Σαμπιονά: Ήττα-σοκ για Μονακό

21/12/2013 01:18
Την ευκαιρία να περάσει έστω και προσωρινά στην κορυφή του Σαμπιονά έχασε η Μονακό, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βαλενσιέν, που κέρδισε για πρώτη φορά μετά τις 2 Νοεμβρίου!

Η επιστροφή του Ρανταμέλ Φαλκάο στην ενεργό δράση δεν συνδυάστηκε με καλό αποτέλεσμα για τη Μονακό, η οποία γνώρισε εντός ήττα-σοκ με 2-1 από τη Βαλενσιέν και έδωσε την ευκαιρία στην Παρί να ξεφύγει και με πέντε βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

Η Βαλενσιέν πήρε κεφάλι στο σκορ στο 30’ με αυτογκόλ του Αμπιντάλ, ενώ στο 58’ ο Ντεκουρτιό έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για τους φιλοξενούμενους.

Ο Φαλκάο που πέρασε στην επανάληψη στο παιχνίδι, έχασε πέναλτι στο 83’, όμως ένα λεπτό μετά ο Ροντρίγκιεζ μείωσε σε 2-1, σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε καθώς στη συνέχεια οι Μονεγάσκοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας.