Σούπερ Λιγκ: «Καθάρισε» ο Πόνσε για την ΑΕΚ

30/1/2019 20:08
Η ΑΕΚ δεν έπιασε καλή απόδοση κόντρα στον Λεβαδειακό, αλλά το γκολ του Πόνσε (24') ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη με 1-0 στο ΟΑΚΑ και να κάνει το 4x4 στο πρωτάθλημα μέσα στο 2019.

Λίγες μέρες πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στο ΟΑΚΑ και έφτασε τις 4 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος και αυτή μετουσιώθηκε σε γκολ στο 24’, με τον Πόνσε να σκοράρει με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γκάλο. Αυτό ήταν το 12ο γκολ του Αργεντινού στην Σούπερ Λιγκ.

Η «Ένωση» είχε καλές στιγμές και για δεύτερο τέρμα πριν το ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη κατέβασε ρυθμούς και προβλημάτισε με την εικόνα της. Όσο περνούσε η ώρα ο Λεβαδειακός άρχισε να παίρνει αέρα, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία των «κιτρινόμαυρων». Το 1-0 έμεινε ως το φινάλε και η ΑΕΚ πρόσθεσε άλλους τρεις βαθμούς στο σακούλι της μέσα στο 2019