Πριμέρα Ντιβιζιόν: Άνετη νίκη για Μπαρτσελόνα

6/10/2013 01:12
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη Βαγιαδολίδ, η Μπαρτσελόνα… σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη με 4-1 στο «Καμπ Νου», κάνοντας το 8X8 στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Μπορεί να μην είχε τον Λιονέλ Μέσι στη σύνθεση της, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε την Μπαρτσελόνα να πάρει τη νίκη κόντρα στη Βαγιαδολίδ και να κάνει παράλληλα το «8 στα 8» στο πρωτάθλημα.

Οι Καταλανοί δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο κόντρα στους φιλοξενούμενους που κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 10’ με κεφαλιά του Χάβι Γκέρα. Ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση, καθώς τέσσερα λεπτά μετά ο Αλέξις με τρομερό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στην επανάληψη, ο Τσάβι ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 2-1 στο 52’, ενώ στη συνέχεια Σάντσες (64’) και Νειμάρ (70’) διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.

Μάλιστα αυτή ήταν η 19η σερί εντός έδρας νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα, ενώ εφόσον πάρει το «διπλό» στην έδρα της Οσασούνα την επόμενη αγωνιστική, θα ισοφαρίσει το ρεκόρ εκκίνησης της Ρεάλ Μαδρίτης από το μακρινό 1968!