Πρέμιερ Λιγκ: Τριάρα για… σεντόνι η Τσέλσι, στο Γιουρόπα Λιγκ η Γιουνάιτεντ

5/5/2019 18:37
Η Τσέλσι κέρδισε με 3-0 την Γουότφορντ στο Λονδίνο και έκανε πολύ μεγάλο βήμα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, την ώρα που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «κόλλησε» στο 1-1 με την ουραγό Χάντερσφιλντ και έμεινε και μαθηματικά εκτός τετράδας

Μια «ανάσα» από την επιστροφή της στο Τσάμπιονς Λιγκ είναι η Τσέλσι. Οι «μπλε» εμφανίστηκαν με δύο πρόσωπα κόντρα στην Γουότφορντ αλλά πήραν άνετη νίκη με 3-0 και πέρασαν στην 3η θέση με 71 βαθμούς, έναν περισσότερο από την 4η Τότεναμ και πέντε από την 5η Άρσεναλ, που δοκιμάζεται σε λίγο απέναντι στην Μπράιτον. Έτσι, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι χρειάζεται νίκη την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Λέστερ για να επιστρέψει στ’ αστέρια, ενώ υπό προϋποθέσεις μπορεί να το κάνει και με ισοπαλία

Οι Λονδρέζοι μπήκαν μουδιασμένα στο πρώτο μέρος, επηρεαζόμενοι και από τον τραυματισμό του Καντέ στο 8’. Η Γουότφορντ δημιούργησε μερικές σπουδαίες ευκαιρίες ωστόσο ο Κέπα κράτησε «όρθια» την ομάδα του. Το 0-0 έμεινε ως το ημίχρονο, με τον κόσμο να αποδοκιμάζει έντονα με το σφύριγμα της λήξης

Ότι δεν κατάφεραν στο πρώτο μέρος οι «μπλε» το πέτυχαν μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος. Ο Λόφτους-Τσικ έκανε το 1-0 στο 48’ και 3 λεπτά αργότερα ο Νταβίντ Λουίζ το 2-0, και τα δύο γκολ από εκτελέσεις κόρνερ του Αζάρ. Η Γουότφορντ είχε σημαντική στιγμή στο 55’ με τον Ντεουλοφέου για το 2-1, όμως στο 75’ ο Ιγκουαΐν σκόραρε με όμορφο τελείωμα και έκανε το 3-0. Δύο λεπτά μετά ο Χολέμπας είχε δοκάρι, ενώ στα τελευταία λεπτά ο νεοεισελθόντας Ζιρού σπατάλησε δύο χαμένα τετ-α-τετ για ένα τέταρτο γκολ, που θα μπορούσε να αποδειχθεί «χρυσό» σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Άρσεναλ την τελευταία αγωνιστική

Στο Γιουρόπα Λιγκ η Γιουνάιτεντ

Στο άλλο παιχνίδι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήθελε μόνο νίκη για να μείνει ζωντανή στη μάχη για την τετράδα, όμως το τελικό 1-1 με την ουραγό Χάντερσφιλντ εκτός έδρας την άφησε και μαθηματικά εκτός διεκδίκησης ενός εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν στο 8’ με τον ΜακΤόμινεϊ όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν στο 60’ με τον Μπενζά, ύστερα από τραγική αντίδραση της άμυνας

Η ομάδα του Σόσκιερ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές με σουτ του Ράσφορντ και δοκάρι του Πογκμπά, όμως το 1-1 έμεινε ως το τελικό σφύριγμα. Έτσι, η Γιουνάιτεντ έμεινε στην 6η θέση και τη νέα σεζόν θα παίζει στο Γιουρόπα Λιγκ. Μάλιστα, αν γίνει η έκπληξη και η Μάντσεστερ Σίτι δεν πάρει το Κύπελλο στον τελικό με την Γουότφορντ, τότε οι «κόκκινοι διάβολοι» θα κληθούν να παίξουν στα προκριματικά του θεσμού.