Τιτανομαχία Ναδάλ-Τζόκοβιτς στους «8» του Ρολάν Γκαρός

29/5/2022 21:54
Ο Ράφα Ναδάλ νίκησε δύσκολα με 3-2 σετ τον Οζιρ-Αγιασίμ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός, όπου θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, σ’ ένα ματς που συγκεντρώνει όλα τα βλέμματα.

Για 16η φορά στην καριέρα του, ο Ράφα Ναδάλ πανηγύρισε πρόκριση για τα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός. Ο Ισπανός αστέρας τα βρήκε σκούρα κόντρα στον ποιοτικό Οζιέ-Αλιασίμ αλλά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ (3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3) σε αγώνα που διήρκησε 4 ώρες και 23 λεπτά και έκλεισε ραντεβού στους «8» με τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Σέρβος νίκησε νωρίτερα με 3-0 σετ τον Σεμπαστιάν Σβάρτσμαν (6-1, 6-3, 6-3) και πλέον θα αντιμετωπίσει τον Ναδάλ σε μια τιτανομαχία ανάμεσα σε δύο Big-3. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί την Τρίτη (31/5) με την ώρα να αναμένεται να ανακοινωθεί αργότερα.

Να σημειωθεί πως ο Τζόκοβιτς είναι μόλις ένας από τους δύο τενίστες που έχουν κερδίσει τον Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός και μάλιστα δύο φορές. Η άλλη ήττα ήταν από τον Σουηδό Ρόμπιν Σόντερλινγκ το 2009.