2/5/2021 18:09

Ίντερ: Πρωταθλήτρια Ιταλίας μετά από 11 χρόνια!

Ίντερ: Πρωταθλήτρια Ιταλίας μετά από 11 χρόνια!
Η Ίντερ στέφθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ιταλίας για 19η φορά στην ιστορία της μετά την ισοπαλία της Αταλάντα απέναντι στην Σασουόλο (1-1), εκθρονίζοντας την Γιουβέντους μετά από 9 χρόνια.

Η Ίντερ ήθελε μόλις ένα βαθμό για να κατακτήσει το πρωτάθλημα μετά τη χθεσινή νίκη της με 2-0 επί της Κροτόνε. Ωστόσο η ισοπαλία της Αταλάντα κόντρα στην Σασουόλο (1-1) ήταν αρκετή ώστε να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Αυτό είναι το πρώτο πρωτάθλημα των «νερατζούρι» μετά από 11 χρόνια και 19ο στην ιστορία του συλλόγου. Έτσι η ομάδα του Μιλάνου πήρε τα σκήπτρα από την Γιουβέντους, η οποία ήταν πρωταθλήτρια Ιταλίας τα 9 τελευταία χρόνια. Με την κατάκτηση του 19ου τίτλου, η Ίντερ πέρασε στην 2η θέση των ομάδων με τα περισσότερα πρωταθλήματα στην Ιταλία, ξεπερνώντας τη συμπολίτισσα Μίλαν (18). Στην κορυφή βρίσκεται η Γιουβέντους με 36, ενώ στην 4η θέση βρίσκεται η Τζένοα με 9.

Αυτό ήταν το 4ο σκουντέντο στην καριέρα του Αντόνιο Κόντε, καθώς ο Ιταλός τεχνικός έχει κατακτήσει και τρία πρωταθλήματα ως προπονητής της Γιουβέντους. Μάλιστα, ο Κόντε είναι ο προπονητής με το μεγαλύτερο μέσο όρο κερδισμένων βαθμών ανά παιχνίδι στην ιστορία της Σέριε Α, από τους προπονητές που έχουν τουλάχιστον 50 παιχνίδια.


Σχόλια:

[+]  arsenal95 2/5/2021 18:18
Aggelosfcb7 3/5/2021 00:49

αφου η καλυτερη ηταν φετος χαχαχα πας καλα και ποια να στεφθει η Γιουβεντους που κερδισε παλι στο 90 σημερα??? Μηπως η μιλαν που χανει απο σασουολο μεσα??? Μην παω στις αλλες καθολου αλλα μια που θα μπορουσε να το παρει γιατι παιζει καλη μπαλιτσα ηταν η Αταλαντα

carlos_soler 3/5/2021 04:57

Σόρρυ κιόλας αλλά μάλλον δεν γνωρίζεις ότι το Μίλαν - Σασσουόλο είναι μισητό ντέρμπι και είναι η πρώτη φορά που ο διαιτητής έπαιξε 50-50 και έβγαλε διπλό. Επίσης η Σασσουόλο παλεύει να βγει Ευρώπη. Έχει τόσες ομάδες και αναφέρεις την Σασσουόλο δηλαδή κάπου κάπου έλεος. Μεγάλη Ίντερ δικαίωση μετά έστω και από έντεκα χρόνια. #Φόρζα Ίντερ

[+]  lazaros3112 3/5/2021 08:08
Anezioloser 3/5/2021 08:53

Αλάνια χαίρομαι που το πήρε η Ίντερ.Τρομερος Κόντε και παικτουρες λουκακου.Δεν ήξερα ότι η Τζένοα έχει 9 πρωταθλήματα.

Anezioloser 3/5/2021 08:54

Λαζαρε έλα μόνη στον τόπο σου τί σημαίνει.

Aggelosfcb7 3/5/2021 12:54

Και παλι οσο καλη ειναι η Σασουολο δεν γινεται Μιλαν που παιζει να βγει τσαμπιονς λιγκ του χρονου να χανει εντος εδρας με ανατροπη.

lazaros3112 4/5/2021 14:20

ελα μουνι στο τοπο σου αυτο σημαινει....

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται .
Λειψία-Ντόρτμουντ 1-4: Πάρτι των Βεστφαλών και κατάκτηση του Κυπέλλου (video)
14/05/2021 00:48
Λειψία-Ντόρτμουντ 1-4: Πάρτι των Βεστφαλών και κατάκτηση του Κυπέλλου (video)
«Προτείνει τριετές συμβόλαιο σε Ντα Σίλβα η ΑΕΚ»
13/05/2021 20:07
«Προτείνει τριετές συμβόλαιο σε Ντα Σίλβα η ΑΕΚ»
Οπαδοί της Γιουνάιτεντ εισέβαλαν στο «Όλντ Τράφορντ» - αναβλήθηκε το ντέρμπι με την Λίβερπουλ (pics & video)
02/05/2021 16:50
Οπαδοί της Γιουνάιτεντ εισέβαλαν στο «Όλντ Τράφορντ» - αναβλήθηκε το ντέρμπι με την Λίβερπουλ (pics & video)
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού! (video)
01/05/2021 22:22
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού! (video)
Ολυμπιακός - Ούιπεστ 9-8: Στον τελικό της EuroLeague οι «ερυθρόλευκες»!
30/04/2021 15:21
Ολυμπιακός - Ούιπεστ 9-8: Στον τελικό της EuroLeague οι «ερυθρόλευκες»!
Άγιαξ: Ανανέωσε ως το 2023 ο Τεν Χαγκ
30/04/2021 13:45
Άγιαξ: Ανανέωσε ως το 2023 ο Τεν Χαγκ