Ιταλία - Αυστρία 2-1: Λυτρώθηκαν στην παράταση οι «ατζούρι»

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
27/6/2021 00:33
Η Ιταλία ζορίστηκε πολύ από την Αυστρία στο «Γουέμπλεϊ» και μετά από «λευκή» ισοπαλία (0-0) στο ενενηντάλεπτο κατάφερε να κάμψει την αντίστασή της στην παράταση με 2-1 και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Εκεί η «Σκουάντρα Ατζούρα» θα κοντραριστεί με την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Βελγίου με την Πορτογαλία (27/6, 22.00).

Δύο αλλαγές του Ρομπέρτο Μαντσίνι, ο Φεντερίκο Κιέζα και ο Ματέο Πεσίνα ήταν οι άνθρωποι οι οποίοι έδωσαν τις λύσεις στους Ιταλούς που πλέον ελπίζουν ότι θα φτάσουν πολύ μακριά.

Στον αντίποδα το συγκρότημα του Φράνκο Φόντα διέψευσε όσους πίστευαν ότι δεν θα μπορούσε να κοντράρει τους αντιπάλους του, όμως η μεγάλη προσπάθεια δεν συνδυάστηκε με μία σπουδαία πρόκριση, παρά το γεγονός ότι δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα.

Κυριάρχησε και είχε δοκάρι, όμως δεν σκόραρε η Ιταλία

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η Ιταλία απείλησε πρώτη με σουτ του Σπινατσόλα μέσα από την περιοχή στο 11', όμως η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ινσίνιε δοκίμασε ένα σουτ που δεν ενόχλησε ιδιαίτερα τον Μπάχμαν. Στο 17' πλησίασε αρκετά στο γκολ αλλά το σουτ του Μπαρέλα αποκρούστηκε δύσκολα με τα πόδια από τον Αυστριακό πορτιέρο.

Ένα λεπτό μετά ο Αρναούτοβιτς πραγματοποίησε την πρώτη καλή τελική προσπάθεια για τους τυπικά φιλοξενούμενους. Ο Ντοναρούμα δεν αισθάνθηκε κίνδυνο με την μπάλα να περνάει αρκετά πάνω από την εστία του.Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι συνέχισαν να πιέζουν και στο 32' είχαν δοκάρι. Ο Ιμόμπιλε είχε την έμπνευση να σουτάρει από μακριά και η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της Αυστρίας.

Στην τελευταία υποψία φάσης πριν το φινάλε του ημιχρόνου, το σουτ του Σπινατσόλα έφυγε κόρνερ μετά από την επέμβαση του Μπάχμαν, αν και η μπάλα είχε πορεία προς τα έξω.

Ισορρόπησε η Αυστρία, σώθηκε από το VAR η «Σκουάντρα Ατζούρα»

Στο 52' ο Αλάμπα εκτέλεσε από καλή θέση ένα φάουλ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Ντοναρούμα ο οποίος ήταν εξουδετερωμένος.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ιταλία ήρθε στο 56' με τον Μπονούτσι ο οποίος με κεφαλιά αστόχησε απελπιστικά.

Στο 62' ο Σάμπιτζερ σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μπονούτσι και η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Ντοναρούμα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αρναούτοβιτς υποχρέωσε τον Ιταλό γκολκίπερ να πραγματοποιήσει την πρώτη του επέμβαση στο ματς.

Η ομάδα του Φράνκο Φόντα ήταν ανώτερη και πήρε προβάδισμα στο 65'. Ο Αλάμπα πήρε την κεφαλιά και ο Αρναούτοβιτς με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ωστόσο το τέρμα του έμπειρου στράικερ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά τη χρήση VAR.

Δεν βρέθηκε «λυτρωτής» και... παράταση

Στο 71' και το 73' οι Ιταλοί απείλησαν με τους Λοκατέλι και Ινσίνιε, όμως αμφότεροι ήταν άστοχοι από καλή θέση. Ένα λεπτό μετά οι Αυστριακοί ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα στον Λάινερ, αλλά τελικά στη φάση υπήρχε οφσάιντ στην αρχή και δεν είδε ποτέ το μαρκάρισμα ο Άγγλος διαιτητής Άντονι Τέιλορ ο οποίος αρχικά δεν καταλόγισε παράβαση.

Έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα ο Μπεράρντι δοκίμασε ένα εναέριο σουτ αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα και κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής είδε φάουλ υπέρ της Ιταλίας, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τη στατική φάση η ομάδα του Μαντσίνι και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τις δύο αντιπάλους να οδηγούνται στην παράταση.

Γκολάρα πρόκρισης από τον Κιέζα, το «κλείδωσε» ο Πεσίνα

Και στην παράταση η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν για την Ιταλία. Ο Κιέζα σούταρε διαγώνια μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπάχμαν δεν δυσκολεύτηκε να αποκρούσει και μάλιστα σταθερά στο 94'. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κιέζα πήρε την προσωπική του ρεβάνς. Η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή και με ωραίο κοντρόλ και διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 104' ο Ινσίνιε με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να «γράψει» το 2-0. Αυτό συνέβη στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Πεσίνα να νικάει τον Μπάχμαν.

Το δεύτερο ημίχρονο του έξτρα χρόνου οι περισσότεροι πίστευαν ότι θα εξελιχθεί σε τυπική διαδικασία, αλλά αυτό δεν συνέβη με τον Ντοναρούμα να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση στο 106' σε σουτ του Σάουμπ, διατηρώντας ξανά ανέπαφη την εστία του. Στο 111' ο Σάμπιτζερ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του στο... κόλπο.

Στο 114' οι Αυστριακοί μείωσαν δίκαια με τον Κάλαϊτζιτς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ κι έβαλαν «φωτιά» στο ματς. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Άγγλου διαιτητή Τέιλορ και η Ιταλία έστω και δύσκολα πήρε την πρόκριση, αφήνοντας εκτός συνέχειας τη μαχητική Αυστρία.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (68' Πεσίνα), Ζορζίνιο, Βεράτι (67' Λοκατέλι), Μπεράρντι (84' Κιέζα), Ινσίνιε (108' Κριστάντε), Ιμόμπιλε (84' Μπελότι)

Αυστρία (Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ (114' Τρίμερ), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Γκρίλιτς (106' Σάουμπ), Σλάγκερ (106' Γκρέγκοριτς), Λάιμερ (114' Ιλσάνκερ), Μπαουμγκάρτνερ (90' Σεπφ), Σάμπιτζερ, Αρναούτοβιτς (97' Κάλαϊτζιτς)