Αγγλία - Γερμανία 2-0: Τα «τρία λιοντάρια» «ξέραναν» τους Γερμανούς

29/6/2021 20:51
Η Αγγλία επικράτησε με 2-0 της Γερμανίας στο «Γουέμπλεϊ», πήρε για πρώτη φορά νίκη σε 90ο λεπτό μεγάλου τουρνουά κόντρα στα «πάντσερ» και πανηγυρίζει την σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Euro, όπου θα αντιμετωπίσει Σουηδία ή Ουκρανία. Στέρλινγκ (75’) και Κέιν (86’) τα γκολ των Άγγλων, μοιραίος ο Μίλερ που σπατάλησε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 81’.

Για πρώτη φορά μετά τον τελικό του Μουντιάλ το 1966, η Αγγλία νίκησε την Γερμανία σε νοκ-άουτ μεγάλου τουρνουά! Τα «τρία λιοντάρια» επικράτησαν με 2-0 της «νασιοναλμανσάφτ» στο «Γουέμπλεϊ» και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Euro, όπου θα παίξουν με Σουηδία ή Ουκρανία στην Ρώμη για μια θέση στους «4» του τουρνουά!

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκέιτ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και πέτυχε και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Στέρλινγκ (75’) και Κέιν (86’). Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ, στο τελευταίο -όπως αποδείχθηκε- παιχνίδι στον πάγκο των «πάντσερ», σπατάλησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες με Βέρνερ, Χάβερτζ (στο 0-0) και Μίλερ (στο 1-0), αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει κι έτσι οι Άγγλοι συνεχίζουν με απαραβίαστη εστία στο τουρνουά.

Μετά το 2-0, όλο το «Γουέμπλεϊ» ήταν στο… πόδι, με τους Άγγλους φιλάθλους να μην σταματούν να τραγουδούν το «It’s Coming Home». Η Αγγλία κατάφερε μετά από δεκαετίες να κερδίσει την Γερμανία σε τελική φάση μεγάλου τουρνουά και μπορεί να ονειρεύεται την κατάκτηση του πρώτου Euro της ιστορίας της. Μια εκ των Σουηδία ή Ουκρανία θα σταθεί εμπόδιο στο δρόμο της για τα ημιτελικά, εκεί όπου αν προκριθεί θα παίξει με Τσεχία ή Δανία για μια θέση στον μεγάλο τελικό του «Γουέμπλεϊ».

Μεγάλη εξιλέωση και για τον Γκάρεθ Σάουθγκέιτ, ο οποίος το 1996 ήταν ο μοιραίος στον ημιτελικό του Euro με την Γερμανία στο παλιό «Γουέμπλεϊ», χάνοντας το πέναλτι στη «ρωσική ρουλέτα», αλλά 25 χρόνια μετά οδήγησε ως προπονητής την Αγγλία στα προημιτελικά, αποκλείοντας την «νασιοναλμανσάφτ».

Καλύτερη η Αγγλία, τη μεγάλη ευκαιρία η Γερμανία

Η Γερμανία πατούσε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, έχοντας την απόλυτη κυριαρχία στη μεσαία γραμμή ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Πίκφορντ. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Αγγλία άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο 16’ είχε την πρώτη σημαντική στιγμή του ματς μ’ ένα ωραίο σουτ του Στέρλινγκ, αλλά ο Νόιερ αντέδρασε σωστά. Η φάση αυτή έδωσε ψυχολογία στα «τρία λιοντάρια», που πατούσαν σαφώς καλύτερα σε σχέση με το ξεκίνημα, ωστόσο δεν είχαν σημείο αναφοράς στην επίθεση, με τον Κέιν να ήταν κακός για άλλο ένα παιχνίδι.

Η «νασιοναλμανσάφτ» μπορεί να είχε χάσει μέτρα στο γήπεδο αλλά στο 32’ σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Χάβερτς πέρασε εξαιρετική κάθετη για τον Βέρνερ, αυτός ξέφυγε από τον Μαγκουάιρ, όμως δεν κατάφερε από τα πλάγια της περιοχής να νικήσει τον Πίκφορντ. Η Αγγλία είχε πολλά τρεξίματα με τους Ράις-Φίλιπς στον άξονα, αλλά για άλλο ένα παιχνίδι στο τουρνουά δυσκολεύονταν να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Ενδεικτικό ότι η πιο σημαντική ευκαιρία της ήρθε από λάθος γύρισμα του Κίμιχ στο 45+1’, με τον Κέιν να τσιμπάει την μπάλα προ του Νόιερ όμως ο Χούμελς έκανε σωτήριο τάκλιν πριν ο Άγγλος φορ εκτελέσει.

Ο Πίκφορντ το «έβγαλε», ο Στέρλινγκ το έβαλε

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και στο 48’ «άγγιξαν» το 0-1 με σουτ-κεραυνό του Χάβερτς, όμως ο Πίκφορντ έκανε μεγάλη επέμβαση, κρατώντας το μηδέν. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τους Άγγλους μακριά από την περιοχή τους αλλά με εξαίρεση αυτή τη φάση, δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και στο 69’ ο Σάουθγκέιτ έριξε στο ματς τον Γκρίλις αντί του Σάκα, ενώ ο Λεβ απάντησε με την είσοδο του Γκνάμπρι αντί του Βέρνερ.

Η Αγγλία δεν είχε φτιάξει φάση στο δεύτερο μέρος, αλλά χρειάστηκε μόλις μία για να σκοράρει. Στο 75’ τα «τρία λιοντάρια» κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, ο Σο έβγαλε υπέροχη ασίστ από τα αριστερά και ο Στέρλινγκ από κοντά έκανε το 1-0, σκοράροντας και το 3ο γκολ της ομάδα του στο τουρνουά.
Οι πανηγυρισμοί των Άγγλων στο γκολ του Στέρλινγκ

«Έγκλημα» και τιμωρία

Η Γερμανία σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να απαντήσει σχεδόν άμεσα, όταν στο 81’ ο Χάβερτς έβγαλε τον Μίλερ μόνο του απέναντι από τον Πίκφορντ, όμως ο Γερμανός επιθετικός κατάφερε να αστοχήσει, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η Αγγλία γλίτωσε την ισοφάριση και στο 86’ «κλείδωσε» το ματς με το πρώτο γκολ του Κέιν στο τουρνουά. Ο Γκρίλις έβγαλε τρομερή ασίστ από τα αριστερά και ο Άγγλος φορ με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Γερμανία έψαξε ένα γκολ για να επιστρέψει στο ματς αλλά η Αγγλία αμύνθηκε αποτέλεσμα και κράτησε το 2-0 ως το φινάλε. Το πάρτι στις εξέδρες του «Γουέμπλεϊ» είχε στηθεί αρκετή ώρα πριν το τελικό σφύριγμα, με τους Άγγλους φιλάθλους στις εξέδρες να τραγουδάνε το διάσημο «It’s Coming Home».
Ο Μίλερ δεν πιστεύει τη ευκαιρία έχασε για να φέρει το σκορ στο 1-1
Οι πανηγυρισμοί στο γκολ του Κέιν
Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ Μαγκουάιρ, Στόουνς, Γουόκερ, Τρίπιερ, Σο, Φίλιπς, Ράις (88' Χέντερσον), Σάκα (68' Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν

Γερμανία (Γιόαχιμ Λεβ): Νόιερ, Χούμελς, Ρούντιγκερ, Γκίντερ (87' Τσαν), Κρόος, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Γκόσενς (88' Σανέ), Μίλερ (90'+2' Μουσιάλα), Χάβερτς, Βέρνερ (69' Γκνάμπρι).