντίπαλου γκολκίπερ σε πλασέ του Μαρτινέλι. Η Σπόρτινγκ κατάφερε να απαντήσει μ’ ένα ασύλληπτο γκολ του Πέδρο Γκονσάλβες, ο οποίος στο 62’ είδε τον Ράμσντειλ εκτός θέσης και σκόραρε με ψηλοκρεμαστό σουτ από το κέντρο! Οι Πορτογάλοι θα μπορούσαν μάλιστα να ολοκληρώσουν την ανατροπή στο 72’ αλλά ο Ράμσντειλ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Έντουαρντς στερώντας του ένα σίγουρο γκολ.

Το 1-1 έμεινε ως το φινάλε της κανονικής περιόδου και ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση. Εκεί η Άρσεναλ «άγγιξε» το 2-1 στο 97’, με τον Τροσάρ να φεύγει σε τετ-α-τετ αλλά να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι μετά την παρέμβαση του Αντάν. Ο γκολκίπερ της Σπόρτινγκ προχώρησε σε νέα μεγάλη επέμβαση στο 177’ λέγοντας «όχι» σε κοντινή κεφαλιά του Γκάμπριελ. Ένα λεπτό μετά ο Ουγκάρτε αποβλήθηκε για άτσαλο μαρκάρισμα στον Σάκα, όμως η Άρσεναλ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα στο λίγο χρόνο που είχε απομείνει και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Στη «ρωσική ρουλέτα» οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες μετά τα πρώτα επτά πέναλτι, όμως στην όγδοη εκτέλεση ο Αδάν απέκρουσε το πέναλτι του Μαρτινέλι και η Σπόρτινγκ ευστόχησε στη συνέχεια με τον Νούνο Σάντος ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-3 και έστειλε την ομάδα στους «8».

Ιστορική πρόκριση για την Ουνιόν Σεν Γκιλουάζ

Η Ουνιόν Σεν Γκιλουάζ κέρδισε με το εμφατικό 3-0 την Ουνιόν Βερολίνου στο Βέλγιο και σε συνδυασμό με το 3-3 του πρώτου αγώνα πήρε ιστορική πρόκριση για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα των Βρυξελλών ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 18’ με τον Τέουμα, ενώ ήταν αυτή που συνέχισε να ήταν πιο απειλητική. Η πίεση της απέδωσε καρπούς στο 63’ με τον Λασάρε να κάνει το 2-0, ενώ τα πάντα ουσιαστικά τελείωσαν στο 80’ όταν ο Χάμπερερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Το… κερασάκι έβαλε στο 90+4’ ο Λαπουσίν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Με συνταγή... Μουρίνιο η Ρόμα

Η Ρόμα έμεινε στο 0-0 με την Σοσιεδάδ στο Ανοέτα αλλά έχοντας προίκα το 2-0 του «Ολίμπικο» εξασφάλισε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι «τζιαλορόσι» πήγαν το παιχνίδι εκεί που το ήθελαν και δεν κινδύνευσαν σημαντικά στο πρώτο μέρος ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου βρήκαν γκολ με τον Σμόλινγκ αλλά αυτό ακυρώθηκε καθώς ο Άγγλος αμυντικός βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Οι Βάσκοι ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη και στο 68’ σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία με τον Ογιαρθάμπαλ, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πατρίσιο από το ύψος της μικρής περιοχής και στην επαναφορά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 74’ ο Φερνάντεθ δεν μπόρεσε να πιάσει την προβολή από τη μικρή περιοχή, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Θουμπέλιδα αστόχησε με κεφαλιά από το ίδιο σημείο. Η Ρόμα κράτησε το 0-0 ως το τέλος και πανηγύρισε την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης.

Άνετα η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν κέρδισε ξανά με 2-0 την Φερεντσβάρος, αυτή τη φορά στην Βουδαπέστη και εξασφάλισε με άνεση την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι Ούγγροι βγήκαν μπροστά από το ξεκίνημα ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, όμως άφηναν μεγάλα κενά στα μετόπισθεν και η Λεβερκούζεν τα εκμεταλλεύτηκε άμεσα, με τον ταχύτατο Ντιαμπί να φεύγει στην αντεπίθεση στο 3’ και να ανοίγει το σκορ, βάζοντας τέλος από νωρίς στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων. Στο 22’ ο Χραντέντσκι νίκησε σε τετ-α-τετ τον Γκόγιακ, ενώ στο 38’ το σουτ του Τραορέ κόντραρε και βρήκε στο δοκάρι. Η Λεβερκούζεν μπήκε πολύ δυναμικά στην επανάληψη, είχε φάσεις και δοκάρι για να σκοράρει δεύτερο γκολ και τελικά τα κατάφερε στο 81’ με τον Αντλί, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.