Πριμέρα Ντιβιζιόν: 8X8 με Ντιέγκο Κόστα η Ατλέτικο

6/10/2013 14:59
Με τον Ντιέγκο Κόστα να πετυχαίνει δύο γκολ, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Θέλτα με 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Αν και αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Θέλτα στο «Βιθέντε Καλντερόν» και έκανε το 8/8 στο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστής για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ντιέγκο Κόστα. Ο Βραζιλιάνος φορ που οι Ισπανοί δίνουν μάχη ώστε να μπορέσουν να τον εντάξουν στο ρόστερ της «φούρια ρόχα», έχασε πέναλτι στο 25’, ωστόσο ο ίδιος στο 43’ έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 1-0.

Ο ίδιος «χτύπησε» ξανά στο 62’ δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ατλέτικο, ενώ παράλληλα έφτασε τα 10 γκολ σε οκτώ ματς πρωταθλήματος!

Παρόλα αυτά, η Θέλτα δεν το έβαλε κάτω και στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς μείωσε με ωραίο γκολ του Νολίτο στο 71’, ενώ στα τελευταία λεπτά έψαξε ένα δεύτερο τέρμα, ωστόσο εν τέλει δεν κατάφερε να αποφύγει την τέταρτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα.