Nations League: Τεράστιος Ρονάλντο, έστειλε μόνος του την Πορτογαλία στον τελικό!

5/6/2019 23:42
Με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει χατ-τρικ με δύο γκολ μετά το 87’ η Πορτογαλία κέρδισε με 3-1 την μαχητική Ελβετία και προκρίθηκε στον τελικό του Nations League, όπου θα αντιμετωπίσει Αγγλία ή Ολλανδία

Στα δύσκολα «καθαρίζει» ο Κριστιάνο Ρονάλντο! Η Πορτογαλία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ελβετία αλλά με χατ-τρικ του Πορτογάλου σούπερ σταρ της Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 3-1 στο «Ντραγκάο» και «σφράγισε» το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Nations League

Ο αρχισκόρερ της Πορτογαλίας αγωνίστηκε στο πρώτο του παιχνίδι στο Nations League και έκανε αμέσως τη διαφορά για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, η οποία δε βρέθηκε σε καλή ημέρα. Ο «CR7» άνοιξε το σκορ με μαγική απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 25’ κι ενώ μέχρι εκείνο το σημείο η Ελβετία ήταν αυτή που έψαχνε με αξιώσεις το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και προσπάθησαν να απαντήσουν, έχοντας δοκάρι με τον Σεφέροβιτς στο 42’ για να φέρουν το σκορ στα ίσια. Στο 53’ έγινε μια από τις φάσεις του αγώνα, αφού ο διαιτητής Μπριχ έδωσε πέναλτι υπέρ της Πορτογαλίας αλλά εξέτασε το VAR και πήρε πίσω την απόφαση του, δίνοντας μάλιστα πέναλτι στους Ελβετούς, θεωρώντας ότι έγινε ανατροπή ένα λεπτό νωρίτερα στην περιοχή των γηπεδούχων. Ο Ροντρίγκες ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1. Λίγα λεπτά μετά την ισοφάριση, ο Πέπε υπέστη άσχημο τραυματισμό και αποχώρησε, δίνοντας τη θέση του στον Φόντε.

Στο τελευταίο μισάωρο οι δύο ομάδες ήταν πιο προσεκτικές και όλα έδειχναν ότι η πρόκριση θα κρίνονταν στην παράταση. Ωστόσο, στο 88’ ο Ρονάλντο με τρομερό τελείωμα στην κίνηση έκανε το 2-1, ενώ ο ίδιος βρήκε εκ νέου δίχτυα στο 90’, στέλνοντας την Πορτογαλία στον τελικό της Κυριακής.

Ο «CR7» έφτασε τα 88 γκολ με το εθνόσημο, έφτασε τα 53 χατ-τρικ στην καριέρα του, ενώ βρήκε δίχτυα σε 38η διαφορετική χώρα στο διεθνές ποδόσφαιρο