Τσάμπιονς Λιγκ: Με το ένα πόδι στα ημιτελικά η Λίβερπουλ

10/4/2019 00:06
Η Λίβερπουλ με δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο (5' Κεϊτά, 26' Φιρμίνο) κέρδισε με το «καθαρό» 2-0 την Πόρτο στο «Άνφιλντ» και απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Ισχυρές βάσεις για την παρουσία της στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ έθεσε η Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 2-0 της Πόρτο στο «Άνφιλντ» και πλέον καλούνται να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ στη ρεβάνς του «Ντραγκάο».

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε φουριόζα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο 5ο λεπτό με τον Κεϊτά. Ο Μανέ βρήκε τον Φιρμίνο, εκείνος έδωσε στον Κεϊτά, με τον μέσο από την Γουινέα να νικάει με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή (η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Όλιβερ Τόρες) τον Κασίγιας για το 1-0

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 22’ είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Σαλάχ. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή, αφού στο 26’ ο Χέντερσον έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Αλεξάντερ-Άρνολντ, αυτός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Φιρμίνο από κοντά δε δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Από εκείνο το σημείο η Πόρτο αντέδρασε και στο 30’ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, με τον Άλισον να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση με τα πόδια στο σουτ του Μαρεγκά μέσα από την περιοχή! Στο ίδιο λεπτό οι παίκτες της Πόρτο ζήτησαν πέναλτι θεωρώντας πως υπήρχε χέρι του Αλεξάντερ-Άρνολντ μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να κάνει χρήση του VAR και να δείχνει «παίζεται»

Χαμηλότερος ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με την Λίβερπουλ να ήταν πιο προσεκτική στα αμυντικά της καθήκοντα. Η Πόρτο προσπάθησε να πετύχει εκτός έδρας γκολ και είχε δύο καλές στιγμές με τον Μαρένγκα (69’, 78’) αλλά μέχρι εκεί... Βέβαια οι «δράκοι» δικαιούται να φωνάζουν για αποβολή του Σαλάχ στο 83', με τον Αιγύπτιο να βρήκε με τις τάπες το καλάμι του Περέιρα. Οι «κόκκινοι» διαφύλαξαν το υπέρ τους σκορ και απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου αν προκριθούν, θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Μπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ