Ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» τον Ντιμιτρόφ και συνεχίζει στη Βιέννη (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
26/10/2021 19:05
Την πρόκριση για το δεύτερο γύρο του Έρστεν Όπεν της Βιέννης πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος επικράτησε με 2-0 σετ (7-6, 6-4) του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ σε 101 λεπτά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες από τον Βούλγαρο αντίπαλό του και πήρε την πρόκριση για το δεύτερο γύρο.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Φράνσις Τιάφο ο οποίος απέκλεισε σε straight sets τον Σέρβο Ντούσαν Λάγιοβιτς.

Το παιχνίδι με τον έμπειρο Ντιμιτρόφ έκρυβε παγίδες και ο Τσιτσιπάς συνάντησε σθεναρή αντίσταση.

Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο σετ κατάφερε να επικρατήσει με 7-6 στο τάι μπρέικ. Ακόμα κι εκεί η «μάχη» ήταν μεγάλη και κρίθηκε με 8-6.

Το δεύτερο και τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν εξίσου ανταγωνιστικό. Οι δύο τενίστες συμβάδιζαν μέχρι το 4-4. Τότε ήταν ο Ντιμιτρόφ αυτός που έχασε την ευκαιρία για να κάνει μπρέικ και να σερβίρει για το 1-1.

Ο Τσιτσιπάς με τρεις σερί πόντους «έσβησε» το μπρέικ πόιντ του αντιπάλου του και μπήκε μπροστά με 5-4.

Στο επόμενο γκέιμ ήταν εξαιρετικός κι έφτασε σε διπλό ματς πόιντ. Εκμεταλλεύτηκε το πρώτο με forehand winner που του έδωσε τη νίκη με 6-4 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.