Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Μπαρτσελόνα με την... υπογραφή του Μέσι! (pics & video)

27/4/2019 23:48
Με γκολ του Μέσι η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 1-0 την Λεβάντε στο «Καμπ Νου» και κατέκτησε το 26ο πρωτάθλημα Ισπανίας στην ιστορία της!

Πρωταθλήτρια Ισπανίας για 26η φορά και 10η τα τελευταία 15 χρόνια είναι η Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί επικράτησαν με 1-0 της Λεβάντε στο «Καμπ Νου» και «σφράγισαν» την κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε δοκάρι και ευκαιρίες για να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, ωστόσο το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Βάσκος τεχνικός έριξε στο ματς τον Μέσι. Ο Αργεντινός δεν άργησε πολύ για να βάλει την υπογραφή του σε ακόμα ένα ματς των Καταλανών, αφού στο 62’ άδειασε δύο αντιπάλους και το τελείωσε με αριστερό πλασέ για το 1-0. Αυτό ήταν το 36ο γκολ του σε 78 ματς ερχόμενος από τον πάγκο.

Η Λεβάντε είχε δοκάρι και χαμένο τετ-α-τετ με τον Μοράλες για να χαλάσει τη γιορτή, ωστόσο το 1-0 έμεινε ως το φινάλε και η Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 26η φορά στην ιστορία της. Την ίδια ώρα συνεχίζει στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ έχει προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας