Μπουντεσλίγκα: Σπουδαίο «διπλό» και δεύτερη θέση για Λεβερκούζεν, ματσάρα στη Φρανκφούρτη

23/11/2013 18:49
Ακόμα μια σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Λεβερκούζεν η οποία πέρασε με 1-0 από τη Βερολίνο κόντρα στην δυνατή Χέρτα και «σκαρφάλωσε» στην 2η θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη Μπάγερν που αντιμετωπίζει σε λίγη ώρα τη Ντόρτμουντ στο Βεστφάλεν. Ισόπαλες 3-3 Άιντραχτ και Σάλκε.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Λεβερκούζεν η οποία πήρε «διπλό» στην έδρα της Χέρτα Βερολίνου με 1-0, με αποτέλεσμα να φτάσει τους 31 βαθμούς και να βρεθεί προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι «ασπιρίνες» πήραν τη νίκη χάρη στο 8ο φετινό τέρμα του Κίσλινγκ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ματσάρα στη Φρανκφούρτη

Τρομερό παιχνίδι έγινε στη Φρανκφούρτη, καθώς Άιντραχτ και Σάλκε αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς ισχυρό προβάδισμα δύο τερμάτων με αυτογκόλ του Φλούμ στο 14’ και τέρμα του Μάτιπ στο 18’, ωστόσο η Άιντραχτ κατάφερε να γύρισε σε 12 λεπτά το ματς.

Αρχικά ο Φλούμ μείωσε στο 56’, σκοράροντας αυτή τη φορά στην σωστή εστία, ενώ ο Χοσελού ολοκλήρωσε την ανατροπή με δύο τέρματα (61’, 68’).

Ωστόσο, οι «βασιλικοί μπλε» κατάφεραν να ισοφαρίσουν για το τελικό 3-3 με γκολ του Χέβεντες στο 86’.

Στα άλλα παιχνίδια, η Άουγκσμπουργκ με δύο γκολ του Αλτιντόπ επικράτησε με 2-0 της Χόφενχαϊμ, ενώ η Νυρεμβέργη σταμάτησε το σερί τεσσάρων νικών της Βόλφσμπουργκ, υποχρεώνοντας τη σε ισοπαλία 1-1.

Τέλος η Φράιμπουργκ πήρε το ντέρμπι των ουραγών, κερδίζοντας με 1-0 την Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ εκτός έδρας.