Μπουντεσλίγκα: «Εξάρα» η Ντόρτμουντ, σκόραρε ο Παπασταθόπουλος

1/11/2013 23:55
Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Ντόρτμουντ η οποία μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη Στουτκάρδη, ωστόσο στη συνέχεια πάτησε γκάζι και επικράτησε με το εμφατικό 6-1. Χατ-τρικ ο Λεβαντόφσκι, σκόραρε ο Παπασταθόπουλος.

Η Στουτγκάρδη πήρε προβάδισμα μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αγκί να «παγώνει» προσωρινά το «Βεστφάλεν». Και αυτό διότι ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πετυχαίνοντας με κεφαλιά το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ντόρτμουντ, ισοφάρισε στο 19’ σε 1-1.

Τρία λεπτά μετά, ο Ρόις πήρε τη σκυτάλη από τον Έλληνα άσο και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, ανέλαβε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος με προσωπικό χατ τρικ (54’, 56’, 72’) «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του, με τον Ομπαμπεγιάνγκ να διαμορφώνει το τελικό 6-1 στο 81’.

Έτσι, με αυτή τη νίκη, η Ντόρτμουντ πέρασε προσωρινά στην πρώτη θέση με 28 βαθμούς και μπορεί πλέον να στέφεται το κρίσιμο παιχνίδι της Τετάρτης με την Άρσεναλ για το Τσάμπιονς Λιγκ.