ΝΒΑ Finals: «Άλωσαν» το Φοίνιξ με εκπληκτικό Γιάννη οι Μπακς κι «αγγίζουν» τον τίτλο (videos)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
18/7/2021 06:57
Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν το «μπρέικ» στον πέμπτο τελικό του ΝΒΑ νικώντας 123-119 εκτός έδρας τους Φοίνιξ Σανς και πλέον χρειάζονται τη νίκη στο επόμενο παιχνίδι (21/7, 04.00) για να στεφθούν πρωταθλητές στην κορυφαία λίγκα του πλανήτη. Ακόμα μία τεράστια εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο «Greek Freak» ήταν ξανά η ηγετική μορφή των «ελαφιών» τελειώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Κρις Μίντλετον με 29 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 27 και 13 ασίστ.

Από την πλευρά των ηττημένων ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε ξανά σαραντάρα με 40 ακριβώς αλλά δεν ήταν αρκετοί, ενώ ο Κρις Πολ πρόσθεσε 21 πόντους και 11 ασίστ.

Το παιχνίδι είχε «τρελή» εξέλιξη με τους Σανς να ξεκινούν εντυπωσιακά και να προηγούνται 37-21 στην πρώτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω αλλά με εκπληκτικό δεύτερο δωδεκάλεπτο πήγαν προηγούμενοι με 64-61 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος τους και στο τρίτο κομμάτι του αγώνα συνέχισαν να είναι εντυπωσιακά εύστοχοι. Στο 36' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου του Φοίνιξ έγραφε 100-90 υπέρ των «ελαφιών» που είχαν πλέον τεράστια ευκαιρία για «μπρέικ».

Μέχρι τρία λεπτά πριν το φινάλε έδειχναν έτοιμοι να φτάσουν εύκολα σε αυτό. Ωστόσο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και πλησίασαν 120-119 με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ έκανε το κλέψιμο της βραδιάς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 122-119. Ακολούθησε μία βολή του Μίντλετον η οποία διαμόρφωσε το τελικό σκορ χαρίζοντας τη νίκη στο σύνολο του Μάικ Μπούντενχολζερ.

Πλέον χρειάζονται ακόμα μία νίκη για να πάρουν τον τίτλο που θα είναι ο πρώτος μετά από πενήντα ολόκληρα χρόνια (1971) και ο δεύτερος της ιστορίας τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-21, 61-64, 90-100, 119-123