Λα Λίγκα: Στην Σεβίλλη το ντέρμπι (video)

12/6/2020 01:45
Με πρωταγωνιστή τον Οκάμπος (γκολ και ασίστ) η Σεβίλλη επικράτησε με 2-0 της Μπέτις εντός έδρας στο μεγάλο ντέρμπι της Ανδαλουσίας και ξέφυγε προσωρινά με +4 στην 3η θέση από Σοσιεδάδ και Χετάφε.

Η Σεβίλλη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, επικρατώντας με 2-0 της Μπέτις στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν. Το γήπεδο δεν είχε κόσμο λόγω κορωνοϊού αλλά κατά τη διάρκεια του αγώνα ακούγονταν ηχογραφημένα συνθήματα.

Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από την αντίπαλο τους και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη. Πατούσαν καλύτερα από τα πρώτα λεπτά έχοντας δοκάρι με τον Οκάμπος και άλλες 2-3 καλές στιγμές για να πάρουν προβάδισμα, κάτι που κατάφεραν στο 56’ με εύστοχο πέναλτι του Αργεντινού. Έξι λεπτά μετά ο Οκάμπος έδωσε ασίστ με τακουνάκι στον Φερνάντο και αυτός από κοντά διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Η Μπέτις δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και το 2-0 έμεινε ως το φινάλε του παιχνιδιού.