15/9/2020 22:53

Champions League: Σπουδαίος ΠΑΟΚ, υπέταξε την Μπενφίκα και βάζει πλώρη για ομίλους! (video)

Champions League: Σπουδαίος ΠΑΟΚ, υπέταξε την Μπενφίκα και βάζει πλώρη για ομίλους! (video)
Ο ΠΑΟΚ του Αμπέλ Φερέιρα πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε με 2-1 της Μπενφίκα και μοιάζει πιο έτοιμος από ποτέ για την είσοδο του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Βερτόνχεν (αυτ. 63') και Ζίβκοβιτς (75') τα γκολ για το σύνολο του Αμπέλ Φερέιραπου κέρδισε κατά κράτος τον συμπατριώτη του Ζόρζε Ζέσους. Μείωσαν με κεφαλιά του Ράφα Σίλβα στις καθυστερήσεις οι Πορτογάλοι.

Άντεξε στο πρώτο ημίχρονο

Ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε σχεδόν την ίδια ενδεκάδα που είχε και στην νικηφόρα πρεμιέρα απέναντι στην Λάρισα, με την διαφορά ότι στην δεξιά πλευρά προτιμήθηκε ο Κρέσπο έναντι του Μπίσεσβαρ. Στο τέρμα έμεινε ο Ζίβκοβιτς, με τους Ίνγκασον, Μιχαϊλίδη, Βαρέλα τριάδα στην άμυνα και αριστερά τον Γιαννούλη. Στο κέντρο το δίδυμο αποτέλεσαν ο Σβαμπ με τον Ελ Καντουρί, στα πλάγια ο Πέλκας με τον Τζόλη και προωθημένο τον Άκποπ.

Ο Ζόρζε Ζέσους από την άλλη επέλεξε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, τους Βερτόνχεν και Ντίας στο κέντρο της άμυνας με τους Αλμέιδα και Γκριμάλντο στα άκρα. Τααράμπ και Βάιγκλ βρέθηκαν στο χώρο του κέντρου, οι δύο νέοι Βραζιλιάνοι εξτρέμ, ο Έβερτον με τον Πεδρίνιο στα άκρα της επίθεσης με τον Πίζι να στέκεται πίσω από Σεφέροβιτς.

Η Μπενφίκα προσπάθησε από την αρχή να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ ήταν όμως αυτός που έκανε την πρώτη καλή προσπάθεια στο παιχνίδι με την σέντρα του Σβαμπ να περνάει ανεκμετάλλευτη από τους Άκπομ και Πέλκα. Στο 16' η κεφαλιά του Μιχαϊλίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου, από εκεί και πέρα όμως οι Πορτογάλοι έψαξαν με μεγαλύτερη ένταση το γκολ. Ο Σεφέροβις στο 27' από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι για να έρθει ο Πίζι δύο λεπτά μετά να σημαδέψει το δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε. Οι «αετοί» είχαν την συντριπτική κατοχή, 70% έναντι 30% του Δικεφάλου του Βορρά και η τελευταία τους καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 42' όταν ο Πεντρίνιο έπιασε το σουτ εκτός περιοχής με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Αποφασισμένος στην επανάληψη

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα μπήκαν και πάλι πιο δυνατά κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Τζόλης ταλαιπωρούσε αρκετά την αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως να βρει στόχο στην τελική του προσπάθεια με τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να κρατάει και πάλι όρθια την ομάδα του με απόκρουση σε σουτ του Έβερτον στο 57'. Έξι λεπτά μετά όμως ο Γιαννούλης βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή των Πορτογάλων έβγαλε ωραία κάθετη για τον Άκπομ με τον Άγγλο να σπάει όμορφα τη μπάλα μέσα στην περιοχή και τον Βερτόνχεν να στέλνει άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Θεσσαλονικείς πήραν ψυχολογία από αυτό το γκολ, βρήκαν αρκετούς χώρους στη συνέχεια για να έρθει στο 75' ο Γιαννούλης να κάνει μία υπέροχη κούρσα, να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Α. Ζίβκοβιτς και αυτός με ωραίο σουτ να νικάει τον Βλαχοδήμο.

Ο Σέρβος εξτρέμ δεν πανηγύρισε το γκολ απέναντι στην προηγούμενη του ομάδα, την ζημιά όμως την είχε κάνει ήδη. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ δέχτηκε πίεση,ο Ζίβκοβιτς ήταν και πάλι σταθερός και απλά δέχτηκε τη μείωση του σκορ στο 94' χωρίς να ανησυχήσει περαιτέρω.

Πλέον ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες στις 23 και 29 Σεπτεμβρίου την ρωσική Κράσνονταρ με στόχο ένα εισιτήριο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (66' Α. Ζίβκοβιτς), Τζόλης (80' Τζόλης), Άκπομ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζόρζε Ζέσους): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Ταράμπτ (81' Ράφα Σίλβα), Έβερτον, Σεφέροβιτς (72' Βινίσιους), Πεντρίνιο (65' Νούνιες).



Στοιχεία για τον αγώνα:
ΠΑΟΚ - Μπενφίκα
Ομάδες:
ΠΑΟΚ, Μπενφίκα

Σχόλια:

Giorgos.paokara 15/9/2020 23:25

AΝΤΕ ΠΑΟΚΑΡΑ!!!!!

Gillian 16/9/2020 00:10

Δεν το περιμενα, μπραβο ΠΑΟΚαρα

blackkostas 16/9/2020 00:14

Μπράβο και καλή συνέχεια! Πόνο οι ...μιρλιάρηδες!!!!!!:-)

Tifonas21 16/9/2020 01:07

Σπουδαια προκριση απεναντι σε μια μεγαλη ευρωπαικη ομαδα, μπραβο στον παοκ

Morpheus 16/9/2020 03:14

META APO 16 XRONIA EIDAME AKOMA ENA SYXRONO PODOSFAIRIKO THAUMA APO TON PRAGMATIKO PRWTATHLHTH ENANTION MIAS OMADARAS POU EXEI PAIKTARADES APO THN ETHNIKH PORTOGALIAS... OPWS KAI PERYSI MONAXA H UEFA MAFIA BOREI NA MAS STAMATHSEI ALLIWS DEN YPARXEI PERIPTWSH NA XATHEI H PROKRISH STOUS OMILOUS TOU CHAMPIONS LEAGUE H KRASNODAR EINAI EPIPEDOU BESIKTAS OPOTE ERXETAI KAI ALLO TRIBALO STHN TOUMBA!!!

loupa 16/9/2020 08:41

μπραβο στον παοκ παιχτουρες γιαννουλης τζολης

ponakias 16/9/2020 08:55

μπραβο στον παοκ τις θελουμε αυτες τια προκρισεις

loupa 16/9/2020 09:48

γιατι ρε μορφεα εισαι τοσο στοκος λες μπραβο στην ομαδα σου και τελος αλλα εισαι γεννημενος βλακας

EPENniths 16/9/2020 12:43

ΠΑΟΚ αφού.

Άντε πάμε τώρα δυνατά για τον επόμενο στόχο.

giorgakis_28 16/9/2020 13:17

Μπράβο και καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ...μην ξεχνατε οτι θέλει να παίξεις και λίγο μπάλα και μεγάλη δόση τύχης για να προχωρήσεις ...μην καβαλάτε καλάμι ορισμένοι η κρασνοσταρ είναι κλάσης ανώτερη φέτος απο μπεσίκτας και ισαξια σε μεταγραφες και βαλε απο την μπεσικτας....μακάρι να μπει και ο παοκ στους ομιλους χρειαζόμαστε βαθμους απο ολες τις ελληνικες ομαδες....

zeusfather 16/9/2020 18:35

ευχαριστουμετον giorgakis για τακαλα του λογια ο ntzampamangas που εξαφανιστηκε που ελεγε οτι κοροιδευομαστε

evo_ix 16/9/2020 20:22

Μάγκες ποιος πάει στοίχημα ότι αν μπούμε στους ομίλους θα έχουμε και τον ajax εκεί? Μας έκανες πάλι περηφανους ΠΑΟΚΑΡΑ.

Morpheus 17/9/2020 03:42

GIA NA NIKHSEIS THN BENFICA PREPEI NA PAIKSEIS BALARA KAI NA MHN EISAI ATYXOS ENTELWS TA BERDEPSES POIA KRASNODAR EKTOS DEKADAS EINAI STO RWSIKO PRWTATHLHMA AFOU DEN EGRAPSES OTI EXEIS KAI KALYTERH OMADA APO THN BENFICA PALI KALA... OPOIOS GRAFEI OTI THELEI EPEIDH DEN KSEREI TA VASIKA KAVALAEI TO KALAMI EMEIS PANTA ALHTHEIES GRAFOUME MONO H UEFA MAFIA BOREI NA MAS AFHSEI EKTOS OMILWN CHAMPIONS LEAGUE...

Morpheus 17/9/2020 03:44

TI BRAVO KAI TELOS GRAFEI O ALVANOS XAXAXAXAXAXAXAXA AUTO ENNOEITAI ALLOTHRHSKO SKOUPIDI META APO AUTH THN TITANOMEGISTH PROKRISH THA EPREPE KANONIKA NA GRAPSW OLOKLHRO KEIMENO STO CHAMPIONS LEAGUE KAI EUROPA LEAGUE POTE DEN EXEIS APOKLEISEI OMADA EPIPEDOU BENFICA...

anezio 17/9/2020 17:00

Θελει προσοχη η κρασνονταρ ειναι καλη.θελω τον στους ομιλους.Τεραστια προκριση.

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται .
Επίσημο: Στη Λίβερπουλ ο Τιάγκο! (video)
18/09/2020 18:22
Επίσημο: Στη Λίβερπουλ ο Τιάγκο! (video)
Γιουρόπα Λιγκ: Με Βόλφσμπουργκ ή Ντέσνα η ΑΕΚ αν περάσει την Σεντ Γκάλεν
18/09/2020 15:25
Γιουρόπα Λιγκ: Με Βόλφσμπουργκ ή Ντέσνα η ΑΕΚ αν περάσει την Σεντ Γκάλεν
ΠΑΟΚ-Μπενφίκα: Τρομερός Γιαννούλης, υπέροχος Ζίβκοβιτς και 2-0! (video)
15/09/2020 22:42
ΠΑΟΚ-Μπενφίκα: Τρομερός Γιαννούλης, υπέροχος Ζίβκοβιτς και 2-0! (video)
ΠΑΟΚ-Μπενφίκα: Άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ ο ΠΑΟΚ! (video)
15/09/2020 22:30
ΠΑΟΚ-Μπενφίκα: Άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ ο ΠΑΟΚ! (video)
ΠΑΟΚ- Μπενφίκα: Και πάλι Ζίβκοβιτς σταμάτησε σε τετ α τετ τον Έβερτον (video)
15/09/2020 22:21
ΠΑΟΚ- Μπενφίκα: Και πάλι Ζίβκοβιτς σταμάτησε σε τετ α τετ τον Έβερτον (video)
ΠΑΟΚ-Μπενφίκα: Η επέμβαση του Ζίβκοβιτς σε σουτ Πεδρίνιο (video)
15/09/2020 21:58
ΠΑΟΚ-Μπενφίκα: Η επέμβαση του Ζίβκοβιτς σε σουτ Πεδρίνιο (video)
ΠΑΟΚ-Μπενφίκα: Το δοκάρι του Πίζι σε εκτέλεση φάουλ (video)
15/09/2020 21:36
ΠΑΟΚ-Μπενφίκα: Το δοκάρι του Πίζι σε εκτέλεση φάουλ (video)
Επέστρεψε στην Πρέμιερ Λιγκ ο Ιβάνοβιτς
15/09/2020 20:51
Επέστρεψε στην Πρέμιερ Λιγκ ο Ιβάνοβιτς
«Έδεσε» Ομπαμεγιάνγκ η Άρσεναλ