Πρέμιερ Λιγκ: Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι

7/5/2019 00:01
Με γκολάρα του Κομπανί (70’) η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με το δύσκολο 1-0 την Λέστερ στο «Έτιχαντ» και θέλει νίκη με την Μπράιτον την τελευταία αγωνιστική για να κλειδώσει τον δεύτερο σερί πρωτάθλημα

Στα δύσκολα, μίλησε ο αρχηγός! Με τρομερό σουτ-κεραυνό του Κομπανί από τα 27 μέτρα, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Λέστερ στην έδρα της και πέρασε ξανά με +2 από την Λίβερπουλ. Έτσι, με νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Μπράιτον, θα πανηγυρίσει το πρωτάθλημα για 2η σερί χρονιά

Όπως και κόντρα στην Μπέρνλι, η Σίτι εμφανίστηκε νευρική στο πρώτο μέρος, όπου είχε ως μοναδική μεγάλη ευκαιρία την γυριστή κεφαλιά του Αγκουέρο (32’) που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια έδιωξε σωτήρια ο Σμάιχελ. Στην επανάληψη, οι «πολίτες» ανέβασαν σημαντικά την απόδοση τους, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες αλλά το γκολ δεν έρχονταν.

Την λύση έδωσε ο Κομπανί ο οποίος με τρομερή βολίδα εκτός περιοχής έκανε το 1-0 στο 70ο λεπτό. Η Λέστερ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 87’ είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Ιχεανάτσο. Το 1-0 έμεινε ως το φινάλε και η Σίτι βρίσκεται «αγκαλιά» με την κατάκτηση του πρωταθλήματος