ΠΑΣ Γιάννινα – Ιωνικός 0-0: «Όρθιοι» στους «Ζωσιμάδες» οι Νικαιώτες

11/2/2023 22:02
ΠΑΣ Γιάννινα και Ιωνικός έμειναν στο 0-0 στους «Ζωσιμάδες», με τους γηπεδούχους να είχαν δύο δοκάρια και μια… άχαστη ευκαιρία με τον Μπάλαν και τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με «χρυσό» βαθμό, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 66’ λόγω αποβολής του Ρομαό. Φόβοι για άσχημο τραυματισμό του Παμλίδη.

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ιωνικό στους «Ζωσιμάδες» με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες 0-0 και να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Οι Ηπειρώτες είχαν δύο δοκάρια με Μπάλαν (42’) και Τζίμα (90+4’) καθώς και άλλη μια τεράστια ευκαιρία με τον πρώτο, ο οποίος στο 59’ αστόχησε σε κενή εστία από τα δύο μέτρα. Οι Νικαιώτες είχαν μπει καλύτερα στο δεύτερο μέρος, έχοντας δύο καλές στιγμές για να προηγηθούν όμως στο 66’ έχασαν με δεύτερη κίτρινη τον Ρομαό και αναγκάστηκαν να οπισθοχωρήσουν. Η ομάδα του Γρηγορίου έκλεισε σωστά όλους τους διαδρόμους και κράτησε το μηδέν και στο τρίτο παιχνίδι με τον Έλληνα τεχνικό στον πάγκο του.

Ήταν η τέταρτη διαδοχική ισοπαλία για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος κράτησε το μηδέν για δεύτερο σερί παιχνίδι -και πρώτο εντός έδρας φέτος- και πέρασε προσωρινά μόνος στην 10η θέση με 21 βαθμούς, ξεφεύγοντας με +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, ο Ιωνικός παρέμεινε αήττητος σε τρία παιχνίδια με τον Γρηγορίου (2-1-0) και έφτασε τους 16 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον 13ο Λεβαδειακό και τρεις από την ουραγό Λαμία, με ματς περισσότερο.

Γρήγορος ρυθμός χωρίς μεγάλη φάση στο ξεκίνημα

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στο πρώτο τέταρτο, με τις δύο ομάδες να έδειχναν διάθεση να πιέσουν ψηλά. Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 10’ με το σουτ του Ριένστρα να βρίσκει στα σώματα και τον Μορέιρα στην επαναφορά να στέλνει τη μπάλα άουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής. Ο Ιωνικός απάντησε στο 13’ με μια άστοχη κεφαλιά του Μάντζη έπειτα από κόρνερ του Λοβέρα αλλά στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να ήταν αρκετά προσεκτικές.

Δοκάρι για τον ΠΑΣ και άσχημος τραυματισμός του Παμλίδη

Το παιχνίδι κυλούσε δίχως κάτι αξιόλογο έως το 42’ όπου οι γηπεδούχοι έφτασαν μια «ανάσα» από το γκολ. Ο Παμλίδης έβγαλε με τρομερό τακουνάκι τον Σόρια, εκείνος πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, γύρισε στον Μπάλαν αλλά το σουτ του τελευταίου από θέση βολής βρήκε στο δοκάρι. Στη φάση αυτή τραυματίστηκε σοβαρά ο Παμλίδης ο οποίος πάτησε άσχημα στο έδαφος μετά από άλμα με κεφαλιά και υπάρχουν φόβοι για κάταγμα στην ποδοκνυμική. Τη θέση του λίγο πριν το ημίχρονο πήρε ο Α. Λώλης.

Μπήκε καλύτερα ο Ιωνικός αλλά η μεγάλη φάση άνηκε στους γηπεδούχους

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Γρηγορίου πέρασε στο ματς τον Καμπράλ αντί του Φαντιγκά και ο Ολλανδός «άγγιξε» το γκολ στο 48’. Μετά από σέντρα του Μύγα, ο εξτρέμ του Ιωνικού βγήκε στην πλάτη του Σόρια αλλά η κοντινή κεφαλιά που επιχείρησε σταμάτησε στον Σούλη. Δύο λεπτά νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν απειλήσει και με πλασέ του Σεμπά το οποίο είχε στόχον τον γκολκίπερ του ΠΑΣ.

Οι γηπεδούχοι είχαν υποχρεθωεί σε αμυντικό ρόλο αλλά στο 59’ έχασε την ευκαιρία της… χρονιάς! Μετά από αντεπίθεση, ο Πήλιος έκανε το γύρισμα για τον Μπάλαν, ο οποίος αν και μόνος του σε κενή εστία από τα δύο μέτρα, έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Ρομαό είδε δύο κίτρινες σε τέσσερα λεπτά, κατοχή χωρίς ουσία ο ΠΑΣ

Ο Ιωνικός γλίτωσε το 1-0 και απείλησε ξανά στο 64’ με σουτ του Κάνιας εκτός περιοχής το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό μετά οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με τον Ρομαό να βλέπει δεύτερη κίτρινη μέσα σε τέσσερα λεπτά για φάουλ πάνω στον Λώλη.

Ο Γρηγορίου αντέδρασε άμεσα βάζοντας τον Αντούνες αντί του Λοβέρα, ενώ ο Στάικος «φρέσκαρε» την επίθεση με τον Μάνο αντί του Μάτζη. Οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας και έψαχναν τον τρόπο να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Ιωνικού, όμως δυσκολεύονταν χαρακτηριστικά να βρουν δαιδρόμους. Η πρώτη τους αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 74’ με φαλτσαριστό σουτ του Μορέιρα έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία.

«Άγγιξε» το γκολ στο 90+4’ ο Τζίμας

Στο 85’ ο Στάικος πέρασε τους Λεό και Τζίμα αντί των Μορέιρα και Τζίνο αντίστοιχα, με τον πρώτο να επιστρέφει μετά από καιρό στην ενεργό δράση και να χειροκροτείται από τον κόσμο. Ο Ιωνικός αμύνονταν εξαιρετικά και η επόμενη καλή στιγμή του ΠΑΣ ήρθε στο 90’ με μακρινό σουτ του Μπακαδήμα, υποχρεώνοντας τον Χουτετσιώτη σε απόκρουση. Στις καθυστερήσεις οι Ηπειρώτες προσπαθούσαν να απειλήσουν από στατικές φάσεις, φέρνοντας αρκετό κόσμο στα καρέ του Ιωνικού και λίγο έλειψε να πετύχουν… buzzer beater. Στο 90+4’, ο Σόρια εκτέλεσε φάουλ, με τον Τζίμα να πιάνει σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Χουτετσιώτη. Ακολούθησε το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή, με το 0-0 να επιτρέπει στον Ιωνικό να φύγει με βαθμό-χρυσάφι από τα Ιωάννινα έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας.