ΠΑΟΚ-Άρης 1-0: Ο αρχηγός Ίνγκασον καθόρισε το ντέρμπι

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
4/1/2023 22:06
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Άρη στην Τούμπα στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης χάρη σε ένα ωραίο γκολ του Ίνγκασον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχασε πέναλτι με τον Σβαμπ ενώ είχε και δοκάρι με τον Νάρεϊ. Από την άλλη οι «κίτρινοι» προσπάθησαν περισσότερο στην επανάληψη αλλά δεν είχαν κάποια σπουδαία ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 32 βαθμούς, μείωσε στους τρεις την διαφορά του από την ΑΕΚ και «έπιασε» τον Ολυμπιακό στην 3η θέση. Από την άλλη ο Άρης έμεινε στους 25 βαθμούς και στην 6η θέση της βαθμολογίας, χάνοντας έδαφος για να βρεθεί ψηλότερα.

Χαμένο πέναλτι, δοκάρι και τελικά γκολ στις καθυστερήσεις

Οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή του παιχνιδιού πως θέλουν να παίξουν δυνατά, υπήρχε αρκετή ένταση αλλά όχι καμία αξιόλογη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά. Όσο περνούσε η ώρα βέβαια ο ΠΑΟΚ έδειχνε πιο δραστήριος, πλησίαζε την εστία του Κουέστα και είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο 15' με ένα γυριστό του Ίνγκασον μέσα από την περιοχή το οποίο όμως κατέληξε άουτ.

Από αυτή τη φάση όμως υπήρξε εξέταση μέσω VAR για χέρι του Ιτούρμπε σε κεφαλιά του Ολιβέιρα, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση έπειτα από αρκετά λεπτά μπροστά από το βίντεο.

Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Κουέστα με τη βοήθεια και του δοκαριού του αποσόβησε το γκολ και η άμυνα του Άρη έδιωξε σε κόρνερ. Η αναμέτρηση είχε αποκτήσει ωραίο ρυθμό και μέσα σε ένα λεπτό τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο Άρης απείλησαν αλλά ούτε ο Ολιβέιρα ούτε ο Μαντσίνι κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έψαχναν πιο έντονα το γκολ, είχαν μία μεγάλη στιγμή με τον Κουλιεράκη στο 32' αλλά ο Έλληνας αμυντικός έστειλε από κοντά την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά μετά μάλιστα ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφυγε και πάλι στην επίθεση, ο Κωνσταντέλιας έδωσε στον Νάρεϊ και αυτός μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Κουέστα.

Ο Γερμανός εξτρέμ ήταν αυτός που απείλησε και στο 39' με τον Κουέστα αυτή τη φορά απομάκρυνε με το σώμα του. Ο ΠΑΟΚ είχε αυξήσει την πίεση του όμως και τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Ίνγκασον να κάνει και πάλι «ψαλιδάκι» μέσα στην περιοχή αλλά αυτή τη φορά να βρίσκει στόχο. Οι φιλοξενούμενοι βέβαια διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ του Κουλιεράκη που έκανε την ασίστ, με τον διαιτητή και το VAR όμως να μην δίνουν κάποια παράβαση.

Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει ακριβώς πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια αλλά το σουτ του Ιτούρμπε πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα.

Προσπάθησε ο Άρης, συμπαγής αμυντικά ο ΠΑΟΚ

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους, ο Άρης είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Ιτούρμπε να κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ στο 62'.

Ο ΠΑΟΚ δεν απειλούσε αλλά ήταν αρκετά συμπαγής στην άμυνα του, προσπαθώντας να υπερασπιστεί το υπέρ του σκορ. Στο 71' μάλιστα βγήκε μπροστά, ο Αουγκούστο έκανε το σουτ και ο Κουέστα έδιωξε με τον Ζίβκοβιτς έπειτα να μην κάνει καλό γύρισμα μέσα στην περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν είχαν την κατοχή αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και τελικά έφτασαν σε μία σημαντική νίκη.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Σβαμπ, Νάρεϊ (76' Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (82' Σοάρες), Ζίβκοβιτς (86' Μουργκ), Ολιβέιρα (76' Τόμας)

Άρης (Πάρντιου): Κουέστα, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Ετέμπο, Νταρίντα (79' Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (64' Μανού Γκαρθία), Μαντσίνι, Γκρέι